Saajve – mellan världar – ny konstnärlig gestaltning och konstnärssamtal på Storfjällets förskola
Söndagen den 11 maj klockan 14.00 finns möjlighet att få träffa konstnärerna på plats på Storfjällets förskola och ta del av skapandet av hela den konstnärliga gestaltningen "Saajve – mellan världar" med en sovkemefealloe/gungbräda, en tjovnegåetie/koja, natur – och kulturstigen Ávnnastit, en gåetie/kåta och en njalle.

Saajve – mellan världar är en ny konstnärlig gestaltning till Storfjällets förskola i Östersund av arkitektur och konstnärskollektivet Vuogas studio som leds av Joar Nango och Eystein Talleraas. I det här projektet bjuder Vougas studio in båtbyggaren Arne Terje Sæter, hantverkare Tobias Aputsiaq Prytz, ljudkonstnären Anders Rimpi och författaren Johan Sandberg McGuinne. Konsten kommer att installeras på förskolegården och i skogen intill förskolan under maj månad.
Den samiska förskolan Miesieh och förskolorna Ottfjällets och Smörkransens förskola har flyttat in i nya lokaler på Storfjällets förskola.
När Östersunds kommun investerar i ny och ombyggnation tillämpas enprocentsregeln vilket innebär att en procent av entreprenadkostnaden går till konstnärlig gestaltning. Principen har tillämpats sedan 1983 i kommunen och bidrar till omsorgsfullt gestaltade livsmiljöer. I det här fallet har konstnärerna gjort en samisk gestaltning av förskolegården med en lekskulptur i form av en sovkemefealloe/gungbräda och en tjovnegåetie/koja. Samtidigt byggs även en samisk boplats på förskolegården med en gåetie/kåta och en njalle som blir en samlingsplats för barn och pedagoger på förskolan Storfjället.
– Det känns otroligt fint att vi får en samisk boplats och att det samiska perspektivet ska genomsyra hela förskolegården. Att kommunen satsar på detta visar att det finns en vilja att erbjuda de samiska barnen det de har rätt till; en förskola med den samiska kulturen närvarande, där barnen får övervägande delen av undervisningen på samiska, säger Christine Olsen-Nikkinen som är pedagog på den samiska förskolan Miesieh.
Som en förlängning av den konstnärliga gestaltningen på förskolegården kommer konstnärerna även skapa konst- och naturstigen Ávnnastit i skogen intill förskolan som blir tillgänglig för allmänheten med informationsskyltar om naturmaterial i den samiska kulturen. Illustrationerna till skyltarna är gjorda av Anita Ponga och förmedlar bland annat hur torv, bark, näver och bär används i den samiska kulturen. Christine Olsen-Nikkinen har skrivit texterna till skyltarna.
Här kan du läsa mer om bygget av förskolan Storfjället
Forskningsprojekt om att stärka samiska teman i förskolan
Forskare från Gaskeuniversiteete/Mittuniversitetet och Noerhte universiteete/Nord universitet följer processen i ett forskningsprojekt som syftar till att utveckla kunskap och pedagogisk praxis kring hur pedagoger, barn, arkitekter och konstnärer kan arbeta tillsammans för att stärka samiska teman i förskolan. Projektet undersöker pedagogiska förhållningssätt och rum där samisk berättelsetradition och språk blir del av barns lek.
Här kan du läsa mer om forskningsprojektet på Mittuniversitetet
Konstnärssamtal på Storfjällets förskola
Söndagen den 11 maj klockan 14.00 finns möjlighet att få träffa konstnärerna på plats på Storfjällets förskola och ta del av skapandet av hela den konstnärliga gestaltningen Saajve – mellan världar på förskolegården samt natur- och kulturstigen Ávnnastit i skogen.
För allmänheten. Ingen föranmälan behövs. Vi bjuder på något att äta och dricka vid elden!
Tid: 11 maj klockan 14.00 – 15.30
Plats: Gåsenvägen 2, Östersund
Utställning på Gaaltije Saemien Museume
I höst får vi ta del av konstprojektet Saajve – mellan världar i form av en utställning på Gaaltije Saemien Museume 20 september - 28 november 2025.
För allmänheten. Ingen föranmälan behövs. Fri entré.
Tid: 20 september – 28 november
Plats: Köpmangatan 58, Östersund
Kontakter
Kata WennbergKultursamordnareKultur- och fritidsnämnden
Tel:076-119 41 23kata.wennberg@ostersund.seFölj Östersunds kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Östersunds kommun
Kommundirektör Anders Wennerberg lämnar Östersunds kommun9.6.2025 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter drygt nio år som kommundirektör i Östersunds kommun avslutar Anders Wennerberg uppdraget. Beskedet kommer efter en turbulent vår med många och svåra frågor att hantera. Han lämnar rollen som kommundirektör redan i morgon tisdag den 10 juni.
Stallets förskola fyller 50 år!3.6.2025 14:00:00 CEST | Pressinbjudan
Stallets förskola fyller 50 år och det ska firas med en härlig förmiddag tillsammans! Under dagen bjuds det på tal, aktiviteter för barnen, sång och trevlig gemenskap.
Förvaltningschef Lars Torin lämnar sitt uppdrag i Östersunds kommun2.6.2025 15:44:37 CEST | Pressmeddelande
Kommundirektör Anders Wennerberg informerar om beslutet:
Välkommen till Brunflo bubblar!30.5.2025 08:40:08 CEST | Pressinbjudan
Lördag den 31 maj är det dags för vår myllrande och bubblande sommarfest i Brunflo. Det blir en härlig dag fylld med roliga aktiviteter, inspiration och festligheter.
Pressmeddelande och inbjudan: Dialog och två “öppna hus” om utvecklingen av Gustav III:s torg23.5.2025 10:52:56 CEST | Pressmeddelande
Välkommen på pressträff måndag 26 maj kl. 15.30.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum