Intresset för cirkus ökar med över 200 procent
16.4.2025 07:00:00 CEST | Riksteatern | Pressmeddelande
De senaste tre åren har intresset för samtida cirkus ökat markant i Sverige. En ny rapport från Riksteatern visar att antalet cirkusföreställningar i Sverige mer än tredubblats och att antalet besökare under perioden stigit med 159 procent. Resultaten signalerar ett växande engagemang för konstformen cirkus över hela landet.

Riksteatern fick 2021 i uppdrag av regeringen att främja utvecklingen och spridningen av samtida cirkus i Sverige. Sedan dess har riksteaterföreningar från Simrishamn i söder till Övertorneå i norr deltagit i en långsiktig och omfattande satsning på cirkusföreställningar, turnéer och residens för cirkuskonstnärer.
Arbetet med att stärka förutsättningarna för cirkusaktörer har lett till en tydlig och positiv utveckling inom området. Under en treårsperiod genomfördes totalt 434 cirkusföreställningar, vilket motsvarar en ökning med hela 228 procent jämfört med 2021. Under samma period har även publiken ökat och antalet besökare har stigit från 12 000 till 31 000, vilket innebär en ökning på 159 procent. Statistiken baseras på inrapporterade siffror från riksteaterföreningar samt Riksteaterns övriga samarbetspartners som arrangerar cirkus.
–Så roligt att se hur intresset för cirkus exploderar! Med regeringens strategiska satsning och Riksteaterns samlade styrka har vi inte bara skapat tillväxt, utan byggt en struktur, en marknad och en framtid för cirkusen i Sverige. Det finns ett enormt sug efter cirkus, och nu ser vi hur konstformen tagit en självklar plats i svensk scenkonst! säger Magali Bancel, Konstnärlig Utvecklingsledare Cirkus.
Cirkusföreställningar för barn och unga har fortsatt att vara mycket efterfrågade, med produktioner som snabbt sålt slut och fått ett positivt mottagande.
Sedan Riksteatern fått uppdraget att främja utvecklingen och spridningen av samtida cirkus har Riksteatern aktivt arbetat för att stärka kunskapen och kompetensen inom cirkusområdet. Dessa insatser har varit avgörande för att bredda cirkusens räckvidd och öka dess tillgänglighet genom riktade utbildningar, samarbeten och initiativ för att utveckla teknisk och konstnärlig expertis.
Riksteatern har:
-
Genomfört 40 residens och skapande stöd för svenska och internationella cirkuskompanier.
-
Stärkt turnéstrukturer och breddat utbudet med produktioner riktade både till vuxna och barn.
-
Utbildat över 400 arrangörer i 13 regioner för att öka kunskapen och tryggheten i att arrangera cirkus.
Satsningarna har lett till utsålda föreställningar, ökad mångfald på scenen och nya samarbetsformer mellan kulturinstitutioner, både i Sverige och internationellt.
– Cirkusen bär på en egen kraft – fysisk, visuell och emotionell. Den spränger normer, utmanar det invanda och öppnar nya rum för scenkonsten. Just därför behövs den nu mer än någonsin. Det är en konstform med enorm utvecklingspotential – både konstnärligt och publikt, säger Magali Bancel, Konstnärlig Utvecklingsledare Cirkus.
Riksteatern fortsätter arbetet under 2025 med nya turnéer, internationella samarbeten och ytterligare satsningar på vuxencirkus. Allt i linje med visionen om cirkus för alla, en tillgänglig, levande och inkluderande scenkonst i hela Sverige.
Nyckelord
Kontakter
Anna GerdinPR och PressansvarigRiksteatern
Tel:08-531 99 188Tel:070-637 59 62anna.gerdin@riksteatern.seBilder

Länkar
Om oss
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst. Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Susanna Dahlberg är vd för Riksteatern.
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Riksteatern samlar Sveriges unga scenkonsttalanger till nationell festival18.5.2026 15:07:59 CEST | Pressmeddelande
Den 22–24 maj arrangeras en av Sveriges största mötesplatser för unga inom scenkonst. Festivalen markerar 15 år sedan starten av Riksteaterns satsning Länk, ett projekt som sedan starten engagerat över 400 teaterensembler med ungdomar över hela landet.
Annika Norlins låtar blir teater av Ada Berger12.5.2026 11:09:23 CEST | Pressmeddelande
Dramatikern Ada Berger gör teater av Annika Norlins låtar i den nya musikaliska föreställningen Vi är däggdjur. Verket är den första sceniska dramatiseringen av Norlins texter och sätts upp i regi av Johanna Salander, i ett samarbete mellan Riksteatern och Västerbottensteatern. Urpremiär 10 oktober på Västerbottensteatern. På Sverigeturné med Riksteatern våren 2027.
Riksteaterns teaterchef, Dritëro Kasapis förordnande förlängs5.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksteaterns vd, Susanna Dahlberg, har beslutat att förlänga Dritëro Kasapis förordnande som teaterchef för Riksteatern till den 30 juni 2031.
Lennart Jähkel och Ann Petrén i höstens stora berättelser – Riksteatern presenterar en höst om människans villkor14.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hösten 2026 väver Riksteatern samman berättelser om ensamhet, gemenskap, skuld och motstånd i en repertoar som rör sig rakt genom samtidens mest brännande frågor. Från förhörsrum till cirkustält, från fillers till historiska livsöden, löper en tydlig röd tråd: människans längtan efter att bli sedd, buren och förstådd i en tid av osäkerhet. Med stöd av tusentals ideellt engagerade når Riksteatern hela Sverige och gör scenkonst möjlig även där andra aktörer saknas.
Shazia Mirza till Sverige – frontar Muslim Women Stand-Up9.4.2026 13:30:32 CEST | Pressmeddelande
Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up samlar några av de skarpaste kvinnliga rösterna inom internationell komedi. Plats på scen tar bland annat, Shazia Mirza, en Storbritanniens största komiker. Föreställningen som är lika vågad som befriande leds av komikern och skådespelaren Nisti Stêrk. Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up är en del av REACT – Riksteaterns internationella festival. Sverigepremiär 23 april Hallunda, Stockholm. Riksteatern i samarbete med Sterk produktion AB.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum