If varnar för ökat antal fysiska bedrägerier mot äldre
Ett flertal If-kunder har den senaste tiden utsatt för fysiska bedrägerier där gärningspersonerna gör hembesök och utger sig från att komma från bland annat If. De drabbade kunderna är främst äldre personer.
– Vi vill understryka att varken vi eller andra seriösa aktörer gör hembesök på det sätt som sker i dessa fall, säger Ann Hassel Tano, utredningschef på If.

Polisen har vid flera tillfällen den senaste tiden varnat för en pågående trend med så kallad ”fysisk vishing”, en form av bedrägerier där bedragarna genom fysiska möten lurar sina offer. Offren är företrädesvis äldre människor.
Ett exempel på gärningspersonernas tillvägagångssätt är att man ringer till det tänkta offret och utger sig för att representera en myndighet, bank eller ett försäkringsbolag, däribland If. Gärningspersonerna presenterar ett påhittat akut problem som indikerar att någon kommit över personliga uppgifter om offret, exempelvis att det genomförs ett kortköp som kommer belasta offrets konto. Gärningspersonerna erbjuder därför att hjälpa offret med att flytta värdeföremål från bostaden till en mer säker plats och att man med kort varsel kan skicka ut en person till offrets bostad.
Det beskrivna scenariot är enbart ett av exemplen på hur gärningspersonerna går till väga.
Sprid informationen vidare till äldre
– Vi har den senaste tiden sett ett ökat antal skadeanmälningar av den här typen av brott och vi vill nu varna våra kunder för det här tillvägagångsättet. Vi vill också understryka att varken vi eller andra seriösa aktörer gör hembesök på det sättet, säger Ann Hassel Tano, utredningschef på If.
If vill uppmana alla att vara extra uppmärksamma på den här typen av bedrägerier och att sprida informationen vidare, särskilt till äldre i sin närhet.
– Vi vill också passa på att uppmana till att aldrig lämna aldrig ifrån dig några värdesaker och att inte ta emot några hembesök, säger Ann Hassel Tano.
Så kan du minska risken att utsättas för bedrägeri:
If och andra seriösa aktörer, såsom myndigheter, banker och andra försäkringsbolag, gör aldrig hembesök för att hämta och skydda dina värdesaker.
Om du blir kontaktat på telefon av någon som utger sig för att ringa från t.ex. en myndighet, bank eller försäkringsbolag och du fattar misstanke om att något inte stämmer – avsluta samtalet.
Lämna aldrig ut några bank- eller kontouppgifter eller andra känsliga uppgifter över telefon.
Om du misstänker att du blivit utsatt för någon form av id-kapning eller telefonbedrägeri – spärra omedelbart dina bankkort och konton.
Gör alltid en polisanmälan om du utsatts för brott.
Källa: If och polisen
Kontakter
Pressfrågor
Tel:08-410 023 03press@if.seOm oss
If är Nordens största skadeförsäkringsbolag med cirka 3,7 miljoner kunder i Norden och Baltikum. Vi erbjuder bland annat bilförsäkring, hemförsäkring och barnförsäkring för privatpersoner samt olika typer av företagsförsäkringar för små och stora kunder. Koncernen har cirka 7 900 anställda.
If bildades 1999 när svenska Skandias och norska Storebrands skadeförsäkringsverksamheter fusionerades. If är helägt av den nordiska försäkringsgruppen Sampo.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Stenskottssäsongen är här – så stor är risken att drabbas i din region13.3.2025 09:48:57 CET | Pressmeddelande
Under våren ökar risken för stenskott och glasskador på vindrutan. En sammanställning från If visar att risken för att drabbas av stenskott under bilkörningen varierar stort beroende på var i landet man bor. – Gotlänningar löper minst risk att få rutan förstörd av grus och sten, trafikanter runt Stockholm och Uppsala är värst drabbade, säger If:s motorexpert Johan Granholm.
Backventil den mest hållbara åtgärden enligt unikt forskningsprojekt18.2.2025 08:02:00 CET | Pressmeddelande
Tillsammans med forskningsinstituten CICERO och IVL Svenska Miljöinstitutet har If låtit undersöka hur hållbara olika åtgärder är för att skydda hem mot extrem nederbörd och för att förebygga skador. Analysen visar att backventilen är den åtgärd som mest sannolikt både minskar kostnader och utsläpp.
If uppmanar till försiktighet under sportlovet – knäskador ökar markant13.2.2025 14:13:28 CET | Pressmeddelande
Under sportlovet ökar risken för skador, för såväl barn som vuxna. Några av de vanligaste skadorna under perioden, enligt Ifs skadestatistik, är snedvridet knä och fraktur på knä eller ben. – De flesta av oss ställer sig på ett par skidor endast ett fåtal gånger per år, så var rädd om dig och överskatta inte din förmåga, säger Ifs personskadechef Jenny Grimstig.
If levererar starkt resultat för året och stärker sin nyckelroll i att hantera samhällsrisker6.2.2025 07:40:11 CET | Pressmeddelande
2024 var ett år med fortsatt stark tillväxt för If. Vi fortsatte att hjälpa våra kunder under ett år som präglades av en hård vinter och ett flertal större skador. Ifs roll i att främja det skadeförebyggande arbetet blir allt viktigare i dagens föränderliga risklandskap, kommenterar Ifs vd Morten Thorsrud.
If delivers strong year-end results and reinforces its key role in managing societal risks6.2.2025 07:38:45 CET | Pressmeddelande
If’s top-line growth was strong throughout 2024. We continued to help our customers during a year characterized by a harsh winter and several large claims. Our role in promoting loss prevention is becoming increasingly important in the current ever-changing risk environment, comments If's CEO Morten Thorsrud.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum