Budgetkommentar: Vi saknar satsningar på Ingenjörslandet Sverige
15.4.2025 08:53:51 CEST | Sveriges Ingenjörer | Pressmeddelande
Ingenjörslandet Sverige riskerar att hamna på efterkälken om det inte sker kraftfulla investeringar i kompetens och inom naturvetenskap, matematik och teknik. Regeringens satsningar i vårbudgeten räcker inte på långa vägar, kommenterar fackförbundet Sveriges Ingenjörer.

– Det är bra att en STEM-delegation nu har utsetts av regeringen. Nu måste också de ekonomiska satsningarna komma. Tyvärr finns inte de i tillräcklig omfattning i vårbudgeten, säger Ulrika Lindstrand, förbundsordförande för Sveriges Ingenjörer.
Regeringen tillsatte i mars en STEM-delegation, där Sveriges Ingenjörers ordförande Ulrika Lindstrand ingår. Delegationen ska verka för att stärka Sverige inom naturvetenskap, matematik och teknik. Men regeringen presenterar inga ekonomiska satsningar inom dessa områden i vårbudgeten.
Sveriges Ingenjörer hade velat se en ingenjörsmiljard: en extra satsning för att ge mer resurser till framtida ingenjörer. Det handlar bland annat om att erbjuda gymnasiets teknikprogram i fler kommuner och att tillföra mer läroledd tid och laborationstid för att en större andel av studenterna ska ta examen på ingenjörsutbildningarna.
Regeringens AI-kommission, där Sveriges Ingenjörers ordförande Ulrika Lindstrand ingick, slog fast att behoven är stora. Kommissionen ville se satsningar på 2,7 miljarder kronor för 2025. Regeringen nöjer sig med 68 miljoner kronor i vårbudgeten.
– Ingenjörerna vill ligga i framkant inom artificiell intelligens, AI. För att lyckas med det krävs kompetensutveckling som i dag inte erbjuds tillräckligt, säger Ulrika Lindstrand, förbundsordförande Sveriges Ingenjörer.
Faktaruta
- STEM står för Science, Technology, Engineering, Mathematics. Det vill säga naturvetenskap, matematik och teknik.
- Regeringen utsåg nyligen en nationell STEM-delegation bestående av nyckelaktörer inom området. Sveriges Ingenjörers förbundsordförande Ulrika Lindstrand ingår i delegationen.
- Regeringens AI-kommissionen lämnade nyligen sitt slutbetänkande ”Färdplan för Sverige”. I kommissionen ingick Sveriges Ingenjörers förbundsordförande Ulrika Lindstrand.
Nyckelord
Kontakter
Mattias BengtssonPresschef
Tel:08-33 74 29mattias.bengtsson@sverigesingenjorer.sewww.sverigesingenjorer.se/opinion-och-press/Bilder

Länkar
Sveriges Ingenjörer är fackförbund och intresseorganisation för landets högskoleutbildade ingenjörer. Förbundet är med cirka 180 000 medlemmar näst störst inom akademikerfederationen Saco. Se även sverigesingenjorer.se
Följ Sveriges Ingenjörer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Ingenjörer
Rekordhög tillväxt – nu över 185 000 ingenjörsmedlemmar13.1.2026 07:37:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges Ingenjörer har haft sin högsta medlemsökning i procent på 15 år. 2025 ökade fackförbundet och intresseorganisationen med 3,7 procent och har nu över 185 000 medlemmar. Antalet yrkesverksamma medlemmar har fördubblats de senaste 25 åren och antalet anslutna ingenjörsstudenter är rekordmånga.
Allt fler får rörlig lön – viktigt att ha tillräcklig grundlön12.1.2026 05:37:00 CET | Pressmeddelande
Rörlig lön har blivit vanligare under de senaste åren, visar en ny rapport. Den rörliga lönens andel av den totala lönen ligger på en rekordhög nivå. Gemensam lönestatistik från Sveriges Ingenjörer och Akavia pekar på att det finns cirka 95 000 ingenjörer, ekonomer och jurister i Sverige med rörlig lön, alltså ersättning utanför fasta månadslönen och som kan handla om provision eller bonus.
Arbetslösheten bland ingenjörer sjunker – tecken på att botten är nådd19.12.2025 05:37:00 CET | Pressmeddelande
Arbetslösheten bland ingenjörer minskar för andra månaden i rad. Nya siffror från Sveriges Ingenjörer och Akademikernas a‑kassa visar att nedgången är som snabbast i de mest konjunkturkänsliga ingenjörsgrupperna, vilket är en signal om att arbetsmarknaden är på väg att vända. Samtidigt är ingenjörerna mer osäkra än på länge på sin egen ställning på arbetsmarknaden.
Inget län klarar målet att fler elever ska gå natur eller teknik (korrigerat utskick)11.12.2025 13:45:12 CET | Pressmeddelande
Inget län i Sverige når upp till regeringens mål att 25 procent av gymnasieeleverna ska gå natur eller teknik, visar en ny kartläggning som släpps i dag. Snittet i hela landet ligger på 21 procent och i alla län har utvecklingen gått åt fel håll de senaste fem åren.
Gymnasieelever på natur och teknik bestraffas av dagens betygsystem2.12.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Regeringen vill att fler elever ska läsa natur eller teknik men elever som väljer naturvetenskaps- eller teknikprogrammet på gymnasiet får lägre slutbetyg än jämförbara elever på andra högskoleförberedande program. Detta visar en ny rapport, som släpps i dag. Resultatet gör att ungdomar väljer bort dessa utbildningar av taktiska skäl, vilket hotar Sverige som tekniknation.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum