Lantbrukarnas Riksförbund

LRF kommenterar vårbudgeten: Vi måste få möjlighet att stärka beredskapen i hela Sverige

15.4.2025 08:46:48 CEST | Lantbrukarnas Riksförbund | Pressmeddelande

Dela

I dag presenterar regeringen årets vårproposition och vårbudget. För företagen inom det gröna näringslivet finns positiva nyheter som stärker företagens robusthet och konkurrenskraft. Samtidigt finns det områden där mer arbete behövs för att säkra en tillräcklig livsmedelsproduktion och beredskap i hela Sverige.

Palle Borgström, förbundsordförande Lantbrukarnas Riksförbund
Palle Borgström, förbundsordförande Lantbrukarnas Riksförbund

”I en tid när Europas framtida ekonomi och handel diskuteras och säkerhetsläget är spänt, är det extra viktigt att säkerställa att vi har goda konkurrensmöjligheter för det svenska jord- och skogsbruket i hela landet.” Säger Palle Borgström, förbundsordförande Lantbrukarnas Riksförbund. 

En bra åtgärd i vårbudgeten för företagen i det gröna näringslivet är en fortsatt finansiering och en återställd bemyndiganderamen för klimatklivet. Inför 2025 hade ramen för klimatklivet sänkts från 6,5 miljarder kronor för perioden 2025–2028 och till 4,6 miljarder för perioden 2026–2030. 

”Klimatklivet är här helt grundläggande för lantbrukets möjligheter till klimatsmarta investeringar som stärker både företagens konkurrenskraft och Sveriges beredskap.” Säger Palle Borgström, förbundsordförande Lantbrukarnas Riksförbund. 

 I vårbudgeten finns även en satsning på 7 miljoner kronor från regeringen till Länsstyrelserna för att minska den svenska vargstammen och förbättra möjligheterna att genomföra förvaltningsåtgärder. 

”LRF välkomnar regeringens tydliga inriktning för att minska den svenska vargstammen. En långsiktig rovdjurspolitik med lokal förankring är helt avgörande för landsbygdens utveckling och för att hantera de ekonomiska konsekvenserna för svenskt lantbruk.” Säger Palle Borgström, förbundsordförande Lantbrukarnas Riksförbund. 

Regeringen avsätter också tre miljoner kronor i vårändringsbudgeten för att stärka insatserna mot invasiva främmande arter.  

 "Vi hade gärna sett en satsning som även omfattar invasiva växter, som till exempel stånds, som i fjol orsakade stora problem för lantbruket i södra Sverige." Säger Palle Borgström, förbundsordförande Lantbrukarnas Riksförbund. 

Tre områden som saknas i vårbudgeten:  

  1. Stöd för vaccinering mot Blåtunga och medel för smittsäkring av svenska gårdar  
    Kostnader som uppstår i samband med utbrott av sjukdomen Blåtunga, som drabbar nötkreatur, får och getter samt kameldjur, täcks inte i samband med utbrott enligt epizootilagstiftningen. Att stötta med kostnaden för vaccinet skulle resultera i att fler vaccinerar och således en minskad spridning samt minskade förluster i hela livsmedelskedjan. 

”Att ersätta lantbrukare med kostnaden för att vaccinera sina djur mot Blåtunga hade resulterat fler vaccinationer och minskad smittspridning i Sverige.” Säger Palle Borgström, förbundsordförande Lantbrukarnas Riksförbund.  

LRF ser även att tillgängliga beredskapsmedel behöver förstärkas för att få igång smittsäkringsåtgärder i jordbruket, exempelvis investeringar för att hindra spridning av afrikansk svinpest.  

  1. Ett justerat anslag för den nationella ersättningen till jordbruket i norra Sverige  
    Regeringen bör justera anslaget för den nationella ersättningen till jordbruket i norra Sverige så att beloppet motsvarar det utrymme som EU-kommissionens beslut om den nationella ersättningen medger. Anslaget i statens budget för 2025 ligger cirka 60 miljoner lägre än de 473 miljoner kronor som EU-kommissionen godkänt.  

  1. Ett tilläggsdirektiv till styrmedelsutredningen om att vidareutreda Jordbruksavdraget
    Regeringen har inkluderat jord- och skogsbruket i ETS2-systemet men kan inte svara på om lantbrukets konkurrensstöd, dieselskatteåterbetalningen, är förenligt med det nya utsläppshandelssystemet. Ett för slag om jordbruksavdrag presenterades i SOU 2021:67 men detta behöver nu utredas vidare. 

”Att inte ha en modell för kompensation på plats när ETS2 utvidgas till att omfatta även jord- och skogsbrukets arbetsmaskiner är att riskera konkurrenskraften för svenskt jordbruk. Att säkra konkurrenskraften i det svenska jordbruket är grundläggande för att säkra den svenska livsmedelsberedskapen.” Säger Palle Borgström, förbundsordförande Lantbrukarnas Riksförbund. 

Kontakter

För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70

Om oss

Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med drygt 120 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen.

LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. http://www.lrf.se/

Följ Lantbrukarnas Riksförbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund

Investeringar inom lantbruket bromsas9.3.2026 07:08:00 CET | Pressmeddelande

Grönt näringslivsindex för kvartal 1 2026 visar på en tydlig avmattning i de gröna näringarna. Indexet faller från 100,7 (kvartal 4 2025) till 91,8 (kvartal 1 2026). Fyra av fem av de gröna näringarnas branscher backar. Sveriges lantbruksföretag agerar på en mer fluktuerad marknad, med ökade priser på insatsvaror och lägre betalt för sin produktion. Samtidigt råder det avsaknad av flera politiska prioriteringar för att stärka livsmedelsberedskapen.

LRF kickar igång valrörelsen med årets första politiska valdebatt5.3.2026 07:15:00 CET | Pressmeddelande

Nio av tio svenskar tycker att tillgången av mat och vatten är det viktigaste för att man ska klara vardagen i en kris. Det visar en ny undersökning från Demoskop beställd av LRF. Oron i omvärlden och frågan om Sveriges beredskap har blivit mer brännande än på länge. Hur väl rustat är landet om något verkligen händer? Dessa frågor vill vi ställa till Sveriges riksdagspolitiker och landsbygdsminister. Vi sänder årets första politiska valdebatt på torsdag den 5 mars kl 17.00 . Vi utlovar skarpa frågor, spännande perspektiv och en panel fylld av peppade politiker.

Fyra år efter invasionen: Bönderna är redo – men Sverige måste prioritera mat, värme och tak över huvudet24.2.2026 14:14:30 CET | Pressmeddelande

Den 24 februari är det fyra år sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina. Under dessa år har världen fått en brutal påminnelse om hur modern krigsföring ser ut. Attackerna riktas inte bara mot militära mål – utan mot kraftstationer, spannmålssilos, jordbruksmark och civila bostäder. Syftet är tydligt: att bryta motståndskraften genom att slå mot vardagen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye