Transportföretagen

Arbetstidsförkortning tas bort ur nya Flygtankningsavtalet

Dela

Motorbranschens Arbetsgivareförbund, som ingår i Transportföretagen, har idag tecknat Flygtankningsavtalet med Svenska Transportarbetareförbundet. Överenskommelsen innehåller bland annat deltidspension och arbetstidsförkortning har tagits bort. Den totala kostnadsökningen håller sig inom industrins märke med ett samlat avtalsvärde på 6,4 procent över två år.

Hanna Alsén, förhandlingschef på Motorbranschens Arbetsgivareförbund.
Hanna Alsén, förhandlingschef på Motorbranschens Arbetsgivareförbund.

– Vi har moderniserat avtalet och skapat bättre förutsättningar för företagen att möta kundernas krav på bemanning. Genom konstruktiva förhandlingar har vi kunnat hitta en lösning där både arbetsgivare och arbetstagare får fördelar för framtiden, säger Hanna Alsén, förhandlingschef på Motorbranschens Arbetsgivareförbund.

Överenskommelsen innebär bland annat att deltidspension införs. Den tidigare arbetstidsförkortningen vid nattarbete tas också bort, och istället görs en extra höjning av ersättningen för obekväm arbetstid. 

– Vid flygtankning behöver bemanningen alltid anpassas till flygets behov. Därför är det glädjande att vi har hittat en samsyn om en branschanpassad lösning, säger Hanna Alsén. 

Kontakter

Transportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.

Följ Transportföretagen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen

Rätt fokus från regeringen: välj inte bort flyget – ställ om!18.12.2025 15:48:24 CET | Pressmeddelande

Transportföretagen Flyg välkomnar regeringens beslut att sextio myndigheter ska redovisa hur de säkerställer färdmedelsneutrala tjänsteresor samt om de har köpt in hållbart flygbränsle. Beslutet är ett viktigt och naturligt nästa steg i regeringens arbete för att stärka flyget som en central del av Sveriges transportsystem – och samtidigt driva på flygets klimatomställning.

Alternativ finansiering: Nog med utredningar - nu behövs verkstad!15.12.2025 14:36:02 CET | Pressmeddelande

Idag tog infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson emot Utredningen av Effektivitetsvinster genom alternativa former för organisering och finansiering av statlig transportinfrastruktur. Det är ett deluppdrag av regeringens fokusering på frågan om alternativa finansierings- och organiseringsformer av transportinfrastrukturen. Transportföretagen är mycket positiva till regeringens ambition. Sverige står inför en betydande underhållsskuld som måste hanteras samtidigt som infrastrukturen också måste utvecklas.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye