Ansvarslöst att tillåta licensjakt på lodjur
Sverige tillåter licensjakt på lodjur år efter år – trots att det bryter mot EU:s skyddslagar och hotar lodjurets överlevnad i Sverige på sikt. Idag skickar Naturskyddsföreningen ett öppet brev till EU:s miljökommissionär Jessika Roswall och kräver att EU stoppar den årliga licensjakten. Årets jakt startar den 1 mars.

– Licensjakten på lodjur är oacceptabel. Lodjuret är en hotad och fridlyst art och fortsatt jakt riskerar att driva den mot utrotning, säger Beatrice Rindevall, ordförande i Naturskyddsföreningen.
I år får 87 lodjur skjutas över hela landet. Störst är jakten i Gävleborg och Dalarna där 15 lodjur får skjutas i varje län. I Gävleborg motsvarar detta 15 procent av länets alla lodjur.
Naturskyddsföreningen är starkt kritisk till att Sverige fortsätter tillåta licensjakt, trots att det strider mot EU:s art- och habitatdirektiv, som kräver ett strikt skydd för fridlysta arter. För ett år sedan anmälde Rovdjursföreningen licensjakten till EU-kommissionen, men hittills har inga åtgärder vidtagits. Idag skickar Naturskyddsföreningen ett öppet brev till EU:s miljökommissionär Jessika Roswall och kräver att EU tar upp ärendet.
– Nu måste EU-kommissionen agera och inleda ett överträdelseärende mot Sverige. Anmälan ligger och samlar damm medan fridlysta lodjur skjuts i strid mot EU-lagstiftningen, säger Beatrice Rindevall.
Jakten pågår även i år mitt under lodjurens parningstid. Förra året dödades en dräktig hona och 29 fjolårsungar som fortfarande gick tillsammans med honorna, vilket ytterligare bryter mot EU:s art- och habitatdirektiv.
Det främsta argumentet för jakten är att lodjur orsakar problem för tamdjursägare. Men utanför renskötselområdet är skadorna minimala – i genomsnitt har 125 tamdjur (främst får) dödats av lodjur årligen de senaste 20 åren. Det motsvarar 0,02 procent av alla får i Sverige.
Läs det öppna brevet här.
FAKTA: Lodjursjakten
Naturvårdsverket har delegerat rätten att besluta om licensjakt till länsstyrelserna som i år beslutat om jakt på totalt 87 lodjur. Licensjakten på lodjur pågår 1–31 mars i södra och mellersta Sverige och 1 mars–15 april i norra Sverige.
FAKTA: Svenska folket om lodjur
-
8 av 10 är positiva till att det finns lodjur i Sverige.
-
3 av 4 tycker inte lodjur ska skjutas med motivet att lodjuren konkurrerar med jägarna om viltet.
-
3 av 4 kan acceptera att ha lodjur i närheten där de bor.
-
9 av 10 är inte rädda för lodjur.
Källa: Senaste attitydundersökningen om stora rovdjur från SLU (2021).
Nyckelord
Kontakter
Lisa PerssonPressekreterare
Tel:070-916 41 79lisa.persson@naturskyddsforeningen.se
Naturskyddsföreningen är Sveriges största miljöorganisation och en folkrörelse som sedan 1909 står upp för naturen.
Vi sprider kunskap, bildar opinion och påverkar beslutsfattare – lokalt, nationellt och globalt.
Klimat, skog, jordbruk, miljögifter, vatten, hav och hållbar konsumtion är våra viktigaste arbetsområden. Bra Miljöval är vår miljömärkning och Sveriges Natur vår medlemstidning.
Följ Naturskyddsföreningen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Naturskyddsföreningen
Domstolen stoppar all licensjakt på varg15.12.2025 15:08:24 CET | Pressmeddelande
Förvaltningsrätten i Luleå har i dag beslutat att upphäva licensjakten på varg i samtliga fem berörda län. Därmed stoppas den planerade jakten på 48 vargar som skulle ha inletts den 2 januari 2026. Naturskyddsföreningen, som överklagade besluten, välkomnar domen.
Julgran – vilken ska jag välja? Naturskyddsföreningen reder ut10.12.2025 07:51:08 CET | Pressmeddelande
En bra gran ur miljösynpunkt är en KRAV-märkt gran. Ett annat bra alternativ är att försöka få tag på en ”vild gran” från skogen, men då behövs såklart markägarens tillstånd. Om dessa alternativ inte finns är den bästa granen en svensk rödgran, och om möjligt en närodlad sådan.
Ny rapport: Sverige eldar för kråkorna9.12.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Att effektivisera energianvändningen i Sverige är utan tvekan det bästa verktyget för att ställa om energisystemet och få ner klimatutsläppen. Den mängd el som kan frigöras genom effektivisering är många gånger högre än den el som kan produceras i två planerade vindkrafts- och kärnkraftsprojekt. Men trots EU-regler saknas det svensk politik för att effektivisera. Samtidigt förbrukar svensken nästan dubbelt så mycket hushållsel som den genomsnittliga EU-medborgaren. Det visar en ny rapport från Naturskyddsföreningen.
Överklagar vargjakten i samtliga län: ”Bryter mot lagen”8.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag överklagar Naturskyddsföreningen länsstyrelsernas beslut om licensjakt på varg i samtliga berörda län och kräver att den planerade jakten stoppas. Jakten bygger på felaktiga grunder och om besluten inte dras tillbaka riskerar vargpopulationen att minskas till farligt låga nivåer.
Pressinbjudan till MR-dagarna: En auktoritär utveckling i omvärlden - hur står civilsamhället pall?5.12.2025 13:18:39 CET | Pressmeddelande
Välkommen till Naturskyddsföreningens evenemang på Mänskliga rättighetsdagarna i Kistamässan, 9-10 december. En auktoritär utveckling har pågått det senaste decenniet och nu lever 71 procent av världens befolkning i auktoritära stater. Sverige ligger fortfarande högt i demokratirankningar, men även här ökar desinformation, hat och misstänkliggörande av civilsamhället. Hur påverkas demokratin när civilsamhällets handlingsutrymme begränsas och klimataktivister utsätts för allt hårdare repressalier?
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum