Laguttagning för IBU BMW World Cup 9, Oslo
18.3.2025 08:00:00 CET | Svenska Skidskytteförbundet | Pressmeddelande
Tjugoåtta pallplatser och totalseger i mixstafettcupen, så låter summeringen efter den gångna världscuphelgen i Pokljuka. Nu kvarstår världscupavslutningen i Holmenkollen, Oslo. Sverige ställer upp med sex damer och sex herrar.

Säsongen lider mot sitt slut och nu ska totalcuperna avslutas. Sverige tog under den gångna helgen hem totalen i mixstafettcupen, som är sammanslagningen av alla singel- och mixstafetter under säsongen, och kommer att få ta emot pokalen under prisutdelningen i Oslo. Med sprint- , jaktstart- och masstartstävlingar ska flera cuper avgöras, bland andra den totala världscupen, nationscupen och masstartscupen. I nationscupen ligger Sverige tvåa på damsidan och trea på herrsidan. En topp tre placering i nationscupen betyder att vi har fulla kvoter inför kommande OS-säsong. I masstartcupen ligger Elvira tvåa med chans på vinst. I den totala världscupen ligger Sebastian Samuelsson på en femteplats.
Med de hittills 28 pallplatserna ser summeringen ut att bli en av de bättre i skidskytteförbundets historia. Rekordet med 35 pallplatser från säsongen 2022-2023 blir dock svårt att slå. Säsongen 2021-2022 tog laget totalt 32 pallplatser och under säsongen 2020-2021 tog de 31 pallplatser.
– Den här säsongen har varit en av våra allra bästa, säger huvudtränare Johannes Lukas.
– Vi har sett flera nya aktiva som slagit igenom på världscupnivå, Elvira Öberg tog ett efterlängtat individuellt VM-guld och vi har vunnit mixstafettcupen. Saker som visar på ett framgångsrikt år, fortsätter Johannes.
Till Oslo kommer Sverige att skicka sex damer och sex herrar i originaltrupp. Ella Halvarsson har blivit sjuk och åkt hem efter Pokljuka. Beroende på hur hennes förkylningssymptom utvecklar sig under veckan kan det komma att bli aktuellt att Ella kommer till Oslo i slutet av veckan för att tävla den avslutande masstarten. I övrigt är det samma trupp som tävlat de senaste veckorna.
Svenska laget till BMW IBU World Cup 9, Oslo
Damer
Anna Magnusson, Piteå Skidskytteklubb
Anna-Karin Heijdenberg, Tullus SG
Elvira Öberg, Piteå Skidskytteklubb
Hanna Öberg, Piteå Skidskytteklubb
Johanna Skottheim, Lima SKG
Sara Andersson, Mora Biathlon
Herrar
Emil Nykvist, SK Bore
Jesper Nelin, Biathlon Östersund
Malte Stefansson, Oxbergs IF
Martin Ponsiluoma, Tullus SG
Sebastian Samuelsson, I 21 IF
Viktor Brandt, I 2 IF
Schema IBU BMW Worldcup 9 Oslo
Fredag 21 mars 2025
13:30: Herrar 10km sprint
16:15: Damer 7.5km sprint
Lördag 22 mars 2025
13:45: Herrar 12.5km jaktstart
15:50: Damer 10km jaktstart
Söndag 23 mars 2025
13:15: Damer 12.5km masstart
15:40: Herrar 15km masstart
Kontakter
Emma HöglundPressansvarig och kommunikatörSvenska Skidskytteförbundet
Tel:+46 (0)76 139 12 20emma.hoglund@skidskytte.seSverige - Världsledande inom skidskytte
Svenska Skidskytteförbundet arbetar för att bredda skidskyttesporten genom starka regioner och föreningar i hela landet, popularisera skidskytte genom att arrangera hållbara evenemang i världsklass samt skapa förutsättningar för eliten att nå internationell toppklass. Vår vision är att Sverige ska vara världsledande i skidskytte.

Följ Svenska Skidskytteförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Skidskytteförbundet
Nomio ny partner till Svenska Skidskytteförbundet – ska stärka landslagets prestationer23.1.2026 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Svenska Skidskytteförbundet inleder ett nytt samarbete med det svenska bolaget Nomio. Partnerskapet syftar till att ytterligare stärka landslagets förutsättningar för prestation och återhämtning på högsta nivå.
Laguttagning för EM, Sjusjön22.1.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 28 januari inleds Europamästerskapet i skidskytte i norska Sjusjön. Sverige skickar en trupp med sex damer och sex herrar till mästerskapet.
Laguttagning för World Cup 6, Nove Mesto Na Morave20.1.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Med fem nya pallplatser varav två sprintsegrar i ryggen lämnar Sverige världscuphelgen i Ruhpolding. Nu väntar Nove Mesto Na Morave, där sex damer och sex herrar tas ut till världscupen, med flera nya namn i truppen.
Laguttagning för World Cup 5, Ruhpolding och IBU Cup 5, Brezno-Osrblie12.1.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter en framgångsrik tävlingshelg i Oberhof, där Sverige tog fem pallplatser på världscupen och även nådde framgångar på IBU-cupen, fortsätter säsongen nu till klassiska Ruhpolding och Brezno-Osrblie.
Laguttagning för World Cup 4, Oberhof och IBU Cup 4, Arber5.1.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter juluppehållet är världscupen tillbaka med tävlingar i Oberhof och IBU-cupen i Arber. Sverige går in i den fortsatta säsongen med starka resultat bakom sig och med de sista OS-platserna i sikte, där två intensiva tävlingshelger återstår innan uttagningen publiceras den 22 januari.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum