Skogsindustrierna

Tufft läge för svensk skogsindustri

Dela

Kombinationen av höga kostnader och låg efterfrågan går hårt åt svenska sågverk, massa- och pappersproducenter. Handelskriget skapar osäkerhet inför framtiden och den stärkta kronan kan bli ytterligare en utmaning. Det visar senaste upplagan av Skogsindustriernas marknadsrapport Så går det för skogsindustrin.

Lastning av timmer.
Lastning av timmer. Foto: Emil Nordin/Skogsindustrierna

Sammantaget visar rapporten Så går det för skogsindustrin att företagen haft en tuffare start på 2025 än vad som tidigare indikerats. Byggandet i Sverige har ännu inte tagit fart som förväntat och konsumtionen som driver massa- och pappersproduktionen har dämpats. Det alltmer pressade lönsamhetsläget börjar ta ut sin rätt, vilket syns särskilt tydligt hos sågverken. 

– Leveranserna av trävaror till svensk byggsektor har varit i nivå med 1990-talskrisen. Det är klart att det tär på träindustrin, inte minst i kombination med de höga kostnader och konkurrensen kring råvaran som de brottas med. Nu sätts förhoppningen till att räntesänkningarna och det tillfälligt höjda rotavdraget ska bli början på återhämtningen på den svenska marknaden, säger Christian Nielsen, marknadsanalytiker för trävaror på Skogsindustrierna. 

Svensk skogsindustriexport går fortfarande starkt och trots en vikande konjunktur under 2024 höll den sig kvar på toppnivåerna från pandemiåren. Som en av världens största exportörer av massa, papper och trävaror är den svenska skogsindustrin också särskilt exponerad i handelskriget, även om USA i sig inte är det som oroar mest. En stärkt krona skulle kunna slå mot branschen och förändra konkurrenssituationen gentemot andra europeiska producenter i ett redan känsligt läge. 

– Den senaste tidens tvära kast inom handelspolitiken gör att oförutsägbarheten lägger sig som en våt filt över svenska massa- och pappersproducenter, som exporterar 90 procent av produktionen. Om handelskriget eskalerar kan det bland annat leda till stora rubbningar i de globala handelsflödena och produktförskjutningar. Hela vidden av konsekvenserna är svår att förutse annat än att det handlar om väldigt stora potentiella rörelser, säger Charlotte Dickens, marknadsanalytiker för massa och papper på Skogsindustrierna. 

Om Så går det för skogsindustrin 
Marknadsrapporten Så går det för skogsindustrin redogör och analyserar för den ekonomiska och marknadsmässiga utvecklingen inom svensk skogsindustri. Skogsindustrin i Sverige är en av världens största exportörer av papper, massa och trävaror och sysselsätter cirka 140 000 personer. 

Rapporten ges ut av Skogsindustrierna och publiceras 3-4 gånger per år.  

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Lastning av timmer.
Lastning av timmer.
Foto: Emil Nordin/Skogsindustrierna
Ladda ned bild
Christian Nielsen, marknadsanalytiker trävaror, Skogsindustrierna
Christian Nielsen, marknadsanalytiker trävaror, Skogsindustrierna
Foto: Björn Leijon / Skogsindustrierna
Ladda ned bild
Charlotte Dickens, marknadsanalytiker för massa och papper vid Skogsindustrierna
Charlotte Dickens, marknadsanalytiker för massa och papper vid Skogsindustrierna
Foto: Juliana Fälldin / Skogsindustrierna
Ladda ned bild

Dokument

Skogsindustrierna företräder företag inom massa-, pappers- och den trämekaniska industrin. Med siktet inställt på att driva tillväxt i världens bioekonomi är vår uppgift att stärka företagens konkurrenskraft och verka för en ökad användning av skogsbaserade produkter. I verksamheten ingår Svenskt Trä och sekretariatet för BioInnovation.

Följ Skogsindustrierna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Skogsindustrierna

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye