Svenska Bowlingförbundet

Jesper Svensson vann PBA Tournament of Champions - tog sin andra majortitel

Dela

Jesper Svensson vann under söndagskvällen PBA Tournament of Champions. I finalen besegrade han Jakob Butturff med 221-197. Svensson tog därmed sin 13:e PBA-titel tillika sin andra majortitel.
– Det känns helt underbart, säger Jesper Svensson.

Jesper Svensson vann under gårdagskvällen PBA Tournament of Champions och tog sin 13:e PBA-titel
Jesper Svensson vann under gårdagskvällen PBA Tournament of Champions och tog sin 13:e PBA-titel Foto: PBA

Jesper Svensson hade avancerat som etta till söndagens stegfinal i PBA Tournament of Champions efter att ha vunnit matchspelet övertygande. Svensson fick därmed invänta vem hans motståndare skulle bli i finalen i Fairlawn, Ohio. Jesper Svensson fick se Jakob Butturff rada upp segrarna i stegfinalen. Amerikanen hade tagit den femte och sista platsen till stegfinalen. I semifinalen besegrade han Graham Fach med 234-182 och han tog därmed den långa vägen till titelmatchen mot Jesper Svensson. Men i finalen var det Jesper Svensson som fortsatte på det vägvinnande spel som han stått för tidigare i tävlingen. Svensson var starkast och kunde säkra titeln med en strike i den nionde rutan. Slutresultatet skrevs till 221-197.
– Jag hade en bra känsla genom hela tävlingen. Förutsättningarna fanns och jag visste att det var upp till mig att vara med i toppen och tampas. Jakob (Butturrf) hade spelat bra i matcherna innan och jag hade förväntat mig en svår match. Men jag trodde på mig själv och kände mig redo. Jag hade en hög lägstanivå i tävlingen och det är såklart fördelaktigt att aldrig hamna i en situation där man behöver stressa eller jaga i spelet, säger Jesper Svensson.

Jesper Svensson blev den yngste spelaren någonsin att vinna Tournament of Champions när han som 20-åring vann majortävlingen 2016. Nio år senare får han lyfta pokalen i tävlingen för andra gången.
– Jag har väntat ett tag på att vinna en major till. Man börjar ju såklart fundera över om man någonsin kommer att få uppleva det igen. Det känns helt underbart. Majors på PBA och kanske framförallt i Riviera Lanes är mer eller mindre en spjutspets i bowling och det betyder väldigt mycket att kunna vinna här.

Det är Svenssons 13:e PBA-titel tillika hans andra majortitel. Den senaste PBA-titeln tog han i september när han vann Storm Lucky Larsen Masters i Helsingborg.
– Alla vinster är speciella på sitt eget vis och jag är evigt tacksam att jag fortfarande har förmåga nog att få uppleva det, säger Jesper Svensson.

Resultat

Fakta Jesper Svensson
Ålder: 
30 år
Från: Vimmerby
Klubb: Team Pergamon BC, Partille
Antal PBA-titlar: 13 (2 majortitlar)

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Jesper Svensson vann under gårdagskvällen PBA Tournament of Champions och tog sin andra majortitel.
Jesper Svensson vann under gårdagskvällen PBA Tournament of Champions och tog sin andra majortitel.
Foto: PBA
Ladda ned bild
Jesper Svensson
Jesper Svensson
Foto: Svenska Bowlingförbundet
Ladda ned bild
Jesper Svensson vann Tournament of Champions under söndagskvällen. Det är hans 13:e PBA-titel.
Jesper Svensson vann Tournament of Champions under söndagskvällen. Det är hans 13:e PBA-titel.
Foto: Svenska Bowlingförbundet
Ladda ned bild

Länkar

Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.

Följ Svenska Bowlingförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet

Kaskad, Clan och Boden till final i herrarnas 3-manna SM27.4.2025 20:21:18 CEST | Pressmeddelande

Det blir Kaskad, Clan och Boden som kommer att slåss om medaljerna i årets 3-manna SM. Finalen spelas i Norrköping den 26 juni. Det blev tight i toppen i söndagens finalsteg 2, där det inte var många poäng som skiljde lagen åt, men till slut var det Kaskad som befann sig allra högst upp. – Det känns otroligt skönt! Vi hade riktigt bra snack och sammanhållning genom hela dagen, säger Kaskads Teodor Samuelsson

X-Calibur, B-K Eva och BK Hallandia till SM-final i 3-manna27.4.2025 19:23:41 CEST | Pressmeddelande

Team X-Calibur, BK Hallandia och B-K Eva blir de tre lag som kommer att göra upp om damernas SM-medaljerna i 3-manna den 26 juni i Norrköping. Bäst under söndagens finalsteg 2 var de regerande mästarna Team X-Calibur från Partille. – Det känns väldigt kul, och det kändes som vi kom med lite extra självförtroende i år eftersom vi vann i fjol, säger en glad Josefin Hermansson i X-Calibur.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye