Tillbaka där allt började
17.4.2025 11:35:00 CEST | Krall Entertainment | Pressmeddelande
Oscarsteatern har varit Änglagårds hemmaplan sedan 2023. Men framgångssagan inleddes på biografen Draken 1992. Nu ska premiärvisningen återskapas, den 8 maj.
– Det blir trevligt att komma tillbaka, säger Colin Nutley.

Även om uppväxten i Hampshire betyder mycket och det svenska språket inte riktigt sitter än, känner sig Colin Nutley som en uppskattad medborgare i sitt nya hemland. Han hade varit aktuell med filmen Black Jack, när hans Änglagård skulle premiärvisas på Göteborgs Film Festival 1992. Det var också då filmen mötte publik för första gången, på 1950-talsbiografen Draken.
Själv har Colin Nutley starka minnen från premiärvisningen. Flera ur produktionen satt i salongen, däribland Helena Bergström, Rikard Wolff, Ernst Günther, Viveka Seldahl, Sven Wollter och Per Oscarsson. Slutscenen möttes av stående ovationer.
- Speciellt för mig var det ett härligt mottagande. För mig som engelsman ville jag bli omtyckt av mina nya landsmän och kollegor, säger Colin Nutley.
Inspelningen av Änglagård hade kantats av problem – ändå blev det en av svensk filmhistorias största succéer. Långt efter premiären brukade Colin, då och då, återvända för att se Änglagård på biografen Park i Stockholm. Mest för att notera vad besökarna tyckte. Han satte sig alltid ensam, längst bak i salongen. Reaktionerna var desamma varje gång. Publiken skrattade. Colin storgrät.
Den 5-14 juni intar musikalen Änglagård scenen på Scandinavium. Över 225 000 besökare har redan sett föreställningen i Stockholm och nu är det Göteborgs tur. Som en introduktion vill Draken Live och Göteborg Film Festival, tillsammans med Clarion Hotel Draken, återskapa den presentation som inledde filmens eriksgata.
Torsdag 8 maj ska filmen visas i nyrestaurerad version. I publiken sitter både Colin Nutley och Helena Bergström, samt flera ur musikalproduktionen, däribland kompositören Fredrik Kempe och Helen Sjöholm. Efter filmvisningen arrangeras ett Änglagårds-samtal på scen.
Biljetterna till filmvisningen är släppta på drakenlive.se
Exempel på pressrapportering efter Änglagårds galapremiär 1992 på biografen Draken:
”När Änglagård galapremiär-visades på filmfestivalen 1992 var förväntningarna på topp. Colin Nutley var på plats. Helena Bergström var på plats. Faktum var att hela ensemblen tagit sig till biografen Draken, där det var mer än fullsatt. Visningen blev en succé som saknar motstycke i festivalens historia. Stormande applåder medan filmen pågick. Stående ovationer när eftertexterna rullade igång.”
Ur Göteborgsposten, Mats Johnson
”Bland många häftiga filmupplevelser jag haft på biografen Draken, är nog den allra mäktigaste den för 'Änglagård' 1992. Få visste i förväg vad det egentligen var för film som Colin Nutley hade gjort. Och ensemblen, de flesta var på plats, hade nog inte väntat sig så häftiga reaktioner. Det var stående ovationer och publikjubel i minst tio minuter. Folk jublade som på en fotbollsmatch.”
Ur Aftonbladet, Jan-Olof Andersson
Inför filmens återkomst 8 maj 2025 på Biografen Draken i Göteborg:
- Det vilade en eufori och förväntansfull stämning redan i foajén på Oscarsteatern, när musikalen Änglagård gick upp. Nu är Colin Nutley tillbaka på mammas gata, på Draken där det började för 33 år sedan. Jag och Vicky von der Lancken är enormt stolta över hur vi förvaltat en av Sveriges största filmklassiker som vi, tillsammans med kreatörer och cast, lyckats överföra till scenen som en av vår tids största svenska musikalsuccéer, säger producent Johan von der Lancken.
- Världspremiären av Änglagård på biograf Draken 1992 blev en oförglömlig händelse i filmfestival-historien men också i den svenska filmhistorien, då den markerade starten för en av de största svenska filmsuccéerna någonsin. Visningen är något festivalbesökare pratar om än idag. Därför är det otroligt roligt att tillsammans med Draken Live och Clarion Hotel Draken återskapa denna kväll tillsammans med filmskaparna, säger Mirja Wester, vd Göteborg Film Festival.
- Att vi på Krall Entertainment dels producerar Draken Live, dels är medproducenter för musikalen Änglagård gör det extra glädjefyllt att få förena två konstnärliga uttryck under ett gemensamt paraply. Den här kvällen blir en unik möjlighet att få uppleva Änglagård i både filmens och musikalens förtrollande värld – En hyllning till svensk berättarkonst i två skepnader, säger Sophia Stolpe, projektledare på Krall Entertainment.
Arrangör av "Änglagård - Återkomsten” på Draken Live torsdag 8 maj är Draken Live, Göteborg Film Festival och Clarion Hotel Draken, i samarbete med Vicky Nöjesproduktion och Krall Entertainment.
Nyckelord
Kontakter
Magnus StråbergPressansvarig
Tel:0705166090magnus@straberg.seSophia StolpeKrall Entertainment/Projektledare
Tel:0705521902sophia@krall.seBilder
Länkar
Krall Entertainment
Underhållning är vår passion. Krall producerar och marknadsför shower, konserter och föreställningar i hela Sverige. Vår kompetens är gedigen och spänner över hela nöjesbranschen. Vi initierar, producerar samt marknadsför showupplevelser utöver det vanliga.
Vi har under åren jobbat med några av Sveriges största och mest älskade artister. Många av dem har medverkat i vår sommarturné Diggiloo, som varit ett återkommande sommarnöje sedan 2003 och blivit en tradition för många familjer runt om i landet.
krall.se
Följ Krall Entertainment
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Krall Entertainment
Krall Entertainment förvärvar Rock The Night Festival Sweden AB29.4.2026 12:45:00 CEST | Pressmeddelande
Krall Entertainment stärker sin position inom liveunderhållning genom förvärvet av Rock The Night Festival Sweden AB, ett växande koncept inom rock- och liveevent. Bolaget förvärvas från Stage Dream Productions AB och tillträde sker den 1 maj 2026.
Käärijä blir sista akt ut på Naturscen!22.4.2026 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
Käärijä, den finska supernovan känd från bl.a. Eurovision och favoriten som tagit Europa med storm kommer den 15 augusti till Naturscen Skuleberget och blir nu sista akten ut i sommarens program. ”Jag är stolt och glad”, säger Michelle Forss, verksamhetschef på Naturscen. Biljetterna släpps på fredag 24/4 12.00 på naturscen.se
Draken fyller 70 år - det firas med att bjuda in Göteborg på klassisk filmvisning!17.4.2026 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
Söndagen den 26 april 2026 fyller biograf Draken, numera Draken Live, hela 70 år. Många filmer, minnen, upplevelser, skratt & tårar har passerat genom denna klassiska salong. Det vill Draken Live, tillsammans med Göteborg Filmfestival och Clarion Hotel Draken, fira genom att bjuda in göteborgare helt gratis till filmvisning av en klassisk film som skapat historia. Fucking Åmål gick upp på biograferna den 23 oktober 1998 men är fortfarande aktuell och kult i samtiden.
Bruno Mitsogiannis åker på turné med showen BRUNOZ!10.4.2026 08:04:51 CEST | Pressmeddelande
Idag blir det officiellt! Ikväll meddelar Bruno Mitsogiannis från scenen i Göteborg den glada nyheten: BRUNOZ åker på Sverigeturné! Biljettsläpp 23 april 2026. Efter succéer i Stockholm, Göteborg och hemmastaden Norrköping är det nu dags för nästa steg: Bruno Mitsogiannis ger sig ut på en rikstäckande turné med sin show BRUNOZ. Med stopp på 18 orter väntar energifyllda helkvällar där dansbandsmusiken får nytt liv – i en modern, oväntad och genreöverskridande tappning. Biljetterna släpps 23 april kl. 12.00 på krall.se
Megasuccén fortsätter igen – Joe Labero förlänger A Magic Night med 34 nya datum27.3.2026 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Publiken får inte nog. Efter över 78 genomförda föreställningar och utsålda salonger runt om i landet står det klart att succéshowen A Magic Night med Joe Labero förlängs ännu en gång. Nu släpps 34 nya turnédatum för hösten 2026, vilket markerar den tredje säsongen på vägarna. Biljetterna släpps idag kl. 12.00 på labero.se.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
