I dag öppnar ”Ring Digitalidag” – vi hjälper fler in i den digitala världen
11.3.2025 07:58:52 CET | PTS - Post- och telestyrelsen | Pressmeddelande
Alla hänger inte med i digitaliseringen av samhället. Det kan innebära stress och en känsla av utanförskap. I dag öppnar Post- och telestyrelsen (PTS) Ring Digitalidag, dit vem som helst kan ringa för att få hjälp med enklare frågor om digitala verktyg och tjänster. I dag på premiärdagen är telefonservicen bemannad av bland annat civilminister Erik Slottner.

Ring Digitalidag erbjuder personligt stöd och vägledning till dig som är ny i den digitala världen. Oavsett om du vill lära dig att använda e-post, betala räkningar online, boka vård digitalt eller hålla kontakten med nära och kära via videosamtal – vi hjälper dig att komma igång. Du som ringer in till Digitalidag är anonym.
Vi kan dessutom hänvisa dig till platser i ditt närområde där du kan få praktisk hjälp och mer stöd för att bli tryggare i den digitala vardagen.
Vårt alltmer digitala samhälle ger stora möjligheter men också utmaningar. Som medborgare har du svårt att klara dig i vardagen om du inte kan använda exempelvis e-post, BankId, Swish eller andra digital tjänster på en Smartphone eller dator. Alla har heller inte anhöriga som de kan fråga.
- För många är det idag vardag att använda mobilen eller datorn för allt från att betala fakturor till att boka vårdmöten. Samtidigt som mycket blivit enklare med den här utvecklingen vet vi också att det finns de som riskerar att hamna i ett digitalt utanförskap. Äldre, personer med vissa funktionsnedsättningar och de som lever i hushåll med låga inkomster löper större risk. Genom sådana här insatser kan fler få praktisk hjälp för att lära sig använda digitala verktyg, säger civilminister Erik Slottner
Just i dag är Erik Slottner är en av de som svarar på dina frågor när du ringer Ring Digitalidag. Han bemannar telefonservicen mellan kl. 09.45-10.30.
Ring Digitalidag öppnar i dag 11 mars 2025 och kommer att vara öppen varje tisdag mellan klockan 9 till 12.
Ring Digitalidag: 010 550 25 00
Kontakter
Lina CronquistProjektledare Digitalidag
Tel:076-502 73 88Petter ÖhrnPressansvarig
Tel:08-678 55 55petter.ohrn@pts.seLänkar
Om Digitalidag
Digitalidag är en nationell samverkansplattform som sätter digitaliseringens möjligheter och utmaningar i fokus. Vi samlar aktörer från privat och offentlig sektor samt civilsamhället för att inspirera fler människor att vilja och kunna ta del av den digitala utvecklingen.
Digitalidag grundades 2019 av Forum för Omställning, med stöd av initiativtagarna Susanne Ackum och Oscar Stege Unger. Sedan januari 2024 är Digitalidag en del av Post- och telestyrelsens (PTS), vilket ger oss möjlighet att arbeta långsiktigt med att främja digital inkludering för alla.
Följ PTS - Post- och telestyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från PTS - Post- och telestyrelsen
Nu blockeras problematiska telefoner27.1.2026 08:50:51 CET | Pressmeddelande
På måndag den 2 februari blockeras telefoner som inte kan nå nödnumret 112 genom operatörens egna nät. Har du ännu inte bytt ut din telefon är det nu hög tid för det.
Avbrott på kabel mellan Sverige och Estland31.12.2025 14:23:02 CET | Pressmeddelande
PTS har fått information om att det under natten till den 30/12 har inträffat avbrott på en fiberkabel mellan Sverige och Estland, på estniskt vatten.
Hög tid att byta ut problematiska telefoner18.12.2025 11:28:15 CET | Pressmeddelande
Knappt 7000 telefoner, som inte kan nå 112 genom operatörens eget nät har blockerats. Men det återstår fortfarande cirka 60 000 problematiska telefoner. Personer som använder dessa telefoner bör skyndsamt byta ut dessa. Hjälp gärna en anhörig eller vän att byta ut telefonen.
Pressträff kring telefoner som inte kan nå nödnumret 112 via det egna nätet17.12.2025 08:50:08 CET | Pressmeddelande
Post- och telestyrelsen (PTS) bjuder in till en pressträff med anledning av de telefoner som inte kan nå nödnumret 112 via operatörens egna nät efter avveckling av 2G- och 3G-nät.
Operatörer ska säkerställa tillgång till 112 – vissa mobiltelefoner kommer att blockeras21.11.2025 12:39:57 CET | Pressmeddelande
Tre, Telenor och Tele 2 måste medverka till att nödsamtal kan genomföras. Problemet gäller vissa mobiltelefoner som påverkas av nedstängningen av 2G- och 3G-nät. Dessa mobiltelefoner behöver blockeras.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum