Två av fem svenskar vill ha mer än fyra procent i löneökning
Under våren är det många svenskar som kliver in i löneförhandling med sin chef. Och många har höga förväntningar. Nya siffror från en Sifo-undersökning på uppdrag av Jobbland visar att två av fem svenskar kliver in med en förväntansbild på att få fyra procent eller mer i löneökning.

Svensk ekonomi har sedan återhämtningen efter covid-19-pandemin präglats av ekonomiska utmaningar som hög inflation och ett tufft ränteläge. Trots det har löneutvecklingen pekat uppåt och enligt statistik från Medlingsinstitutet låg ökningen för hela året 2024 på hela 4,1 procent, den största ökningen på ett enskilt år sedan 2008.
Förväntningarna på fortsatt god löneutveckling är höga. En ny Sifo-undersökning, genomförd på uppdrag av Jobbland, Sveriges största jobbsökarsida, visar att 39 procent av svenskarna förväntar sig en löneökning med minst fyra procent, och 14 procent av svenskarna förväntar sig en ökning på över fem procent. Även de svenska fackförbunden har krävt löneökningar på över fyra procent.
– Det är tydligt att vi ser en reaktion efter de senaste årens höga priser. När priserna på livsmedel har ökat med över 25 procent sedan 2022 är det önskvärt att lönerna stiger så att konsumenterna har råd med mat på bordet, säger Anita Rae, arbetsmarknadschef på Jobbland.
Ju lägre lön, desto lägre förväntningar
Undersökningen visar också att det finns tydliga skillnader i förväntningar beroende på hur mycket man tjänar. De med lägst lön (upp till 24 999 kr/mån) har också lägst förväntningar på någon större ökning och enbart en tredjedel uppgav att de förväntade sig fyra procent eller mer i ökning. Högst förväntningar finns hos medelinkomsttagare (25.000-34.999 kronor/mån) där cirka hälften svarar att de förväntar sig fyra procent i löneökning eller mer.
– Det finns en tydlig skillnad mellan de olika lönegrupperna. De som tjänar minst är oftast de som drabbas hårdast av ökade levnadskostnader, men ändå verkar man inte leva med någon större tro på en förändring redan i år. Man verkar ha en tro på att det blir någon eller några procent ökning på lönen, men inte mer än så, säger Anita Rae, arbetsmarknadschef på Jobbland.
Vad tycker du är rimligt att förvänta dig i löneförhöjning under 2025?
|
Total |
Man |
Kvinna |
|
|
1-2 % |
7% |
8% |
6% |
|
3-4 % |
42% |
43% |
40% |
|
4-5 % |
25% |
26% |
25% |
|
Mer än 5 % |
14% |
15% |
12% |
|
Inget |
1% |
1% |
2% |
|
Vet ej |
11% |
6% |
15% |
|
Bas |
1 009 |
527 |
483 |
Nyckelord
Kontakter
Ludwig PerssonPresskontakt för Jobbland
Tel:072 - 441 46 45Ludwig.Persson@fuzepr.seOm oss
Jobbland.se är Sveriges moderna jobbsökarsajt och arbetslivsmedia. Vi erbjuder nyheter och tips om arbetsliv, jobbsökning och rekrytering. Jobbland är dessutom en ledande partner i Norden inom rekryteringsmarknadsföring. Genom vår drivkraft att utmana status quo i rekrytering har vi kunnat matcha över en miljon talanger med tusentals arbetsgivare.
Följ Jobbland
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Jobbland
Trots trög arbetsmarknad – stadig efterfrågan på akademiskt utbildad personal1.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
De senaste åren har antalet jobbannonser i Sverige minskat markant. Trots det är andelen annonser som ställer krav på akademisk utbildning stabil, det visar en ny kartläggning från Jobbland som analyserat över tre miljoner jobbannonser mellan 2022 och 2025.
Arbetsgivarna anställer färre – storstadsregionerna sticker ut14.11.2025 11:24:32 CET | Pressmeddelande
I oktober minskade antalet jobbannonser i Sverige med 15,4 procent, i jämförelse med oktober 2024. Tuffast är utvecklingen inom det privata näringslivet samt inom storstadsregioner som Stockholm och Skåne. I landets mindre regioner är dock arbetsmarknaden betydligt stabilare.
Efterfrågan på arbetskraft fortsätter att sjunka17.10.2025 10:11:55 CEST | Pressmeddelande
Under det tredje kvartalet minskade antalet jobbannonser med 10,2 procent i jämförelse med samma period förra året. Det innebär att antalet jobbannonser haft en negativ utveckling under nio raka kvartal. Trots det finns tecken på att en vändning kan vara under uppsegling.
Från tabu till transparens: fler svenskar vill vara öppna med sin lön2.10.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Att prata om sin lön har länge uppfattats som tabu. En ny undersökning från Jobbland visar dock att fyra av tio vill att alla löner, inklusive den egna, ska vara öppet tillgängliga för alla på arbetsplatsen. Bara tre av tio säger sig vara negativa till lönetransparens. “Ökad transparens ligger i tiden", konstaterar Anita Rae, arbetsmarknadschef på Jobbland och Jobbsafari.
Majoritet struntar i distansarbete – unga sticker ut25.9.2025 08:25:00 CEST | Pressmeddelande
71 procent uppger att möjligheten till distansarbete inte påverkar dem i deras jobbsökande eller att de blir mer benägna att söka ett jobb där det inte erbjuds, det visar Jobblands nya undersökning “Jobbsökning i Sverige”. Den grupp som i störst utsträckning kan leva utan distansarbete är unga mellan 18 och 30 år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum