Sveriges Lärare

Dags för medling i lärarnas avtalsrörelse

Dela

Sveriges Lärare har röstat nej till det nya slutbud som motparterna SKR och Sobona la fram på onsdagen. Förbundet har nu för avsikt att gå till medling.

Anna Olskog, förbundsordförande
Anna Olskog, förbundsordförande

- Motparterna är fortfarande inte villiga att ingå ett avtal om konkreta regleringar av lärares tid till planering och uppföljning och inte heller ett maxtak för antalet undervisningstimmar, säger Anna Olskog, förbundsordförande Sveriges Lärare.

- Det är självklart frustrerande att vi tvingas förkasta slutbudet, inte minst då våra krav borde ligga även i motpartens intresse. Det är märkligt att SKR och Sobona inte ser vinsten med att vi lärare ges grundläggande förutsättningar för att bedriva en god undervisning. Ytterst handlar det om att bevara och stärka Sverige som kunskapsnation, säger Anna Olskog.

Nuvarande kollektivavtal löpte ut den 31 mars.

Nyckelord

Kontakter

Om Sveriges Lärare

Sveriges lärare har det viktigaste samhällsuppdraget – att ge våra barn och elever en likvärdig utbildning av hög kvalitet. Och lärare ska ha bra löner och bra villkor. Som det största akademikerförbundet jobbar vi för att göra skillnad för Sveriges lärare och studie- och yrkesvägledare. Med cirka 300 000 medlemmar är vi en kraft att räkna med på varje arbetsplats.

Följ Sveriges Lärare

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sveriges Lärare

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye