Sjöfartsverkets besparingar kan drabba totalförsvaret
24.2.2025 18:17:34 CET | Transportföretagen | Pressmeddelande
Sjöfartsverkets besked om kraftiga nedskärningar riskerar Sveriges totalförsvarsförmåga. Att kallägga en isbrytare riskerar dessutom industrins exportmöjligheter, om hamnar inte klarar att hållas isfria.

Sjöfartsverkets åtstramningar efter att gått med stor förlust, kommer bland annat att innebära avyttring av arbetsfartyg, att två helikopterbaser tas bort och höjda avgifter för exempelvis lotsning. Dessutom kalläggs en isbrytare av Atlesklass.
– Det här bör ses som en rejäl väckarklocka för politikerna, sjöfarten är i mångt och mycket självfinansierad, trots att verksamheterna är samhällsviktiga. Om hamnarna inte kan hållas isfria riskerar det dessutom allvarliga konsekvenser för industrin, då hamnarna hanterar 95 procent av landets export. Den uppkomna situationen är i och för sig inte förvånande då olika regeringars försummelse av sjöfarten pågått i åratal trots att vi påtalat allvaret upprepande gånger, säger Marcus Dahlsten, vd för Transportföretagen.
Sjöfartsverkets anslag har inte räknats upp på flera decennier, vilket i realiteten gröpt ur verkets ekonomi. Nu efterfrågas att staten tar ett större ansvar.
– Att vi ska ställa en isbrytare på land i ett läge där vi behöver fler, är helt otänkbart. Då hamnarna är en hörnsten i Sveriges totalförsvar, bör staten gå in och ta ett större kostnadsansvar, bland annat genom att ta hela kostnaden på 300 miljoner kronor för isbrytningen, säger Monika Przedpelska Öström, Branschchef för Transportföretagen Hamn.
Kontakter
Seth ÖrbrinkPressansvarig, Transportföretagen
Tel:072-3266020seth.orbrink@transportforetagen.seTransportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Christian Kopfer: Krisen i Mellanöstern kan gynna den gröna omställningen21.4.2026 16:12:19 CEST | Pressmeddelande
Krisen i Mellanöstern har redan lett till ransoneringseffekter och de ekonomiska skadorna kan ta lång tid att reparera. Samtidigt kan det tunga oljeberoendet i världen leda till en pånyttfödelse av den gröna omställningen. Det var några av råvaruanalytikern Christian Kopfers budskap när han i dag gästade Transportföretagens webbprogram TF Talks.
Stor ökning av sökande till sjöfartsutbildningar20.4.2026 14:04:36 CEST | Pressmeddelande
Antalet sökande till landets sjöfartsutbildningar ökar kraftigt. De senaste tre åren har antalet förstahandssökande till sjökaptensprogrammet ökat med 58 procent, samtidigt som sjöingenjörsprogrammet sett en ökning med hela 162 procent.
Skattebefrielse för biodrivmedel förlängs16.4.2026 16:18:33 CEST | Pressmeddelande
EU-kommissionen har beslutat att förlänga Sveriges statsstödsgodkännande för skattebefrielse av rena och höginblandade flytande biodrivmedel till och med 2032. Beskedet skapar långsiktiga förutsättningar för transportsektorns klimatomställning och minskar osäkerheten för såväl producenter som användare av biodrivmedel.
Positiva inslag i vårbudgeten – men missad chans för elektrifiering av tunga transporter13.4.2026 11:45:14 CEST | Pressmeddelande
Regeringens vårändringsbudget innehåller flera satsningar på transportsektorn, inte minst för att lindra de ökade drivmedspriserna. Samtidigt saknas åtgärder för att effektivt skala upp elektrifieringen av tunga transporter.
Sveriges vägar blir bättre – men var fjärde vägtrumma har brister26.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Det svenska vägnätet blir allt bättre och underhållsskulden för vägarnas beläggning väntas minska tydligt under de kommande tio åren. Dock kvarstår stora regionala skillnader och närmare en fjärdedel av landets vägtrummor har brister. Det visar årets analys av Transportföretagen om tillståndet för de statliga vägarna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum