Idrottsanläggningar får extra fokus hos Boverket
Regeringen har gett Boverket i uppdrag att sprida lärande exempel om planering av idrottsanläggningar. Riksidrottsförbundet välkomnar uppdraget då bara en av tre kommuner har en långsiktig plan för anläggningar och idrottsmiljöer.

Regeringen har gett Boverket i uppdrag att samla in, redovisa och sprida lärande exempel om planering och gestaltning av idrottsanläggningar. Myndigheten ska lämna en redovisning av uppdraget till Regeringskansliet senast den 31 mars 2026.
Riksidrottsförbundets kommunenkät visar att bara en av tre kommuner har ett idrottspolitiskt program respektive en lokalförsörjningsplan och endast en av fyra anger att idrott beskrivs med mer än enstaka ord i översiktsplanen. Samtidigt efterfrågar kommunerna också mer stöd inom dessa frågor.
– Behovet av idrott, rörelse och fysisk aktivitet är stort. Allt för många sitter stilla allt för mycket. Trots det planerar inte kommunerna för idrott. Jag hoppas att Boverkets kunskap kommer att påskynda den förändring som måste till för att barn och barnbarn ska kunna leva aktiva och välmående liv i framtiden, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet.
Plats för idrott såsom hallar, klubbstugor, skidspår och vatten, är en av idrottsrörelsens avgörande framtidsfrågor. Utan rätt förutsättningar stannar idrotten och föreningslivet. Dagens urbanisering och förtätning gör att det är ont om mark i våra växande kommuner. Utmaningarna behöver mötas med visioner, innovationer, handlingsplaner och politiska krafttag.
– Jag är glad att Socialminister Jakob Forssmed tar det här initiativet och ser fram emot att samverka med Boverket för att säkerställa att det finns plats för idrott i framtidens städer och samhällen, säger Anna Iwarsson.
För mer information kontakta
Anna Iwarsson
Ordförande Riksidrottsförbundet
076 344 50 60
Jonnie Nordensky
Projektledare Plats för idrott
08 699 62 14
Kontakter
Anna SetzmanKommunikation- och presschef Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
Pressjour: 08-699 61 90
Om Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
Riksidrottsförbundet (RF) är paraplyorganisation för hela den svenska idrottsrörelsen. RF:s främsta uppgift är att stödja och företräda våra 72 medlemsförbund (specialidrottsförbund) och leda rörelsen i gemensamma frågor, såväl nationellt som internationellt.
SISU Idrottsutbildarna är idrottsrörelsens eget studieförbund som erbjuder folkbildning till idrottsföreningar för att ge kunskap och kraft åt människors tankar, idéer och vilja att utvecklas.
RF-SISU:s 19 regionala organisationer, RF-SISU distrikt ger idrottsföreningar stöd i idrottsfrågor och med folkbildning. Idrottsrörelsen består av cirka 19 000 idrottsföreningar och drygt tre miljoner medlemmar.
Följ Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Sara Enqvist utses till årets ledare i Västerbotten26.4.2025 16:30:00 CEST | Pressmeddelande
Varje år delar RF-SISU Västerbotten ut utmärkelsen Årets ledare till en idrottsledare som under året haft en stor betydelse för idrotten och den egna föreningen. Nu är det klart att 2024 års pris går till Sara Enqvist, ledare i Skellefteå Skidklubb.
Riksidrottsstyrelsens förslag för fördelning av ekonomiskt stöd24.4.2025 16:27:05 CEST | Pressmeddelande
Riksidrottsstyrelsen föreslår att taket för det ekonomiska stödet till specialidrottsförbunden behålls men höjs från 10 till 12 procent.
Krafttag för en trygg idrott24.4.2025 16:19:40 CEST | Pressmeddelande
Riksidrottsstyrelsen föreslår flera betydande förändringar för att främja en trygg idrottsmiljö. Bland annat nytt bestraffningsreglemente, ändringar i stadgar, förstärkta insatser inom uppföljning och utvärdering och även utbildningsinsatser för ökad kunskap.
Idrottsrörelsen tar sikte mot 203524.4.2025 16:15:00 CEST | Pressmeddelande
Idrottsrörelsen vill att svensk idrott ska bli världens bästa. Vid Riksidrottsmötet 23–25 maj kommer nya strategier mot 2035 att antas – både för idrottsrörelsen och för idrottsrörelsens studieförbund SISU Idrottsutbildarna.
Anna Iwarsson föreslås som ordförande23.4.2025 16:57:40 CEST | Pressmeddelande
Anna Iwarsson föreslås till omval som ordförande i Riksidrottsstyrelsen och Förbundsstyrelsen. Maria Krafft-Helgesson, Martin Åkerman och Tina Acketoft föreslås som nya ledamöter, de två förstnämnda på fyra år och sistnämna som fyllnadsval på två år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum