Yttrandefrihet och rätten att protestera på spel i USA: Jury dömer Greenpeace till att betala skadestånd på 660 miljoner dollar till oljebolag
20.3.2025 06:43:21 CET | Greenpeace | Pressmeddelande
Mandan, North Dakota – En jury på nio personer i North Dakota nådde sent på onsdagen fram till en dom i oljebolaget Energy Transfers stämning mot Greenpeace USA och Greenpeace International, och fann organisationerna ansvariga för mer än 660 miljoner dollar i skadestånd.
Stora oljebolag runt om i världen kommer att fortsätta att försöka tysta yttrandefriheten och fredliga protester, men kampen mot Energy Transfers meritlösa så kallade “SLAPP suits” för att tysta Greenpeace och andra är inte över.
"Vi bevittnar en katastrofal återgång till samma hänsynslösa beteende som drivit på klimatkrisen och satt fossilbolagens vinster över planeten och människors hälsa. Den tidigare Trump-administrationen spenderade fyra år med att avveckla miljöskyddet, rätten till ren luft och rent vatten och urfolkens suveränitet, och nu vill de tillsammans med sina allierade oljebolag avsluta jobbet genom att tysta alla protester. Men vi kommer inte att backa. Vi kommer inte låta oss tystas”, säger Mads Christensen, generalsekreterare för Greenpeace International
"Det här fallet borde vara en varningsklocka för alla, oavsett politisk övertygelse", säger Sushma Raman, tillförordnad generalsekreterare för Greenpeace USA. "Det är en del av en förnyad strävan från företag att beväpna våra domstolar för att tysta oliktänkande. Vi borde alla vara oroade över framtiden för det första tillägget i konstitutionen, och rättsprocesser som denna som syftar till att förstöra vår rätt till fredlig protest och yttrandefrihet. Dessa rättigheter är helt avgörande för att säkerställa rättvisa – och vi kommer att fortsätta att kämpa, i solidaritet tillsammans. Oljebolagen kan försöka stoppa en enskild grupp, och mobba dem till tystnad, men de kan inte hindra en enad rörelse.”
Energy Transfers rättsprocesser är tydliga exempel på så kallade SLAPPs – Strategic Lawsuit Against Public Participation – stämningar som strategiskt försöker tysta ideella organisationer och aktivister genom att tvinga på dem höga advokatkostnader och driva dem mot konkurs. Stora oljebolag som Shell, Total och ENI har tidigare lämnat in liknande SLAPPs mot andra Greenpeace-kontor under de senaste åren. Ett par av dessa fall har framgångsrikt stoppats i sin linda. Detta inkluderar att Greenpeace Frankrike framgångsrikt vann över Total Energies SLAPP den 28 mars 2024, och Greenpeace Storbritannien och Greenpeace International tvingade Shell att backa från sin SLAPP den 10 december 2024.
"Energy Transfer har inte hört det sista från oss. Vi har precis påbörjat vår anti-SLAPP-process i Europa mot Energy Transfers attacker mot yttrandefrihet och fredliga protester, och kommer att möta dem i domstol i Nederländerna i juli. Vi kommer inte att backa. Vi kommer inte att låta oss tystas", säger Greenpeace Internationals chefsjurist Kristin Casper.
I februari 2024 inledde Greenpeace International det första testet av EU:s nya anti-SLAPP-direktiv genom att lämna in en egen stämningsansökan i holländsk domstol mot samma oljebolag, Energy Transfer. Greenpeace International strävar nu efter att återkräva alla skador och kostnader som de har lidit till följd av Energy Transfers upprepade stämningar.
Foton från rättegången finns här på Greenpeace Media Library.
Ett utlåtande om domen från oberoende jurister som övervakat rättegången mot Greenpeace
https://www.trialmonitors.org/statement-of-independent-trial-monitors-on-verdict-in-greenpeace-trial
Kontakt:
Greenpeace International Press Desk, +31 (0)20 718 2470 (available 24 hours), pressdesk.int@greenpeace.org
Gå med i Greenpeace SLAPP Trial WhatsApp Group för nya uppdateringar
Nyckelord
Greenpeace är en oberoende organisation som agerar för att förändra attityder och beteenden, skydda och bevara miljön och verka för fred. Det gör vi genom att undersöka, exponera och konfrontera övergrepp mot miljön, naturen och klimatet. Vi gör det genom att få dem som har politisk och ekonomisk makt att skapa förändringar. Och genom att ta fram miljömässigt ansvarsfulla och socialt rättvisa lösningar som ger hopp och kan inspirera människor att ta ansvar för planeten.
Genom kreativa konfrontationer och användningen av fredlig civil olydnad, tar vi oss an de största hoten mot naturen och klimatet och strävar efter att skapa en bättre framtid. När vi agerar gör vi det med insikten om att människor är en del av naturen, med övertygelsen om att en bättre värld är möjlig, och med erfarenheten av att när vi står enade, kan vi verkligen göra skillnad.
Följ Greenpeace
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Greenpeace
L’Oréal bryter med SCA – bolaget tappar ännu en global kund31.3.2026 15:50:01 CEST | Pressmeddelande
L’Oréal, världens största kosmetikföretag, väljer att avbryta sina inköp av förpackningsmaterial från SCA. Det här är den tredje globala jättekoncernen som på kort tid brutit med det kontroversiella skogsbolaget. Bojkotten mot SCA fortsätter att skaka svensk skogsindustri.
4 617 personer säger nej till Vattenfalls reaktorplaner31.3.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag är sista dagen att lämna in synpunkter till Länsstyrelsen i Halland på Vattenfalls ansökan om att upphäva delar av Biskopshagens naturreservat för att bygga nya reaktorer vid Ringhals kärnkraftverk. Att frågan engagerar och upprör allmänheten råder ingen tvekan om, då hela 4 617 personer har ställt sig bakom ett enskilt yttrande som avvisar Vattenfalls planer.
SCA avverkar systematiskt skog som myndigheter vill skydda - protest vid årsstämma idag27.3.2026 14:46:51 CET | Pressmeddelande
Sundsvall, 2026-03-27. Utanför lokalerna där det hårt kritiserade skogsbolaget SCA håller sin årsstämma idag har omkring 50 representanter från 8 miljöorganisationer och Ohredahke sameby samlats för att protestera mot bolagets ohållbara och kontroversiella skogsbruk. Stora internationella bolag som Nestlé och Zalando har identifierat SCA som en högriskleverantör: Zalando har beslutat att fasa ut skogsbolaget SCA ur sin leverantörskedja, medan Nestlé slutar köpa in nyfiber från SCA, båda med hänvisning till bolagets kontroversiella skogsbruk. I centrum för kontroversen står deras avverkningar av kontinuitetsskog.
Miljöorganisationer uppmanar Essity att dumpa SCA26.3.2026 15:04:21 CET | Pressmeddelande
Vid Essitys årsstämma demonstrerar idag flera miljöorganisationer som alla uppmanar mjukpapperskoncernen att följa Nestlé och Zalando och sluta köpa skogsråvara från det kontroversiella skogsbolaget SCA. Organisationerna kräver att bolaget tar sitt hållbarhetsansvar och pekar på den betydande affärsrisk det innebär för internationella konsumentbolag att handla med det alltmer ifrågasatta svenska skogsbruket.
Greenpeace gör om EU-kommissionen till Trump Tower19.3.2026 09:13:51 CET | Pressmeddelande
Bryssel, 19 mars 2026 - Nu på morgonen projicerade aktivister en guldfasad och texten “TRUMP TOWER” på EU-kommissionens kontor i Bryssel, för att efterlikna en av president Donald Trumps skyskrapor. EU måste stå emot Trump, säger Greenpeace
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum