Han blir Circle K Sveriges nya vd
Circle K kan bekräfta att Jeremy Knights tillträder som ny vd för Circle K Sverige AB den 1 november. Han har en gedigen bredd och erfarenhet från en mängd olika roller inom bolaget, och började sin bana på Statoil 2006. Nu senast har han lett stora delar av integreringen av TotalEnergies i Tyskland och Benelux.

Jeremy är ett känt namn inom Circle K och hans track record är imponerande. Han har under sina snart 20 år i bolaget hunnit med roller såsom säljchef på Statoil, zonchef i flera olika regioner inom Jet, Fuel & Marketing Director respektive vd på INGO Sverige & Danmark. INGO driver kedjans obemannade automatstationer.
- Jag är ett levande bevis på att karriärmöjligheterna är oändliga på Circle K och jag är enormt glad och peppad på att få leda Sveriges bästa drivmedelskedja framåt. Min ledarskapsstil passar som hand i handske med bolagets värderingar. Jag är en lyhörd vinnarskalle som tror på transparens och på individens potential att utvecklas. Jag ser med tillförsikt fram emot vad vi ska åstadkomma framåt, säger Jeremy Knights, nytillträdd vd på Circle K Sverige.
2019–2023 var Jeremy vd på INGO Sverige & Danmark, en roll som han tillfälligt lämnade 2023 för att leda delar av integrationen av TotalEnergies i Benelux samt Tyskland. Det betyder i klarspråk att säkra integrationen av 2 200 nya stationer och att välkomna en stor mängd nya kollegor i fyra länder med olika förutsättningar, så att de sömlöst blivit en del av Circle K-familjen.
- Det har varit en stor utmaning, och det är så jag gillar att arbeta. Jag utmanar mig själv och andra, och med rätt ledarskap och förväntningar växer man av det, avslutar Knights.
I samband med att Jeremy tar över som vd för Circle K Sverige så övergår Erika Johanssons interimsroll på vd-stolen till att bli permanent vd för INGO Sverige & Danmark. Även Erika har haft en mängd roller inom Statoil, Circle K och INGO innan hon landade i vd-rollen, såsom stationschef, Regional Director of Operations och Director Fuel and Marketing.
- Jag har verkligen trivts i rollen som interim vd för INGO och är väldigt tacksam att fortsätta leda det fantastiska INGO teamet. Min styrka som ledare är att jag är lösningsorienterad i kombination med ett starkt fokus på såväl kunden som teamet och medarbetaren. Jag har haft många olika roller i bolaget och har därmed en djup förståelse för såväl affären som driften. Det känns otroligt bra att få den här möjligheten, säger Erika Johansson, vd INGO Sverige & Danmark.
För mer information, kontakta gärna:
Anna Boduljak, Senior Marketing Manager, Circle K Sverige
anna.boduljak@circlekeurope.com
Maya Johansson, Marketing & Communications manager INGO
Kontakter
Anna BoduljakSenior Manager Marketing & Loyalty
Tel:073-234 54 39anna.boduljak@circlekeurope.comBilder



Om Circle K Sverige AB
Vi har ca 760 drivmedelsstationer anpassade för både personbilar och tung trafik. Av dessa är nästan 300 fullservicestationer. Vi erbjuder hela bredden av drivmedelsprodukter – oavsett vilken motor bilen drivs av – och vi har Sveriges största nätverk av ultrasnabbladdare för tung och lätt trafik. Dessutom serverar vi god mat med något för alla smaker och ekologiskt och rättvisemärkt kaffe. Vi har biluthyrning med brett utbud, biltvättar som renar och återanvänder nästan allt vatten och branschens mest prisbelönta korvsortiment. Vi gör det snabbt och enkelt att vara på väg.
Följ Circle K Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Circle K Sverige AB
Älskad fransman får egen korvkiosk9.5.2025 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Circle K säljer 10 miljoner korvar per år och har varit ledande i att utveckla snabbmatsutbudet inom branschen i många år. Efter stort fokus på kebab och pizza flyttas nu blicken mot hjälteprodukten korv, när kedjan introducerar ”French Express” – ett nytt koncept med korvkiosk store-in-store.
Yrkestrafiken vill ställa om – men bromsas av verkligheten7.5.2025 08:02:00 CEST | Pressmeddelande
När Sverige ska ställa om transportsektorn till fossilfri drift står yrkestrafiken inför flera utmaningar – där höga kostnader, praktiska hinder och svag efterfrågan på hållbara transporter lyfts som avgörande bromsklossar. I årets upplaga av Omställningsrapporten från Circle K framgår att många åkerier tror att deras verksamhet kommer kunna bli helt fossilfri – men bara 25 procent bedömer det som möjligt till 2030.
Elbilsomställningen fortsätter – men svenskarnas tilltro till tempot minskar5.5.2025 09:11:25 CEST | Pressmeddelande
Elbilen har lyfts fram som en viktig del för att nå Sveriges klimatmål, men tilltron till hur snabbt omställningen kan ske minskar - det visar årets upplaga av Omställningsrapporten från Circle K. Störst är förändringen bland de bilägare som inte själva bytt: andelen bensin- och dieselbilsförare som tror på ett elbilsskifte redan till 2030 har rasat från 28 till 10 procent på bara två år.
Circle K-station kan bli bäst i världen på laddning9.4.2025 11:35:03 CEST | Pressmeddelande
För andra året i rad har Circle K Sverige en finalist i den globala tävlingen ”World’s best EV hub”, där de bästa stationerna i världen inom elladdning ställs mot varandra. Förra året landade Circle K Vädermotet på andra plats, i år har kedjan en ny finalist, nämligen nyöppnade Circle K Järna – Sveriges största laddpark för tung och lätt trafik.
Svenska elbilister överens – det här gäller vid laddplatsen25.2.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Vilka är de oskrivna reglerna när man laddar bilen? Circle K har tillsammans med Kantar Media undersökt svenska elbilisters åsikter när det gäller publik laddning längs vägen. Att flytta bilen när den är färdigladdad och att fossildrivna bilar inte ska parkera på laddplatser är regler som de flesta är eniga om. Däremot råder delade meningar om hur mycket man får ladda sin bil vid kö.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum