Vittra Rösjötorp siktar på revansch i Vi i femman
Den 10 mars är det dags för den första kvartsfinalen i den klassiska frågetävlingen Vi i femman. Senast Vittra Rösjötorp var i kvartsfinal var för tre år sedan och då var det väldigt nära att de tog sig vidare. I år siktar klass 5A på revansch

I år deltog sammanlagt 53 789 femteklassare i de nationella uttagningarna som anordnas och sänds av Sveriges Radio. John och Rishi som går i 5A är de två som ska representera klassen och Vittra Rösjötorp i kvartsfinalen.
– Det känns väldigt bra att ha kommit till kvartsfinal. Vi ska inte stressa upp oss utan ta det lugnt och andas, så hoppas vi att det ska gå jättebra, säger John.
Klassen diskuterar aktuella händelser och tittar på nyheter för att hålla sig uppdaterade. De övar även på tidigare frågor och frågesporter.
- Vi känner oss nog extra trygga i ämnen som engelska och svenska, för att vi går på en tvåspråkig skola med fokus på språk. Men vi tycker också att frågor inom NO och SO är viktiga och intressanta, särskilt när det gäller klimat och ekosystem, förklarar Rishi.
Adam Danielsson är mentor för årskurs 5. Han ser Vi i femman som ett sätt att motivera och skapa nya sammanhang för eleverna.
– Det är en rolig och anrik tävling som uppmuntrar till allmänbildning, reflektion och diskussioner om samtiden. Jag försöker få in olika tävlingsmoment kopplat till quiz och frågesport under året för att motivera eleverna, avslutar Adam.
För Vittra Rösjötorp är målet tydligt – att gå längre än förra gången och visa vad de går för. Första kvartsfinalen avgörs den 10 mars och den lokala finalen är den 20 mars. Åtta klasser i varje P4-område har gått vidare och får tävla mot varandra i radio. Priset för den klass som vinner är framför allt äran, men också en guldpokal.
Nyckelord
Kontakter
Maria Angell-DupontPresschef AcadeMedia
Tel:+46 721 651517maria.angell-dupont@academedia.seSofie Sjögren, rektor Vittra Rösjötorp
Tel:08-585 755 70sofie.sjogren@vittra.seLänkar
Vittra grundades 1993 och består idag av 25 grundskolor varav 14 med integrerade förskolor. Skolorna har ett gemensamt samhällsengagemang och en pedagogisk inriktning som baseras på medvetet lärande, modig kultur och tydlig struktur. Sedan 2008 är Vittra en del av AcadeMedia.
Följ AcadeMedia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia
Drottning Blanka Kungsbacka - årets UF-skola i Halland13.3.2025 13:27:50 CET | Pressmeddelande
Drottning Blankas Gymnasieskola Kungsbacka stod till slut som vinnare på årets UF-mässa i Halmstad arena. I hård konkurrens kunde stolta lärare och elever ta emot det åtråvärda priset Årets UF-skola i Halland. Genom att skolans lärare bidragit med yrkeserfarenheter från olika branscher har man inspirerat sina elever att ta sina UF-företag ett steg längre.
Innovitaskolan Nyköping siktar på vinst i Vi i femman7.3.2025 11:05:33 CET | Pressmeddelande
Den 10 mars är det dags för kvartsfinal i Vi i femman. Årskurs 5 på Innovitaskolan Nyköping är laddade för att delta i Sveriges Radios frågetävling som funnits i över 60 år
Sju AcadeMediaskolor siktar på seger i Vi i femman7.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 10 mars drar kvartsfinalerna i Vi i femman igång – och inte mindre än sju grundskolor från AcadeMedia är redo att kämpa om sin regionala seger i Sveriges största frågetävling för femteklassare.
Vittra Gerdsken gör succé i Vi i femman - siktar på vinst7.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 11 mars är det dags för kvartsfinal i den klassiska frågetävlingen Vi i femman, och det är första gången någonsin Vittra Gerdsken och klass 5A tagit sig så här långt. Stämningen är på topp i klassrummet – en blandning av glädje, spänning och en smula förvåning över den imponerande prestationen.
Noblaskolan Löddeköpinge siktar mot vinst i Vi i femman7.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 12 mars är det dags för Noblaskolan Löddeköpinge att tävla i kvartsfinalen i Vi i femman. Det är första gången som skolan går så långt i den anrika frågetävlingen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum