Två av fem svenskar vill ha mer än fyra procent i löneökning
Under våren är det många svenskar som kliver in i löneförhandling med sin chef. Och många har höga förväntningar. Nya siffror från en Sifo-undersökning på uppdrag av Jobbland visar att två av fem svenskar kliver in med en förväntansbild på att få fyra procent eller mer i löneökning.

Svensk ekonomi har sedan återhämtningen efter covid-19-pandemin präglats av ekonomiska utmaningar som hög inflation och ett tufft ränteläge. Trots det har löneutvecklingen pekat uppåt och enligt statistik från Medlingsinstitutet låg ökningen för hela året 2024 på hela 4,1 procent, den största ökningen på ett enskilt år sedan 2008.
Förväntningarna på fortsatt god löneutveckling är höga. En ny Sifo-undersökning, genomförd på uppdrag av Jobbland, Sveriges största jobbsökarsida, visar att 39 procent av svenskarna förväntar sig en löneökning med minst fyra procent, och 14 procent av svenskarna förväntar sig en ökning på över fem procent. Även de svenska fackförbunden har krävt löneökningar på över fyra procent.
– Det är tydligt att vi ser en reaktion efter de senaste årens höga priser. När priserna på livsmedel har ökat med över 25 procent sedan 2022 är det önskvärt att lönerna stiger så att konsumenterna har råd med mat på bordet, säger Anita Rae, arbetsmarknadschef på Jobbland.
Ju lägre lön, desto lägre förväntningar
Undersökningen visar också att det finns tydliga skillnader i förväntningar beroende på hur mycket man tjänar. De med lägst lön (upp till 24 999 kr/mån) har också lägst förväntningar på någon större ökning och enbart en tredjedel uppgav att de förväntade sig fyra procent eller mer i ökning. Högst förväntningar finns hos medelinkomsttagare (25.000-34.999 kronor/mån) där cirka hälften svarar att de förväntar sig fyra procent i löneökning eller mer.
– Det finns en tydlig skillnad mellan de olika lönegrupperna. De som tjänar minst är oftast de som drabbas hårdast av ökade levnadskostnader, men ändå verkar man inte leva med någon större tro på en förändring redan i år. Man verkar ha en tro på att det blir någon eller några procent ökning på lönen, men inte mer än så, säger Anita Rae, arbetsmarknadschef på Jobbland.
Vad tycker du är rimligt att förvänta dig i löneförhöjning under 2025?
Total |
Man |
Kvinna |
|
1-2 % |
7% |
8% |
6% |
3-4 % |
42% |
43% |
40% |
4-5 % |
25% |
26% |
25% |
Mer än 5 % |
14% |
15% |
12% |
Inget |
1% |
1% |
2% |
Vet ej |
11% |
6% |
15% |
Bas |
1 009 |
527 |
483 |
Nyckelord
Kontakter
Ludwig PerssonPresskontakt för Jobbland
Tel:072 - 441 46 45Ludwig.Persson@fuzepr.seOm oss
Jobbland.se är Sveriges moderna jobbsökarsajt och arbetslivsmedia. Vi erbjuder nyheter och tips om arbetsliv, jobbsökning och rekrytering. Jobbland är dessutom en ledande partner i Norden inom rekryteringsmarknadsföring. Genom vår drivkraft att utmana status quo i rekrytering har vi kunnat matcha över en miljon talanger med tusentals arbetsgivare.
Följ Jobbland
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Jobbland
Kraftigt minskad efterfrågan på arbetsmarknaden13.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter en positiv utveckling i januari dök arbetsgivarnas efterfrågan på ny personal i februari, det visar Jobbindex från Jobbland. Störst är tappen i storstäderna och inom handeln. – Vi som hoppats på en vändning är besvikna, säger Anita Rae, arbetsmarknadschef på Jobbland.
Rekryterarnas hemlighet: det är viktigast när vi anställer20.2.2025 14:18:14 CET | Pressmeddelande
Många oroar sig för att inte ha tillräcklig erfarenhet eller rätt utbildning. När rekryterarna listar sina viktigaste faktorer för rekryteringsbeslut är det dock motivation, gruppdynamik och framtida potential som hamnar i topp. Det visar Jobblands nationella rekryteringsundersökning.
Första gången på två år: efterfrågan på arbetskraft ökar13.2.2025 10:04:57 CET | Pressmeddelande
I januari ökade antalet svenska jobbannonser med 0,3 procent i jämförelse med samma period förra året. Det är första gången på två år som efterfrågan på arbetskraft stiger. – Det är en liten, men ack så viktig, ökning och en möjlig signal om att marknaden är på väg att vända, säger Anita Rae, arbetsmarknadschef på Jobbland.
3,9 miljoner svenskar vill byta jobb – stora generationsskillnader29.1.2025 16:01:16 CET | Pressmeddelande
Två av tre svenskar kan tänka sig att byta jobb det närmsta året. Den största drivkraften är högre lön, men den blir mindre viktig ju äldre arbetstagarna är, det visar en ny Sifo-undersökning från Jobbland.
Var tredje jobbannons försvann under 202415.1.2025 13:07:04 CET | Pressmeddelande
2024 var ett tufft år på den svenska arbetsmarknaden. Arbetslösheten ökade samtidigt som företagens efterfrågan på arbetskraft sjönk drastiskt. Nya siffror från Jobbland visar att antalet jobbannonser under fjolåret minskade med totalt 31 procent jämfört med 2023.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum