Opera avslutar sommaren på Naturscen Skuleberget
25.3.2025 10:00:00 CET | Krall Entertainment | Pressmeddelande
Rickard Söderberg & Negar Zarassi tillsammans med Nordiska Kammarorkestern blir sista akt ut på Naturscen Skuleberget 2025, och därmed är sommarens program komplett!

Lördagen den 9 augusti står Nordiska Kammarorkestern med gästartister på Naturscen för tredje året i rad. Efter Ola Salo respektive Moonica Mac är det i år dags för operastjärnorna Rickard Söderberg och Negar Zarassi att göra orkestern sällskap på scen. En ljuvlig musikalisk kombination av en av Sveriges mest folkkära operasångare och en älskad röst på många språk med varm scennärvaro och karisma.
Denna konsert blir sista akt ut på Naturscen 2025 och sommarprogrammet är därmed komplett. Naturscen Skuleberget erbjuder ett starkt program sommaren 2025 där opera och orkester blir ett välkommet tillskott till utbudet av rock- och metalakter, ljuva musikaltoner, barnföreställningar, popsensationer och country.
Sommarprogrammet 2025 består av:
- In Flames 3/7
- Familjefesten med Dolly Style & Bamse 6/7
- Laleh 11/7
- Albin Lee Meldau 18/7
- Countryfesten med Jill & The Johnsons, Tennessee Tears och Chris Kläfford 26/7
- Skulerocken med Hammerfall, Hulkoff, Tungsten och Art Nation 2/8
- Helen Sjöholm & Tommy Körberg 5-6/8
- Victor Leksell 8/8
- Rickard Söderberg & Negar Zarassi med Nordiska Kammarorkestern 9/8
"Vi vill erbjuda ett brett utbud med många genrer och något för alla. Och vi är extra glada över att få introducera metal för första gången någonsin. Vi är väldigt stolta över sommarens program och över att hela tiden utveckla Naturscen Skuleberget som spelplats, både när det kommer till utbudet på scen och förbättringar på området för publikens upplevelse", säger Michelle Forss, verksamhetschef.
Om Nordiska Kammarorkestern
Nordiska Kammarorkestern med hemvist i Sundsvall drivs av en övertygelse om musikens kraft och potential att skapa oförglömliga möten. Deras styrka är att de kommer riktigt nära dig som sitter i publiken. Oavsett om du älskar den klassiska musiken eller är nyfiken på det allra senaste inom nutida konstmusik är deras målsättning att skapa upplevelser som berör dig på djupet.
Om Rickard Söderberg
Rickard Söderberg är utbildad på Det Kongelige Teater i Köpenhamn och har sjungit främst roller i barock- och Mozartoperor, men också modern opera, oratorier och konserter. Rickard har gett ut fyra fullängdsskivor och leder också ett radioprogram om opera på Sveriges Radio P2.
Om Negar Zarassi
Negar Zarassi har arbetat professionellt som artist i över ett decennium och har utvecklat sin egen unika stil med en blandning av opera och mer modern musik, allt från musikaler, tango, jazz och folkmusik. Operans dramatiska musik och teatrala uttryck talar till Negars passionerade personlighet, och hon är uppskattad för sin starka närvaro och förmåga att skapa trovärdiga tolkningar.
Efter hennes framgång i Persia's got Talent 2019 och hennes exponering för den globala iranska publiken, har Negar utvecklat sin egen crossover-genre av opera och pop på farsi. Denna persiska Sarah Brightman har berört miljoner med sin vackra röst.
Nyckelord
Kontakter
Michelle ForssVerksamhetschef
Tel:+(46)730917352michelle@krall.sePatrik KrallProducent
patrik@krall.seBilder




Länkar
Om Naturscen Skuleberget
Naturscen Skuleberget drivs av Krall Entertainment AB, ett produktionsbolag som marknadsför shower, konserter och föreställningar i hela Sverige. Krall har sedan starten jobbat med några av Sveriges största och mest älskade artister, samt lanserat och arrangerat egna koncept & turnéer som t.ex. Sessions, Christmas Night och flaggskeppet Diggiloo.
Följ Krall Entertainment
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Krall Entertainment
Megasuccén fortsätter igen – Joe Labero förlänger A Magic Night med 34 nya datum27.3.2026 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Publiken får inte nog. Efter över 78 genomförda föreställningar och utsålda salonger runt om i landet står det klart att succéshowen A Magic Night med Joe Labero förlängs ännu en gång. Nu släpps 34 nya turnédatum för hösten 2026, vilket markerar den tredje säsongen på vägarna. Biljetterna släpps idag kl. 12.00 på labero.se.
The Ark till Naturscen 26 juli!24.3.2026 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Nästa akt att presenteras för konsertsommaren på Naturscen 2026 är inga andra än The Ark. Sommaren 2022 återförenades bandet inför 150 000 fans – nu tar bandet nästa steg. Sommaren 2026 ställer sig The Ark på de svenska scenerna igen, och den 26 juli står de på scenen vid foten av Skuleberget! Med sig har de högaktuella Greczula som support. Biljetterna släpps den 26 mars kl. 12.00 på naturscen.se
Rekordmånga konserter slutsålda på Naturscen Skuleberget5.3.2026 15:30:00 CET | Pressmeddelande
Erik Grönwall gör sin första soloturné på 15 år och den 31 juli gör han sin enda egna konsert i Sverige, på Naturscen Skuleberget. Biljetterna släpptes den 25 februari och sålde slut på rekordtid.
Biljettrusning till Erik Grönwall på Naturscen Skuleberget!26.2.2026 16:30:00 CET | Pressmeddelande
Erik Grönwall gör sin enda egna konsert i sommar den 31 juli på Naturscen Skuleberget i Höga Kusten. När biljetterna släpptes igår, den 25 februari, var intresset nära rekordstort. Närmare 2000 biljetter såldes på ett dygn och försäljningen fortsätter i hög takt.
Erik Grönwall till Naturscen Skuleberget sommaren 202623.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter internationella framgångar med H.E.A.T, Skid Row och flera prestigefyllda samarbeten står det nu klart: Erik Grönwall kommer till Naturscen Skuleberget fredagen den 31 juli. För första gången på 15 år ställer sig Erik på scenen solo och berättar sin egen historia. Konserten blir den enda egna konserten han gör under sommaren med undantag för enstaka festivalspelningar. Biljetterna släpps på onsdag 25 februari kl. 10.00 på naturscen.se
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum