Greenpeace

Kommentar till regeringens proposition om kärnkraftsfinansiering

27.3.2025 13:30:36 CET | Greenpeace | Pressmeddelande

Dela

Idag presenterade regeringen och Sverigedemokraterna sin proposition för hur eventuell ny kärnkraft i Sverige ska kunna finansieras. Greenpeace kampanjledare Carl Schlyter kommenterar detta så här:

– Detta kommer att bli värre än Nuon. Det är glädjekalkyler från början till slut, det är helt orealistiskt att tro att Sverige skulle kunna bygga ny kärnkraft dubbelt så snabbt och hälften så dyrt som jämförbara västländer, det saknar all koppling till verkligheten. 

– Propositionen bygger på en undermålig utredning som sågats av en stor mängd tunga remissinstanser. Att regeringen trots all relevant kritik går vidare med detta visar att de inte lyssnar på fakta när det kommer till kärnkraft, utan låter prestige gå före Sveriges demokrati, ekonomi, och miljö. Att regeringen rundar lagrådet i en så här stor fråga och att de dessutom vill göra upp med kärnkraftsbolagen om villkoren för subventionerna bakom stängda dörrar är häpnadsväckande. Riksdagen behöver sätta ner foten och stoppa regeringens kärnkraftscirkus.

– Regeringen gick till val på en effektiv klimatpolitik och en tro på teknikneutrala, marknadsekonomiska lösningar, nu går de full Sovjet i sin planekonomi kring kärnkraften. Med denna proposition kommer marknaden att undermineras och andra energialternativ blockeras. Det kommer också leda till en kraftig ökning av utsläppen till 2045 jämfört med satsningar på energieffektiviseringar, energilager och förnybart.

Kontakt:
Carl Schlyter, kampanjledare på Greenpeace, 070-234 13 57

Nyckelord

Kontakter

Greenpeace är en oberoende organisation som agerar för att förändra attityder och beteenden, skydda och bevara miljön och verka för fred. Det gör vi genom att undersöka, exponera och konfrontera övergrepp mot miljön, naturen och klimatet. Vi gör det genom att få dem som har politisk och ekonomisk makt att skapa förändringar. Och genom att ta fram miljömässigt ansvarsfulla och socialt rättvisa lösningar som ger hopp och kan inspirera människor att ta ansvar för planeten.

Genom kreativa konfrontationer och användningen av fredlig civil olydnad, tar vi oss an de största hoten mot naturen och klimatet och strävar efter att skapa en bättre framtid. När vi agerar gör vi det med insikten om att människor är en del av naturen, med övertygelsen om att en bättre värld är möjlig, och med erfarenheten av att när vi står enade, kan vi verkligen göra skillnad.

Följ Greenpeace

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Greenpeace

Historiskt skifte för världshaven: Det globala havsavtalet träder i kraft16.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Imorgon, lördagen den 17 januari 2026, träder det globala havsavtalet (BBNJ) i kraft. Det innebär att det för första gången finns internationell lag som gör det möjligt att skydda områden på internationellt vatten. Greenpeace, som i över 20 år arbetat för att avtalet ska bli verklighet, ser det som en historisk seger för både miljön och för internationellt demokratiskt samarbete i en orolig tid.

Simulering visar hur oljeutsläpp från skuggflottan skulle drabba Skånes kust22.12.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande

Fredagen den 10 januari 2025 förlorade besättningen på det 274 meter långa tankfartyget Eventin kontrollen över fartyget mellan Sverige och Tyskland. Eventin, som är en del av den ryska skuggflottan och uppsatt på EU:s sanktionslista, var lastat med cirka 100 000 ton råolja. En datorsimulering visar nu hur allvarlig situationen kunde ha blivit om händelsen hade lett till ett oljeutsläpp.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye