Bara bada bastu i skärgården eller trendig poolclub – åtta unika spaupplevelser i Göteborg
Med nyheter som lyxiga Hjortviken och Kusthotellets spa i skärgården, klassiker som Hagabadet och bastun i Frihamnen har Göteborg något för alla spapersonligheter. Oavsett om det gäller fest med vännerna på Jacy’z poolclub, kvalitetstid med hela familjen på Nääs fabriker eller bara bada bastu – vi har listan.

Nyhet! Hjortviken Country Club – skog och sjö med klubbkänsla
Hjortviken Country Club öppnade i januari 2025 och är stället för dig som vill komma ut till skog och sjö en bit utanför Göteborg, gärna med kompisgänget. Här finns poolhäng, sportaktiviteter, flera restauranger och barer. Lyxiga miljöer, men också möjligheten att vara offline då alla hotellrum saknar TV men har högtalare för musik.
Upper House - för riktigt lyxiga bad
Ett exklusivt spa med fem stjärnor som har hamam, ång- och torrbastu, upplevelsedusch och tre pooler. Och inte minst en fantastisk utsikt över stan med den legendariska frihängande utomhuspoolen med glasgolv på våning 19. Vågar du simma ut?
Jacy’z Poolclub Pachanga – fest hela dagen för poolklubbaren
Högst upp på våning 27 och 28 på Jacy’z Hotel & Resort ligger poolcluben Pachanga, inrett i Miami-inspirerad stil. Häng med vännerna i solsängarna med utsikt över staden, med en lyxig frukost eller lunch, eller varför inte en kväll med riktig klubbkänsla.
Bastu i Göteborgs skärgård – för äventyrliga livsnjutaren året runt
För dig som vill vara nära naturen, ha naturliga kalla bad och en varm bastu är skärgården en självklar plats. Här finns flera bastus att boka, bland annat på Fotö, Vrångö och Öckerö. Funkar alla säsonger och finare miljöer är svårt att hitta!
Bastu och hamnbad i Frihamnen – för urban känsla
Bastun i Jubileumsparken i Frihamnen är mer än en bastu. Den är både älskad, har vunnit priser för sin arkitektur och har blivit ett välkänt landmärke både lokalt och internationellt. Tuff utanpå, otroligt vacker inuti. Varva bastubadandet med ett dopp i någon av de tre bassängerna i älven, allt med en unik utsikt över centrala Göteborg. Hamnbadet och bastun är gratis, men bastun behöver bokas.
Hagabadet – en klassiker med klass
Det går knappast att prata om spa i Göteborg utan att nämna Hagabadet. En älskad klassiker med badmiljöer i jugendstil, som erbjuder relax och många behandlingar. Vad sägs om en riktig västkustupplevelse med tångbad och massage med skördad tång i handgjorda träkar? Men även träning och frukost i Orangeriet.
Nääs Fabriker – spautflykt med hela familjen
Strax utanför Göteborg ligger Nääs Fabriker, fint beläget vid sjön Sävelången. Här finns ett badhus med två bastus, bubbelpooler och möjlighet att bada i sjön. Barn (4–12 år i målsmans sällskap) är välkomna varje dag mellan 07-16. Varva baden med brädspel i loungen med hela familjen.
Arken hotel and Art garden spa – japansk känsla i Göteborgs hamn
För dig som vill få känslan av att komma bort från staden utan att åka för långt. Arken spa ligger i Göteborgs hamn och har fokus på avslappning och lugn. Kör japansk tvagning, bad i varma pooler både utomhus och inomhus, och prova på flera olika bastus. Det går att checka in hela helgen på hotellet, eller ta en halvdag i spaet, och på skolloven är det undantag från 15-årsgränsen på förmiddagar.
Bonus! Kommande nyhet: Kusthotellet på Styrsö med spa – öppnar sensommaren 2025
Havskuren är Kusthotellets wellnessavdelning med naturen som närmaste granne. När hotellet öppnar sensommaren 2025 kommer här att finnas Saltkällan med vilobäddar, fotbad och skrubb och Värmekällan med ång- och torrbastu. En utomhuspool som har öppet året runt.
Kontakter
Charlott HolmåkerPR Manager
Presskontakt och pressansvarig på Göteborg & Co. Ansvar för destinations-PR i Danmark och Norge.
Bilder







Om oss
Göteborg & Co:s mål är att få fler att upptäcka och välja Göteborg.
Det görs genom att i bred samverkan leda och driva utvecklingen av Göteborg som hållbar destination, så att alla som lever och verkar här gynnas av en växande besöksnäring.
Göteborg & Co är moderbolag i klustret Turism, Kultur & Evenemang där Liseberg, Got Event och Göteborgs Stadsteater ingår. Göteborg & Co är en del av Göteborgs Stad.
Ladda ner bilder från vår mediabank.
Följ Göteborg & Co AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Göteborg & Co AB
Inget fotbolls-EM till Danmark och Sverige 20293.12.2025 16:40:12 CET | Pressmeddelande
Det blir Tyskland som 2029 kommer att arrangera fotbolls-EM, vilket offentliggjordes av UEFA den 3 december. Beskedet innebär att EM inte kommer till Göteborg men staden lyfter vikten av samarbetet som ansökan har bidragit till.
Lydia Sandgren är Årets Göteborgare 20253.12.2025 07:00:08 CET | Pressmeddelande
Författaren Lydia Sandgren får hedersutmärkelsen årets göteborgare 2025. Med sin förmåga att skildra Göteborg har hon gett staden en större plats i litteraturen och skapat en stolthet hos många göteborgare. – Tänk så det kan gå. Jag är jätteglad för det, säger Lydia Sandgren om utmärkelsen.
Julstaden Göteborg lyser upp – här är höjdpunkterna du inte får missa6.11.2025 08:03:00 CET | Pressmeddelande
När mörkret sänker sig över Göteborg tänds Julstaden som i år bjuder på både nya och välkända inslag. Från storslagen ljuskonst i Kungsparken och vintertorg på Grönsakstorget till glimrande träd längs Avenyn och jubileumsjul i Lisebergsparken. Här är några av säsongens mest stämningsfulla upplevelser.
Lottningen är avgjord – nu laddar vi för folkfest under damernas volleyboll-EM i Göteborg6.10.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
21–27 augusti 2026 skrivs volleybollhistoria i Göteborg. För första gången någonsin arrangeras ett Volleyboll-EM på damsidan i Sverige och Scandinavium står som värd för en av de fyra sexlagsgrupperna. Värdskapet delas mellan Sverige, Tjeckien, Turkiet och Azerbajdzjan. Under lördagskvällen avgjordes lottningen i Bari, Italien – nu står det klart vilka fem lag som ansluter till Sverige i gruppspelet på hemmaplan.
Efter en stark sommar – internationella besökare viktiga för besöksnäringen i höst3.10.2025 10:11:15 CEST | Pressmeddelande
Det har gått bra för Göteborgs besöksnäring i sommar. Näringen vill se fler besökare utanför sommarmånaderna och pekar ut internationella besökare som viktiga. De efterfrågar också ökad marknadsföring och stärkt destinationsvarumärke internationellt. Och potentialen finns, hittills i år visar preliminära siffror att de internationella gästnätterna ökat med cirka 10 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum