Lucky Sport Cycling Team på träningsläger med Apollo Sports
Sveriges nya professionella cykellag siktar på världsscenen – och samlas nu för träningsläger på Gran Canaria.

Lucky Sport Cycling Team är ett nybildat professionellt svenskt cykellag med en tydlig vision – att etablera sig i den absoluta världseliten. Laget består av elva cyklister med omfattande internationell erfarenhet, och siktar på att tävla i några av de mest prestigefyllda loppen, såsom Paris-Roubaix, Tour de France och Giro d'Italia.
“Det långsiktiga målet är att skapa en stark organisation med 20–25 killar och 10–12 tjejer som tävlar på högsta internationella nivå. Förutom att jaga sportsliga framgångar brinner teamet för att inspirera fler till ett hållbart idrottande och att bidra till en positiv, inkluderande kultur – både inom föreningsidrotten och i näringslivet,” säger Oskar Ekman, General Manager på Lucky Sport Cycling Team.
Som ett steg i den ambitiösa målsättningen ingår teamet nu ett samarbete med Apollo Sports, och arrangerar träningsläger på researrangörens nya sportshotell Monte Feliz på Gran Canaria.
"Att få den yttersta eliten att träna på våra anläggningar skapar en inspirationseffekt som spiller över på alla motionärer. Gran Canaria är en fantastisk destination för cykling, med full variation i terräng och klimat. Våra sporthotell, inklusive Monte Feliz, erbjuder något för alla – från nybörjare till världselit,” säger Daniel Giray, sportchef på Apollo.
Gran Canaria – cyklisternas paradis
Gran Canaria är mer än bara en träningsplats – det är en destination där cykelsporten är en del av kulturen. Vägnätet är skapat för att ge cyklister optimala förutsättningar, med en trafik som visar stor respekt och anpassar sig efter det pulserande tvåhjulslivet.
”Gran Canaria erbjuder ett brett utbud av säkra vägar, utmärkt klimat och semester för alla typer av cyklister, från professionella cyklister till familjesemestrar där en medlem är cyklist eller triathlet”, säger Juan Fernando Suárez Díaz i Gran Canaria Tourism Board.
I tillägg erbjuder ön en oslagbar variation där varje träningsdag kan skräddarsys för att maximera prestation och utveckling - oavsett om du jagar höjdmeter i de legendariska bergen, susar fram längs perfekt asfalterade serpentinvägar eller njuter av en solnedgångsrunda längs kusten.
- Här möts vi av ett unikt landskap med slingrande vägar som bjuder på allt från långa, utmanande klättringar på över 1000 höjdmeter till snabba, böljande kuststräckor med en utsikt som tar andan ur en. För oss är det här den självklara platsen att lägga grunden för en framgångsrik säsong – ett riktigt cykelparadis som inspirerar och utmanar, varje dag! säger Oskar Ekman avslutningsvis.
Lucky Sports träningsläger på Monte Feliz, Gran Canaria, genomförs mellan den 8–22 februari.
Nyckelord
Kontakter
Daniel GiraySportchef
Apollo Sports
Bilder




Om oss
Apollo är en av Nordens ledande researrangörer med uppåt 500 medarbetare och en miljon resenärer årligen. Med oss kan kunder resa till hela världen, oavsett om de vill åka på en avslappnande sol- och badsemester, ta en träningsvecka i värmen eller spendera en weekend i någon spännande storstad. Vi arrangerar charterresor, träningsresor, cityresor och kryssningar och erbjuder dessutom säker bokning av flyg och hotell separat om kunden föredrar att själv sätta ihop sin resa.
Apollo bildar tillsammans med specialistarrangörerna Golf Plaisir, Lime Travel och Xtravel samt sportresorten Playitas, gruppen DER Touristik Nordic AB. Vi är sedan 2015 del av den privatägda tyska koncernen REWE med över 300 000 medarbetare. Apollo arbetar aktivt för hållbart resande och socialt ansvar och vi samarbetar med SOS Barnbyar, Ecpat, SOK (Sveriges Olympiska Kommitté) samt är fullvärdiga medlemar i DER Touristik Foundation. Apollo är Travelife-certifierade sedan 2015.
Följ Apollo
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Apollo
Apollo Sports-hotellet Monte Feliz blir «Powered by Playitas»16.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Gran Canarias första och enda sporthotell blir nu ännu bättre med den välrenommerade kvalitetsstämpeln «Powered by Playitas».
Apollo och Jettime utökar samarbetet15.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Apollo och Jettime har precis ingått ett nytt avtal som gäller i två år, från april 2026 till april 2028. Avtalet omfattar både sommar- och vintertrafik och stärker samarbetet mellan de två företagen, så att ännu fler semesterresenärer kan njuta av direktflyg, skandinavisktalande kabinpersonal och service på deras nivå.
AI ska hjälpa Apollos kunder att snabbare hitta sin nästa drömresa11.12.2025 08:45:00 CET | Pressmeddelande
Inför vintersäsongen lanserar Apollo två AI-drivna bildprojekt som både höjer kvaliteten i de digitala kanalerna och gör webb och app mer tillgängliga för alla. Lösningarna, utvecklade tillsammans med CRMK, ger stora tidsbesparingar och en bättre kundupplevelse.
De 10 största resetrenderna för 20269.12.2025 08:15:00 CET | Pressmeddelande
2026 blir året då vi reser mer personligt, mer lekfullt och med lite mer mening. Här är de tio starkaste trenderna som experterna menar kommer att prägla reslusten nästa år.
Storsuccé för ny charterlinje från Växjö!2.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande
Apollo kan redan nu meddela att 25 % av resorna från Växjö till nyheten Preveza på det grekiska fastlandet för sommaren 2026 redan är sålda.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum