Mälardalstrafik

Teknisk utredning begränsar antalet sittplatser med start 1 december

30.11.2023 23:10:00 CET | Mälardalstrafik | Pressmeddelande

Dela

Trafikinformation: MTR har idag den 30 november identifierat ett tekniskt fel som påverkar Mälartågs dubbeldäckare och som behöver utredas vidare. Då felet hänger samman med tågens tak kommer detta tyvärr att innebära att sittkapaciteten på övervåningen på tågen begränsas under en period med start i morgon fredag den 1 december. 

Den åtgärd som vidtas innebär att övervåningen på samtliga Mälartågs dubbeldäckare spärras av tillfälligt under tiden utredning pågår. Avspärrningarna inleds nu under kvällen. 

Utredningen bedrivs av trafikföretaget MTR i samarbete med fordonsägaren Transitio, Mälardalstrafik, Trafikverket och i samråd med extern expertis. Säkerheten för Mälartågs resenärer är högsta prioritet.

Vid denna tidpunkt råder det enligt MTR osäkerhet kring hur länge avspärrningarna behöver vara på plats. Detta har högsta prioritet från alla inblandade parter. Vi försöker på alla sätt begränsa de negativa konsekvenserna för resenärerna genom olika åtgärder som exempelvis längre tåg, ersättningstrafik med buss och biljettsamverkan.

Initialt kommer vi att se påverkan för resenärer i Stockholm/Mälardalen med risk för trängsel.

För mer information vänligen kontakta MTR:s presstjänst: 08-578 610 20, press@mtr.se

Kontakter

Mediefrågor Mälartåg

hanteras av Mälardalstrafiks presstjänst, e-post och telefon vardagar kl. 9-17. Frågor om trafikhändelser som rör Mälartåg, kontakta MTR pressjour, press@mtr.se, 08-578 610 20.

Tel:084027640press@malardalstrafik.semalartag.se

Mälartåg trafikerar fem samhällsfinansierade regionaltågslinjer i Stockholm-Mälardalen. Bakom Mälartåg står Mälardalstrafik, som ägs av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Följ Mälardalstrafik

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Mälardalstrafik

Fler avgångar med Mälartåg – ny tidtabell från 14 december7.10.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande

Från och med den 14 december 2025 gäller den nya tidtabellen för Mälartåg (T26). Det innebär flera förbättringar för resenärerna i Stockholm–Mälardalen, särskilt på sträckan Eskilstuna–Västerås–Sala. Där blir det fler avgångar på lördagar och söndagar som ger timmestrafik, samt fler avgångar på vardagar som gör att fler tåg kör hela vägen från Eskilstuna till Uppsala utan byte.

Fler avgångar med Mälartåg i Sörmland7.10.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande

Från och med den 14 december 2025 gäller den nya tidtabellen för Mälartåg (T26). Det innebär förbättringar för resenärerna i Sörmland. Trafiken mellan Eskilstuna–Västerås–Sala utökas med 14 nya avgångar på lördagar och söndagar som innebär timmestrafik. På vardagar blir det också fler tåg som kör hela sträckan Eskilstuna–Västerås–Uppsala utan att resenärer behöver byta tåg på vägen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye