Viktigare att delta än att vinna visar studie kring unga skidskyttar
Är det så att det olympiska mottot - "det viktigaste är inte att vinna, utan att delta" - faktiskt stämmer? Ja, resultaten i en ny studie från Nationellt vintersportcentrum där forskare följt hur det går för unga skidskyttar när de sedan tävlar som seniorer visar att det ligger något i devisen.

Resultaten i forskningsstudien publiceras i en artikel i tidskriften Frontiers in Sports and Active Living och utgör en intressant aspekt att ta med sig nu när junior-VM i skidskytte genomförs i Östersund 25 februari-5 mars.
– Vår studie understryker att skidskyttar måste ha en viss prestationsnivå under junioråren, men vi ser inte att det är lika viktigt att man lyckas ta medaljer eller topplaceringar i ungdoms- eller junior-VM för att lyckas som senior. Däremot verkar det vara en fördel att delta i internationella tävlingar i ung ålder för att nå en hög ranking i exempelvis världscup och världsmästerskap som vuxen, säger Malin Jonsson Kårström, forskare vid Nationellt vintersportcentrum på Mittuniversitetet.
Kopplingen mellan junior- och seniorprestationer har undersökts inom flera olika idrotter, men med största tonvikt på lagidrotter. Ingen tidigare studie har dock undersökt sambandet mellan junior- och seniorprestationer i skidskytte. Det primära syftet med studien var därför att undersöka om tävlingsrankningen i ungdoms- och junior-VM var relaterad till världscupprestationer som senior.
All data erhölls från Internationella skidskytteförbundets databas. Skidskyttar som rankades topp 30 i totala världscupen under tio på varandra följande tävlingssäsonger (2013/14 – 2022/23) valdes ut för vidare analys. Studien omfattar 82 män och 98 kvinnor där majoriteten av dem har åkt junior-VM.
Skidskyttarna delades in i prestationsgrupper baserat på deras bästa världscuprankning som senior där en grupp bestod av åkare rankade 1-6, en annan grupp åkare var rankade 7-15 och den tredje gruppen bestod av åkare rankade på platserna 16–30. Analysen visar att de mest framgångsrika skidskyttarna nådde flertalet ”milstolpar” i världscupen (debut, topp 40, 15, 6 och 3) vid en yngre ålder än sina konkurrenter, men det var ingen skillnad mellan grupperna i resultat under ungdoms- eller junior VM.
– Det tyder på att utvecklingen i träning och prestation under de sena tonåren verkar ha högre betydelse än själva rankingen i ungdoms- och junior-VM. Ur ett tränarperspektiv kan det alltså vara viktigt att successivt hjälpa idrottarna att utveckla träningsvolym och kvalitet under tonåren och stötta dem även efter att de avslutat gymnasiet i åldern 19–20 år, säger Malin Jonsson Kårström.
Tidig specialisering är ett omdebatterat område och kopplingen mellan junior- och seniorprestationer är fortfarande oklar och kan skilja sig åt mellan olika typer av idrotter. Ur ett förbundsperspektiv är det viktigt att stödja skidskyttarna i den här fasen och att ge möjligheter till fortsatt utveckling av skidskyttet.
– Det kan till exempel vara klokt att inte välja idrottare till ett lag eller träningsgrupp enbart baserat på rankingen i ungdoms- eller junior-VM utan även ta hänsyn till den potentiella tränings- och fysiologiska utvecklingen för att skapa framtida skidskytteframgångar, säger Malin Jonsson Kårström.
Studien bygger på en stor mängd data, men det finns ändå några begränsningar som är värda att ta hänsyn till.
– Dels kan resultat från junior-VM vara något svårare att tolka eftersom några av de bästa skidskyttarna tävlar i senior-VM under de sista åren av junioråldern, istället för juniortävlingarna. Dels skulle resultaten i studien kunna bli annorlunda om vi använt prestationer i VM eller OS som senior som grund istället för världscupresultat. Vi valde dock den vägen eftersom rankingen den totala prestationen under hela tävlingssäsongen är högt rankad av skidskyttar och tränare, säger Malin Jonsson Kårström.
Här kan du ta del av artikeln i Frontiers in Sports and Active Living:
https://www.frontiersin.org/journals/sports-and-active-living/articles/10.3389/fspor.2024.1507146/full
Kontaktperson:
Malin Jonsson Kårström, forskare vid Nationellt vintersportcentrum, Mittuniversitetet, 070-626 19 90, malin.m.jonssonkarstrom@miun.se
Nyckelord
Kontakter
PressfunktionenMittuniversitetet
press@miun.seRonney WickzellPresskommunikatör
Tel:070-389 77 72ronney.wickzell@miun.seBilder


Om Mittuniversitetet
Mittuniversitetet är ett lärosäte där människor möts, inspireras och tänker nytt. Vi finns i Sundsvall och Östersund, och har ett brett utbud av utbildningar både på campus och på distans. Goda relationer med omvärlden ger vår forskning och utbildning en stadig förankring i samhället och, inte minst, i regionen.
Följ Mittuniversitetet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Mittuniversitetet
Mittuniversitetets forskare når teknikens finrum5.12.2025 07:35:00 CET | Pressmeddelande
IEEE Fellow är en titel som bara ett fåtal forskare i världen får. Nu har professor Mikael Gidlund tagit plats i den exklusiva kretsen – med forskning som stärker både svensk industri och regionens innovationskraft. Utmärkelsen visar att internationell toppforskning skapas även utanför storstäderna.
Kisel kan fördubbla kapaciteten i framtidens litiumjonbatterier25.11.2025 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Genom att tillsätta kisel i batteriers anodmaterial kan energilagringen fördubblas eller till och med tredubblas. Doktoranden Ali Abo Hamad vid FSCN Research Centre på Mittuniversitetet har utvecklat en hållbar metod som gör kisel lämpligt för nästa generations batterier.
Tantparkour utmanar normer – inspirerar till mod och rörelseglädje30.10.2025 07:50:00 CET | Pressmeddelande
Äldre kvinnor som klättrar, kryper och balanserar i naturen gör mer än att röra på sig – de utmanar samhällsnormer och stärker sin självkänsla genom att våga ta plats. Forskare vid Mittuniversitetet har studerat fenomenet tantparkour och mött glädje och mod i att använda kroppen på nya sätt.
5G-drönare fjärrstyrde skogsmaskin – ny rapport visar vägen framåt18.9.2025 07:15:00 CEST | Pressmeddelande
Nu presenteras resultaten från ett banbrytande fälttest där en 5G-utrustad drönare användes för att fjärrstyrda en skogsmaskin i terräng med begränsad uppkoppling. Testet visar både potentialen och utmaningarna med att digitalisera skogsindustrin – och ligger till grund för en ny rapport som pekar ut vägen framåt.
Mittuniversitetet och EU investerar drygt 16 miljoner i nytt AI-labb22.8.2025 07:50:00 CEST | Pressmeddelande
Mittuniversitetet investerar 16,6 miljoner kronor i ett nytt AI-labb för att stärka både forskningsmiljön och AI-utbildningarna vid universitetet. Satsningen har beviljats 6,6 miljoner kronor i stöd från Europeiska regionala utvecklingsfonden (ERUF).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum