Hög återbetalning av studielån – 16 miljarder betalades in
28.3.2025 07:40:00 CET | CSN | Pressmeddelande
Återbetalningen av studielån var fortsatt hög under 2024. Totalt betalades 15,9 miljarder kronor tillbaka till CSN, en ökning med 1,2 miljarder kronor jämfört med föregående år. Andelen låntagare som hamnar hos Kronofogden var oförändrad på 5 procent.

Antalet personer med en studieskuld ökade till 1 791 200 personer under 2024. Totalt betalades 15,9 miljarder kronor in till CSN på studielånen, och den samlade studieskulden för alla låntagare uppgick till 291 miljarder kronor. Återbetalningsgraden för alla låntagare uppgick till 92,3 procent, vilket är i nivå med året innan.
– Vi har ett av världens mest generösa studiestöd, och det är glädjande att se att återbetalningen fungerar som planerat. Det gör studier möjligt för kommande generationer, säger Maria Edström, chef för inbetalningsavdelningen på CSN.
För utlandsbosatta låntagare steg återbetalningsgraden något till 82 procent.
– Återbetalningsgraden för utlandsbosatta har stigit under flera år, mycket tack vare ett ökat fokus från CSN med att få kontakt med låntagarna och få in dem i betalning. Viljan att betala finns oftast, men en del kommer ifrån betalningarna när de flyttar utomlands och då behöver de få hjälp att komma tillbaka i betalning, säger Maria Edström.
Under 2024 ökade också de förtida inbetalningarna med 11 procent. Totalt betalades 918 miljoner kronor in i förtid av låntagarna.
– Tidigare har vi sett att många väljer att betala av sina lån när de har ett litet belopp kvar på sin skuld. Studielånet är flexibelt och vill man betala av sitt lån snabbare så går det såklart bra, säger Maria Edström.
Oförändrad andel till Kronofogden
Vid utgången av 2024 hade 79 000 låntagare en studieskuld hos Kronofogden, vilket är 4 200 fler än föregående år. Andelen av alla låntagare är dock oförändrad med cirka 5 procent.
– Det är en viktig signal att andelen hos Kronofogden inte ökar, trots att fler tar studielån. De flesta låntagare betalar tillbaka enligt plan, och vi har flexibla möjligheter för de som tillfälligt har svårt att betala, som exempelvis nedsättning av årsbeloppet eller att skjuta upp en betalning. Det viktiga är att man hör av sig till oss, säger Maria Edström.
Nedsättning av årsbeloppet kan till exempel ges om en låntagare har låg inkomst. Under 2024 fick 167 900 personer sitt årsbelopp nedsatt, vilket är en lika stor andel av låntagare som året innan.
– De senaste årens konjunkturförändringar har inte påverkat betalningsförmågan i någon större utsträckning hos låntagarna. På det stora hela är både betalningsviljan och betalningsförmågan god, säger Maria Edström.
Mer information finns i CSN:s årsredovisning
Nyckelord
Kontakter
Stefan TärnhuvudPressekreterareCSN
CSN:s pressekreterare hjälper dig som journalist att få svar på dina frågor och komma i kontakt med rätt person.
Bilder

Om oss
CSN ansvarar för studiestödet med bidrag och lån till studerande. Varje år betalar CSN ut 48 miljarder kronor till cirka en miljon studerande och 1,8 miljoner personer har svenska studielån. Myndigheten finns på 11 orter, från Kiruna i norr till Lund i söder med huvudkontor i Sundsvall

Följ CSN
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från CSN
Rekordmånga gymnasieelever förlorar studiebidraget på grund av ogiltig frånvaro8.7.2026 08:45:00 CEST | Pressmeddelande
Antalet gymnasieelever som får studiebidraget indraget på grund av ogiltig frånvaro ökade kraftigt under det senaste läsåret och nådde en ny högstanivå. Totalt fick 11,8 procent av gymnasieeleverna indraget studiebidrag.
Studiemedlen har utvecklats bättre än lönerna17.6.2026 07:05:00 CEST | Nyheter
Studiemedlet har sedan 2007 följt kostnadsutvecklingen i samhället, och till och med utvecklats bättre än lönerna. Det visar en ny analys från CSN. – Den som funderar på att börja studera får ut lite mer i studiemedel i förhållande till lönerna nu än tidigare, säger Carl-Johan Stolt, analytiker på CSN.
Historiskt få studerande får extra tillägg10.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Antalet studerande som får extra tillägg till sitt studiebidrag på gymnasiet har minskat kraftigt under de senaste åren. År 2025 fick omkring 4 000 studerande extra tillägg, jämfört med 30 900 studerande år 2019. Färre asylsökande bedöms vara huvudorsaken.
14 000 personer ska betala tillbaka studiemedel27.5.2026 07:10:00 CEST | Pressmeddelande
Nästan 14 000 personer ska betala tillbaka studiemedel till CSN för att de haft för stora inkomster under studietiden. I genomsnitt ska de betala tillbaka nästan 29 000 kr per person, sammanlagt över 400 miljoner kronor. Högst andel finns i Stockholm, Västmanland och Dalarna. – Meddela CSN om du tjänar mer än ditt fribelopp. Då kan vi i de flesta fall anpassa kommande utbetalningar så du slipper återkrav, säger Joacim Strömblad, utredare på CSN.
Så fungerar CSN:s sista steg – 700 lån utreddes för uppsägning under 202520.5.2026 08:00:00 CEST | Nyheter
Under 2025 inledde CSN utredningar om att säga upp lånet för 700 personer. Det är ett av CSN:s sista verktyg för att få tillbaka pengar som lånats ut men som inte återbetalats.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum