Transportföretagen

Flera nyheter i de nya kollektivavtalen för sjöbefäl

29.4.2025 11:00:34 CEST | Transportföretagen | Pressmeddelande

Dela

Sjöfartens Arbetsgivareförbund, en del av Transportföretagen, har idag den 29 april 2025 tecknat kollektivavtal för befäl med Sjöbefälsföreningen. De nya avtalen innehåller flera villkorsändringar, bland annat föräldralön, och följer industrins märke med ett samlat avtalsvärde på 6,4 procent över två år. 

John Wahlstedt, biträdande förhandlingschef Sjöfartens Arbetsgivareförbund.
John Wahlstedt, biträdande förhandlingschef Sjöfartens Arbetsgivareförbund.

– Vi har tecknat ett avtal som håller sig inom industrins märke. Det är en hög kostnadsnivå som kommer att bli utmanande för den internationellt konkurrensutsatta sjöfarten, men avtalet ger stabilitet som ger branschen förutsättningar för fortsatt utveckling, säger John Wahlstedt, biträdande förhandlingschef Sjöfartens Arbetsgivareförbund.

Överenskommelsen innebär bland annat att ett system för föräldralön införs i avtalen.

– Det är en styrka att vi har kunnat byta villkorsändringar med varandra. Vi har infört ett föräldralönesystem och de extra kostnaderna har vi bytt mot flera förbättringar för arbetsgivarna i avtalet. Det är en god grund för framtida samarbete mellan Sjöbefälsföreningen och Sjöfartens Arbetsgivareförbund, säger John Wahlstedt.

– Nu har vi ytterligare avtal som stärker den internationella konkurrenskraften för den svenska sjöfarten. Det är ett kvitto på att Transportföretagens satsningar på Sjöfartens Arbetsgivareförbund ger resultat, säger Annika Nordin, förhandlingschef på Sjöfartens Arbetsgivareförbund och chef för Transportföretagens avdelning för arbetsgivarservice och juridik.

Kollektivavtalen för befäl i sjöfarten tecknas av Sjöfartens Arbetsgivareförbund och Sjöbefälsföreningen. De omfattar omkring 50 företag och omkring 1 300 anställda.

Kontakter

Transportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.

Följ Transportföretagen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen

Journalisten Ulo Maasing tilldelas priset Vägvisaren 2026 av Bussbranschens råd för forskning och utveckling21.10.2026 17:01:33 CEST | Pressmeddelande

Sedan Ulo Maasing startade Bussmagasinet.se 2013 har han bidragit till att lyfta bussbranschens frågor och betydelse för näringsliv och samhälle, och gjort dem begripliga och relevanta för fler än de redan insatta. Det nyinstiftade priset tillkännagavs den 21 oktober 2026 och delades ut av Magnus af Petersens, ordförande i BR och vice vd Nobina Sverige.

Transportbranschen får gehör från Skolverket – men bilden av kompetensbehoven går isär21.10.2026 14:08:48 CEST | Pressmeddelande

Skolverket har presenterat de regionala planeringsunderlag som ska vägleda kommunernas beslut om gymnasieutbildningar. Positivt är att branschens bedömningar fått större genomslag, vid sidan av SCB:s prognoser över framtidens arbetskraftsbehov. Samtidigt ifrågasätts prognoserna om balans eller överskott på transportutbildade fram till 2040, då de inte speglar branschens stora behov av lastbils- och bussförare.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye