13 personer omkom i trafiken i februari
Under februari har 13 personer mist livet i trafiken, 9 män och 4 kvinnor. 747 personer har skadats under samma period. Det visar de preliminära uppgifter som sammanställts av Transportstyrelsen.

Av dem som omkom färdades 9 personer i en personbil, 2 personer färdades med andra motorfordon och 2 var fotgängare.
Under årets två första månader har 30 personer omkommit på våra vägar, 17 män och 13 kvinnor. Detta är 5 personer fler än genomsnittet för samma period fem år bakåt i tiden. Under samma period skadades 1 633 personer, 163 svårt skadade och 1 470 lindrigt skadade.
Årets första månader brukar vara de minst olycksdrabbade och troligen är det en slump att vi sett en ökning under 2025 då det är svårt att peka ut enskilda faktorer som bidragit till ökningen.
Mötesolyckor vanligast olyckstypen
I januari och februari var den vanligaste olyckstypen mötesolyckor, 12 personer har dött i mötesolyckor under perioden. Singelolyckor med motorfordon är den näst vanligaste olyckstypen med 5 omkomna.
– Generellt under vintern sticker mötesolyckorna ut. Det kan delvis förklaras av halt väglag och att risken då ökar att komma över i mötande körfält, exempelvis vid halka och sladd. Risken är förstås större även att råka ut för en singelolycka om det är halt väglag men ofta blir skadorna mindre vid en singelolycka än vid en mötesolycka, säger Staffan Berge, statistiker vid Transportstyrelsen.
Av de omkomna under början av 2025 har 7 personer varit oskyddade trafikanter som blivit påkörda av motorfordon, flera fall har inträffat vid övergångställen eller cykelöverfarter. Halt väglag och mörker är troliga förklaringar till detta och visar på vikten av att ta det försiktigt i stadsmiljön och att som oskyddad trafikant se till att vara synlig med reflexer och lysen.
Många snöskoterolyckor i början av året
I januari och februari rapporterar polisen även om många snöskoterolyckor med personskada (35 personer har skadats under perioden). Dessa räknas dock inte med bland omkomna och skadade i trafiken om olyckan inte skett på eller i direkt anslutning till en väg. De flesta skoterolyckor sker i naturen, ofta på en skoterled.
Mer statistik
Utvecklingen av dödade och svårt skadade redovisas i tabeller på Transportstyrelsens webbplats under sidorna Statistik över vägtrafikolyckor.
Nyckelord
Kontakter
Staffan Bergestatistiker, Väg- och järnvägsavdelningen, Transportstyrelsen
Tel:010-495 67 07Staffan.BergeHolmbom@transportstyrelsen.seTransportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seLänkar
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Tappet för inrikesflyget fortsätter23.4.2025 08:58:55 CEST | Pressmeddelande
Antalet passagerare som reser med inrikesflyg fortsätter att minska. Det visar ny statistik från Transportstyrelsen, där årets första kvartal jämförs med samma period året innan.
Nytt klimatpaket för sjöfarten15.4.2025 09:34:01 CEST | Pressmeddelande
Den internationella sjöfartsorganisationen International Maritime Organization (IMO) har tagit ett första viktigt steg mot ett nytt klimatpaket. Fartyg ska börja använda drivmedel som ger mindre utsläpp – eller betala en hög avgift. Regelpaketet ska leda till att målen om nettonollutsläpp av växthusgaser inom den internationella sjöfarten nås till 2050.
Halvljus – vanligaste felet vid besiktning9.4.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Defekta halvljus är fortfarande den vanligaste anmärkningen vid besiktning av personbilar. Över 287 000 nedslag meddelades vid förra årets kontrollbesiktningar. Ungefär var fjärde bil underkändes med krav på efterkontroll vid besiktningen och olika anmärkningar på bilbelysningen toppar Transportstyrelsens statistik.
Antal skadade i olyckor med elsparkcykel ökar kraftigt3.4.2025 13:05:00 CEST | Pressmeddelande
Under 2024 omkom 5 personer och 4 599 personer skadades i elsparkcykelolyckor. Olyckorna har ökat med drygt 30 procent jämfört med året innan. Det framkommer i Transportstyrelsens preliminära sammanställning av olyckor för fem olika fordonstyper: A-traktor, mopedbil, fyrhjuling, snöskoter och elsparkcykel.
Uppdaterad: Omfattande körkortsförändringar på gång27.3.2025 19:25:26 CET | Nyheter
EU förväntas inom kort fatta formellt beslut om ett nytt körkortsdirektiv som kommer att innebära ändringar på körkortsområdet. Efter beslutet ska Sverige ta ställning till hur direktivet ska implementeras i de svenska regelverken. Direktivet innehåller bland annat en ny körkortsbehörighet – B1, som kan ge en person med 15 års ålder rätt att köra en ”fartsänkt bil”. En annan förändring är att det blir möjligt att ta körkort från 17 års ålder (med beledsagare). Samtidigt ska körkortet finnas i digital form. Reglerna är med några undantag tänkta att införas under 2028 och börjar gälla 2029.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum