Fler barn och ungdomar idrottar i utsatta områden
Fler än 53 000 barn- och ungdomar är aktiva i idrottsföreningar i de 60-tal områden som Polismyndigheten kallar utsatta. Både antalet flickor och pojkar ökade mellan år 2022 och 2023.

– Det är viktigt för oss att kunna göra dessa uppföljande analyser och glädjande att vi ser en ökning, även om det ännu är för tidigt att analysera vad mer specifikt som denna ökning beror på, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet.
Riksidrottsförbundet har jämfört områdesvis statistik från åren 2022 och 2023. I de 60-tal områden som analyserats har antal deltagare ökat mer än i övriga landet. Ökningen gäller främst åldrarna 7 till 16 år. För flickorna var ökningen störst i spannet 7 till 9 år och för pojkarna i spannet 10 till12 år.
– Idrottsrörelsen och samhället behöver ha tålamod och långsiktighet i arbetet med att nå fler, inte minst vad gäller just dessa områden. Även om vi kan se positiva tendenser så sker ökningen utifrån lägre antal deltagare än i resten av landet – och störst är skillnaden för flickor. Vi måste fortsätta det fina samarbete vi inlett tillsammans med medlemsförbund, RF-SISU distrikt, idrottsföreningar, kommuner och stadsdelar inom satsningen Idrottsklivet, säger Anna Iwarsson.
Idrottsklivet är en satsning som möjliggörs genom medel från regeringen för att skapa en meningsfull fritid för fler barn och unga. Syftet är att stärka idrottsrörelsens närvaro i de områden som Polismyndigheten benämner som utsatta. Regeringen tillför ett årligt stöd på 100 miljoner till idrottsrörelsen.
– Det är för tidigt att säga att det just är Idrottsklivet som bidragit till ökningen. RF-SISU distrikten har sedan tidigare arbetat riktat i dessa och andra liknande områden med lågt föreningsdeltagande och det är troligt att det har bidragit till en ökning. Vi ska analysera LOK-statistik för 2024 för att se hur utvecklingen fortsatt för att hela tiden utveckla och förbättra möjligheten för barn och unga att vara aktiva inom föreningsidrotten, säger Yafet Lemessa, verksamhetsutvecklare Riksidrottsförbundet.
Uppföljning av deltagandegraden i områdena inom Idrottsklivet
För mer information kontakta
Anna Iwarsson
Ordförande Riksidrottsförbundet
076-344 50 60
Yafet Lemessa
Verksamhetsutvecklare Riksidrottsförbundet
08-699 62 23
Kontakter
Anna SetzmanKommunikation- och presschef Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
Pressjour: 08-699 61 90
Om Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
Riksidrottsförbundet (RF) är paraplyorganisation för hela den svenska idrottsrörelsen. RF:s främsta uppgift är att stödja och företräda våra 72 medlemsförbund (specialidrottsförbund) och leda rörelsen i gemensamma frågor, såväl nationellt som internationellt.
SISU Idrottsutbildarna är idrottsrörelsens eget studieförbund som erbjuder folkbildning till idrottsföreningar för att ge kunskap och kraft åt människors tankar, idéer och vilja att utvecklas.
RF-SISU:s 19 regionala organisationer, RF-SISU distrikt ger idrottsföreningar stöd i idrottsfrågor och med folkbildning. Idrottsrörelsen består av cirka 19 000 idrottsföreningar och drygt tre miljoner medlemmar.
Följ Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Stor potential för ökat ideellt engagemang bland unga8.4.2025 10:32:00 CEST | Pressmeddelande
Sex av tio unga i idrottsföreningar har engagerat sig ideellt under det senaste året. Vanligast är att unga engagerar sig som tränare eller ledare, följt av funktionärsroller vid tävlingar. Trots detta finns det många fler unga som är intresserade av att engagera sig, men som ännu inte fått frågan.
Fler unga skulle fortsätta idrotta om det var närmare till träningen och billigare7.4.2025 12:30:00 CEST | Pressmeddelande
En ny rapport från Ungdomsbarometern och Riksidrottsförbundet avslöjar de främsta anledningarna till varför unga slutar med idrott och vad som skulle kunna få dem att fortsätta. Tidsbrist, kostnader och avstånd framstår som viktiga trösklar. Samtidigt visar rapporten att unga är nyfikna på att prova nya idrotter.
Här är idrotterna på SM-veckan vinter i Umeå3.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu är det klart vilka idrotter som är aktuella för SM-veckan vinter i Umeå 2026. Snow bike, som är ny idrott på programmet, ska tillsammans med bland annat bågskytte, längdskidor och ju-jutsu göra upp om mästerskapsmedaljerna när SM-veckan återvänder till Umeå.
Idrottsrörelsen samlar flest ideella1.4.2025 10:37:58 CEST | Pressmeddelande
Andelen som arbetar ideellt är stabilt över tid, idrottsrörelsen samlar fortsatt störst andel ideella inom civilsamhället och unga engagerar sig i hög utsträckning ideellt. Var femte person i Sverige är en ideell kraft inom idrottsrörelsen. Det är några av resultaten i en ny rapport om ideellt arbete.
Glädjande siffror: Fler barn och ungdomar rör sig mer26.3.2025 06:45:00 CET | Pressmeddelande
Fler barn och ungdomar rör på sig mer i idrottsrörelsen – och ökningen är markant. Ökningen är glädjande nog också större bland flickor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum