Hyrorna för 2025 klara för Uppsalahems hyresgäster
Nu har Hyresmarknadskommittén beslutat om hyreshöjningen för Uppsalahems alla hyresgäster utom studentbostäderna. Höjningen blir 5,3 procent från 1 april 2025. Uppsalahems ursprungliga yrkande låg på 10,8 procent med hyresjusteringsdatum 1 januari 2025.

Hyresgästföreningen och Uppsalahem har bedrivit förhandlingar under hösten, utan att komma överens, varför Hyresmarknadskommittén slutligen fått avgöra tvisten.
- Vi beklagar att vi inte lyckades nå en lokal uppgörelse men skälen till det står att finna i bolagets ekonomi och förutsättningar att klara av en inflations- och räntetung period, säger Lena Jansson Nordin, förhandlare på Hyresgästföreningen.
Uppsalahems kostnader har givetvis ökat i tider med hög inflation och räntehöjningar men den ekonomiska utvecklingen behöver ses under en längre tidsperiod och inte kopplas till några enskilda år. Uppsalahem är ett synnerligen ekonomiskt välmående bolag och Hyresgästföreningen efterfrågade tidigt en mer återhållsam inställning i bolagets ledning och styrelse. Som kommunägt bostadsbolag anser Hyresgästföreningen att det är en orimlighet att leva i tron att behålla gamla vinstmarginaler i en ekonomisk krisperiod.
- Historiskt har Uppsalahem gjort enormt stora ekonomiska överskott. Bolaget själva menar att det är nödvändigt för att ha råd med nyproduktionen som ägaren, Uppsala kommun, kräver. Frågan man då ställer sig är om det är rimligt att befintliga hyresgäster ska bidra till nyproduktionen via sina hyror? Varför ska Uppsalahems hyresgäster dra ett tyngre lass än andra invånare i kommunen för att det ska byggas fler bostäder, säger Lena Jansson Nordin.
Hyresgästföreningens granskning av bolagets ekonomi ger dessutom vid handen att bedömningen av bolagets behov framöver skiljer sig markant mellan parterna. Och behoven måste dessutom ställas mot hyresgästernas förmåga att betala hyran. Det finns helt enkelt inte det utrymmet i hyresgästernas plånböcker längre.
- Hyresgästföreningens primära uppgift är att värna hyresgästerna, våra medlemmar och deras möjlighet att betala en hyreshöjning och därmed en rimlig hyra. De totala levnadskostnaderna har stigit med osannolika 25 procent på bara några år. Löneutvecklingen har på intet sätt följt med utan de flestas plånböcker har blivit betydligt tunnare. Då kan Hyresgästföreningen inte acceptera att hyrorna höjs hur mycket som helst, avslutar Lena Jansson Nordin.
Kontakt:
Lena Jansson Nordin, förhandlare Hyresgästföreningen region Aros-Gävle: 010-459 13 53
Nyckelord
Kontakter
Pressjour Aros-GävleHyresgästföreningen Aros-Gävle
Aros-Gävle omfattar Västmanlands, Gävleborgs och Uppsala län samt Norrtälje kommun.
Bilder

Följ Hyresgästföreningen Region Aros-Gävle
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region Aros-Gävle
Hyresförhandlingen med Gavlegårdarna är klar21.10.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hyresförhandlingen mellan Hyresgästföreningen och Gavlegårdarna om hyrorna för 2026 är nu klar. Uppgörelsen innebär en höjning på 4,4 procent från 1 januari. Förhandlingen har varit tuff där flera år av höga hyreshöjningar satt hög press på hyresgästernas ekonomi. Fokus har varit att ansvarsfullt ta hand om hyresgästernas intressen och möjliggöra nödvändiga renoveringar och förbättringar i bostäderna inom Gavlegårdarna – förändringar som många hyresgäster själva har efterfrågat.
Hyresgästföreningen - hyresbalansen måste återställas i Gävleborgs län3.9.2025 12:15:52 CEST | Pressmeddelande
Hyresförhandlingarna med Fastighetsägarna MittNord i Gävleborgs län om 2026 års hyror har startat. Fastighetsbolagen går mot ljusare tider – men för hyresgästerna ser det annorlunda ut – efter flera år med extremt höga hyreshöjningar är det nu dags att återgå till en mer sansad och hållbar hyresutveckling.
Hyresgästföreningen - hyresbalansen måste återställas i Uppsala län3.9.2025 12:12:35 CEST | Pressmeddelande
Hyresförhandlingarna med Fastighetsägarna MittNord i Uppsala län om 2026 års hyror har startat. Fastighetsbolagen går mot ljusare tider – men för hyresgästerna ser det annorlunda ut – efter flera år med extremt höga hyreshöjningar är det nu dags att återgå till en mer sansad och hållbar hyresutveckling.
Hyresgästföreningen - hyresbalansen måste återställas i Västmanland3.9.2025 12:08:51 CEST | Pressmeddelande
Hyresförhandlingarna med Fastighetsägarna MittNord i Västmanland om 2026 års hyror har startat. Fastighetsbolagen går mot ljusare tider – men för hyresgästerna ser det annorlunda ut – efter flera år med extremt höga hyreshöjningar är det nu dags att återgå till en mer sansad och hållbar hyresutveckling.
Fastighetsägarna i Västmanlands län påkallar hyresförhandlingar för 2026 ovanligt tidigt6.8.2025 10:33:23 CEST | Pressmeddelande
Hyresgästföreningen har tagit emot en förhandlingsframställan från Fastighetsägarna MittNord om att inleda hyresförhandlingarna för 2026 – flera månader tidigare än vad som har varit praxis. Påkallan berör omkring 125 fastighetsägare och omfattar nästan 11 000 hyresrätter i länets kommuner.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum