BTH och Kustbevakningen tar steget mot ett mer aktivt samarbete
15.4.2025 13:00:00 CEST | Blekinge Tekniska Högskola | Pressmeddelande
Rektor Henric Johnson och generaldirektör Lena Lindgren Schelin har idag signerat ett samarbetsavtal som syftar till att de två myndigheterna ska samarbeta inom utbildning och forskning.

Syftet med samarbetsavtalet är att man ser en tydlig nytta för båda myndigheterna genom att stärka och utveckla samarbetet inom utbildning, forskning, kompetensutveckling, regional utveckling och innovation.
–I en tid av snabba förändringar är samarbeten där forskning och praktik möts avgörande. Genom att samverka med Kustbevakningen kan BTH bidra med banbrytande kunskap, teknik och innovation för att stärka Sveriges förmåga att möta framtidens utmaningar till sjöss, säger rektor Henric Johnson.
Kustbevakningens uppdrag och verksamhet är komplex och föränderlig och ett nytt omvärlds- och säkerhetsläge ställer krav på innovation för att effektivisera verksamheten och skapa nya förmågor. Kustbevakningen behöver utveckla och stärka sin samverkan med högskole- och forskningsvärlden.
–Det är med stor glädje som jag idag signerar avtalet med Blekinge Tekniska Högskola. Det kommer att stärka Kustbevakningens position som ”Navet på havet” genom att utveckla och stärka våra förmågor inom övervakning, miljöskydd och maritim säkerhet, kommenterar generaldirektör Lena Lindgren Schelin.
På utbildningssidan har BTH redan idag fristående kurser som kan vara intressanta för yrkesverksamma, men det kan även bli tal om att skapa uppdragsutbildning inom områden som Kustbevakningen anser viktiga.
–Det här ger oss möjlighet att kunna verka mer offensivt för att kompetensutveckla våra medarbetare inom områden som till exempel sjukvård, marinteknik, undervattensteknik, AI och maritim säkerhet. Vi behöver rusta oss för att effektivt kunna möta nya hot- och risker och fortsätta att verka i en komplex värld, fortsätter generaldirektör Lena Lindgren Schelin.
BTH bedriver idag forskning med tydlig tillämpning mot det marintekniska området vilket är betydelsefullt för Kustbevakningen. Genom BTH:s samarbete med näringsliv och offentliga organisationer erbjuds möjligheter att bli industridoktorand eller som postdoktor samt tekniklektor. Här kan Kustbevakningen bidra genom exempelvis praktiktjänstgöring eller andra kunskapshöjande aktiviteter inom sitt ansvarsområde.
För mer information kontakta BTH:s vicerektor Andreas Larsson, e-post: andreas.larsson@bth.se eller via telefon 0455-38 55 55 eller Kustbevakningens presskontakt Karin Cars via e-post: info@kustbevakningen.se eller via telefon 010-279 86 99.
Nyckelord
Kontakter
Margareta Ahlström, pressansvarig kommunikatör
Tel:0455-38 50 91Tel:0709-409 450margareta.ahlstrom@bth.seOm oss
Blekinge Tekniska Högskola, BTH, har en tydlig profil; digitalisering och hållbarhet, som genomsyrar hela verksamheten.
Vårt uppdrag är att bidra till en hållbar samhällsutveckling genom högre utbildning, forskning och innovation. Vi bedriver utbildning och forskning inom områden där samhället har stora behov.
BTH bedriver forskning på hög internationell nivå och är bland de sex bästa i världen inom mjukvaruutveckling och hållbar utveckling. Forskning utgör en tredjedel av vår verksamhet.
Besök oss gärna på www.bth.se
Följ Blekinge Tekniska Högskola
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Blekinge Tekniska Högskola
Regionfinalen i tävlingen Teknikåttan avgörs på BTH14.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Torsdagen den 16 april är det regionfinal i tävlingen Teknikåttan – en nationell tävling som syftar till att stimulera elevers intresse för teknik. Vid regionfinalen på BTH avgörs vilken klass som får representera länet i riksfinalen av Teknikåttan, som genomförs i maj. Media är välkomna till regionfinalen på BTH.
Effektivare elnät kan minska kostnader när Europas elbehov ökar10.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efterfrågan på el väntas öka kraftigt i Europa under de kommande åren, i takt med att industrin elektrifieras och nya energiintensiva verksamheter etableras. Samtidigt visar ny forskning vid BTH att det finns betydande effektiviseringspotential i de nordiska elnäten.
15 miljoner kronor ska stärka svensk flygforskning och innovation25.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Ett nytt samarbete mellan Blekinge Tekniska Högskola (BTH), Saab och Ericsson Research ska bidra till att utveckla framtidens flygande system. Projektet, som omfattar 15 miljoner kronor och medfinansieras av Vinnova, fokuserar på avancerad kommunikation mellan bemannade och obemannade luftfarkoster.
Prata utbildning och besök våra labb under öppet hus12.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Lördagen den 14 mars öppnar Blekinge Tekniska Högskola dörrarna för alla intresserade. Det är dags för öppet hus och under dagen presenteras högskolans samtliga utbildningar och besökare får möjlighet att uppleva campuslivet på nära håll. Media är välkommen att besöka öppet hus.
Ny simuleringsmodell från BTH kan stärka Sveriges krisberedskap3.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Hur snabbt kan en hel stad utrymmas vid en kris och vad är det som egentligen bromsar evakueringen? Forskare vid Blekinge Tekniska Högskola har utvecklat en avancerad simuleringsmiljö som kan bli användbar för myndigheter vid storskaliga evakueringar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum