ID06

Varför inte göra rätt och bli mer konkurrenskraftig?

Dela

Nästan varje dag rapporteras det om företag som fuskar och bryter mot regler. En tidigare artikel från Taxi Stockholm, ”Omfattande fusk i taxibranschen – fiffel med redovisning och taxameter hos gigbolag”, belyser att en undersökning av Taxi Stockholm visar på utbrett fusk inom taxibranschen, där inkomster inte redovisas korrekt. Liknande problem förekommer även i andra branscher, där bristande kontroll över vilka som befinner sig på arbetsplatser leder till osäkra miljöer och ökad risk för att obehöriga får tillträde.

ID06 AB

Ansvar ligger inte bara på företagen utan även på den som upphandlar tjänster. Oavsett om det gäller att åka taxi, få sitt kontor städat eller bygga en altan, vill vi alla ha trygghet i att arbetet utförs korrekt och enligt överenskommelse. Vi vill veta att de som utför arbetet har rätt kompetens och att betalningen sker på lagligt vis. Om detta inte säkerställs finns risken att arbetet inte går att försäkra, att man saknar kvitto, att det inte följer lagar och regler samt att eventuella garantier uteblir.

Men det finns en positiv sida av myntet. Företag som väljer att använda de verktyg som finns och genomför egna kontroller har ofta bättre förutsättningar att lyckas. Det visar sig att dessa företag växer och blir mer konkurrenskraftiga, vilket visar att det lönar sig att ha ordning och reda.

Därför borde fler använda sig av ID06 – ett system som gör det enkelt att verifiera vem som utför arbetet och om personen har rätt utbildning. Genom att kräva ID06 vid upphandling kan du som kund säkerställa att företaget du anlitar är seriöst och följer regelverket. Det finns dessutom ett verktyg, Status Control, som gör det enkelt för företag och privatpersoner att kontrollera ett ID06-kort samt de utbildningar som är kopplade till individen. För privatpersoner är Status Control appen kostnadsfri.

För dig som driver företag är det dags att ta steget och ansluta dig till ID06, precis som närmare 90 000 andra företag redan har gjort. Genom att arbeta transparent och följa lagar och regler skapar vi en tryggare och mer rättvis marknad för alla. Att göra rätt är inte bara en skyldighet – det är en lönsam investering i framtiden.

Nyckelord

Kontakter

Om oss

ID06 är ett idéburet företag som skapar sund konkurrens och säkra arbetsplatser. Vinster återinvesteras i bolagets tjänster till nytta för kunder och ett bättre Sverige.

ID06 ägs idag av 11 branschorganisationer: Byggföretagen, Byggherrarna, Fastighetsägarna, Sveriges Allmännytta, Installatörsföretagen, Maskinentreprenörerna, Plåt-och Ventföretagen, Glasbranschföreningen, Säkerhetsföretagen, Transportföretagen och Måleriföretagen.

Vi erbjuder våra kunder mjukvarusystem och IT lösningar som hjälper företag att effektivisera den dagliga verksamheten, inom alla branscher. Till exempel används ID06-kort för närvaroregistrering av personer i arbetsplatsens personalliggare, digitalisering av arbetares utbildningsbevis och inpasserings- och låsfunktioner i lokala system.

Genom våra tjänster gör vi det möjligt för företag att enkelt kunna identifiera personer på arbetsplatsen och koppla varje person till ett företag, på ett säkert sätt.

Effekten av målbilden blir att vår organisation är med och skapar ett socialt hållbart samhälle, där vi också motverkar svartarbete, ekonomisk brottslighet och annan kriminalitet.

Följ ID06

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från ID06

GLC Flytt AB – ”ID06 borde vara en självklarhet”17.3.2025 20:40:57 CET | Pressmeddelande

GLC Flytt AB är ett av Västsveriges ledande flyttföretag, med en lång historia av att erbjuda flytt- och magasinstjänster för företag, myndigheter och privatpersoner. Med ett stort fokus på kvalitet och säkerhet har företaget länge arbetat för att skapa trygga och effektiva arbetsprocesser. En viktig del av detta arbete är implementeringen av ID06, ett system som säkerställer identifiering och behörighet på arbetsplatser.

Effektivare informationsdelning för att stoppa arbetslivskriminalitet12.3.2025 16:46:44 CET | Debatt

I veckan lämnade Delegationen mot arbetslivskriminalitet över sitt slutbetänkande till Jämställdhets- och arbetslivsminister Paulina Brandberg. Rapporten är bra och pekar på flera viktiga utmaningar, inte minst den bristfälliga informationsdelningen mellan myndigheter och privata aktörer. Samtidigt innehåller den även förslag på regeländringar och lösningar inom det definierade begreppet för arbetslivskriminalitet. Detta är en problematik vi på ID06 känner väl till och dagligen arbetar med att förbättra.

ID06 – Ett effektivt verktyg mot svartarbete och ekonomisk brottslighet24.2.2025 13:24:51 CET | Pressmeddelande

ID06-systemet används idag av över 90 000 företag, vilka tillsammans anställer över 700 000 personer. Detta innebär att en stor del av arbetskraften inom bygg- och anläggningssektorn är kontrollerad. Trots detta visar en nyligen publicerad rapport från Skatteverket att svartarbete fortfarande är ett omfattande problem. Enligt rapporten uppgår oredovisade inkomster till hela 97 miljarder kronor årligen, vilket motsvarar 1,9 % av Sveriges BNP. Dessa pengar går till oseriösa aktörer och kriminella nätverk istället för att gynna samhället.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye