Lidl imponerar med prisvärda produkter: Baresa krossade tomater tar hem silverplats i nytt test
7.2.2025 08:00:00 CET | Lidl Sverige | Pressmeddelande
Lidl fortsätter att visa att prisvärdhet och kvalitet inte behöver vara oförenliga. I ett nyligen genomfört test av krossade tomater, utfört av Allt om Mat, tog Baresa från Lidl en hedrande andraplats bland 13 olika varumärken. Detta test visar tydligt att Lidl levererar på sitt löfte om att erbjuda högkvalitativa produkter till konkurrenskraftiga priser.

Testpanelen uppskattade Baresa krossade tomater, som beskrevs som "spänstiga och fina" och "fyllig och god tomatsmak". Dessutom var tomatbitarna fria från oönskade skalbitar, vilket förbättrade den övergripande upplevelsen. Baresa krossade tomater fick 4 av 5 i betyg och delar andraplaceringen med tre andra varumärken i testet.
– Vi är extremt stolta över detta resultat, som bekräftar vår strategi att erbjuda våra kunder produkter av högsta kvalitet till branschens bästa pris. Det här resultatet bekräftar vår strävan att kombinera smak, kvalitet och prisvärde i varje produkt vi erbjuder, säger Robert Stekovic, inköps- och marknadsdirektör på Lidl Sverige.
Baresa krossade tomater från Lidl är inte bara prisvärda utan också bland de billigaste i testet, med ett pris på 9,90 kr per burk. Detta gör dem till ett utmärkt val för kunder som uppskattar hög kvalitet utan att behöva betala mer.
Omdöme
Tomatbitarna är spänstiga och fina och här finns det inga bitar av tomatskal som fastnar mellan tänderna. Tomatsmaken är fyllig och god.
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seOm oss
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Lidl och Tomorrowland inleder strategiskt partnerskap18.6.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Internationell festivalstämning, människor från världens alla hörn och mitt i alltihop: en pop-up-butik från Lidl. Lidl och Tomorrowland, världens största festival för elektronisk dansmusik (EDM), går nu in i ett långsiktigt strategiskt partnerskap. Tillsammans vill de två varumärkena föra människor samman genom musik, kultur och gemensamma upplevelser.
Lidl etablerar ny butik på handelsområde i Osby17.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl fortsätter sin expansion i Skåne och etablerar en ny butik i Osby. Med ett attraktivt läge intill Riksväg 23 och 15 samt kedjans senaste butikskoncept, ska den nya etableringen möta den starka lokala köpkraften och fånga upp regionens betydande pendlingsströmmar.
Lidl flyttar fram positionerna i Uppsala16.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl satsar på en ny butik i den expansiva stadsdelen Boländerna i Uppsala och tecknar ett avtal med Svenska Handelsfastigheter. Efter ett färskt bygglov står det nu klart att livsmedelskedjan etablerar en butik med det nya butikkonceptet under 2027/2028.
Lidl utökar på Västkusten – gör en “smash” med första butiken i Båstad4.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu står det klart att Lidl Sverige etablerar sin allra första butik på Bjärehalvön. Efter en tids sökande efter det perfekta läget har valet fallit på Båstad. Den nya butiken kommer att ligga strategiskt placerad mitt i flödet av boende, pendlare och turister.
”Jump of the Year”: Armand Duplantis hoppar över en 5,50 meter hög vägg av Lidl-produkter1.6.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Armand ”Mondo” Duplantis har gjort det igen, men den här gången i ett experiment som världen aldrig tidigare skådat. Istället för en traditionell ribba utmanades världsrekordhållaren av Lidl att hoppa över en 5,50 meter hög och 12 meter bred solid vägg byggd av allt från havremjölk och äpplen till smörgåsjärn och cykelhjälmar. Efter en dramatisk krasch i första försöket lyckades han till slut ta sig över.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum