Västlänken utför spårarbeten i Almedal i sommar
20.5.2025 08:31:43 CEST | Trafikverket | Pressmeddelande
Mellan den 9 juni och 20 augusti 2025 kommer Västlänken att utföra arbeten längs med järnvägsspåren i Almedal. Det innebär att järnvägssträckan i Almedal växelvis kommer stängas av helt, och växelvis ha ett spår öppet under perioden. Detta påverkar Västkustbanan och Kust till kustbanan.

Arbetena innebär att vi ska lägga om de två befintliga järnvägsspåren i Almedal till nya lägen. Det behöver göras för att kunna ansluta Västkustbanan till Västlänkens nya spår och på sikt öka tillgängligheten för resande med tåg i hela Västsverige.
För att påverka tågtrafiken så minimalt som möjligt genomför vi arbetet under sommaren, då färre reser och tågtrafiken är mindre intensiv.
-I Almedal bygger vi Västlänkens södra anslutning och sommarens arbeten är en förutsättning för att kunna slutföra det. Efter sommaren har vi ett färdigt slutläge i Almedal och vi kan därmed driftsätta ett nytt läge för Västkustbanan och Kust till kustbanan. Vi har planerat och förberett oss väl och försökt att se till att arbetena ska störa så lite som möjligt, säger Sara Högström, Projektledare Trafikverket.
Arbetena innebär att tågtrafiken mellan Mölndal och Göteborg samt Mölnlycke och Göteborg kommer att påverkas. Vi gör vårt bästa för att effektivisera arbetet och minimera bullerstörningar under tiden. Dessa arbeten är en viktig pusselbit för att underlätta resandet i Göteborg och hela Västsverige.
Som resenär bör du planera din resa och räkna med längre restid. Förstärkt buss- och spårvagnstrafik kommer att sättas in av Västtrafik till följd av arbetena.
För information om byte av färdsätt och ersättningsbussar uppmanas resenärer att kontakta Västtrafik samt respektive tågbolag.
Läs mer om arbetena i Almedal: Spårarbeten i Almedal – tågtrafiken påverkas - www.trafikverket.se
Västtrafiks pressmeddelande: Pressmeddelande | Västtrafik
Kontakter
För mer information
Sara Högström, Projektledare Trafikverket, 010-125 99 18
Jonny Bergström, Byggledare mark Trafikverket, 070-0804949
Trafikverkets presstjänst, 0771-31 15 00, öppettider vardagar klockan 08.00-16.30
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Trafikverket lanserar lösning som gör det enklare att välja sjöfart22.10.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sjöfarten har en viktig roll i Sveriges transportsystem. För att den ska kunna växa och utvecklas lanserar Trafikverket nu en ny informationsportal – Välj sjöfart. Portalen ska göra det enklare för rederier, transportköpare, hamnar och myndigheter att välja sjöfarten.
Näringslivet får inblick i Ostlänken och möjlighet till samarbete22.10.2026 09:21:00 CEST | Pressmeddelande
Ostlänken är en av Sveriges största infrastruktursatsningar i modern tid. Arbetet med den nya järnvägen pågår och för att genomföra projektet behövs samarbete mellan många olika aktörer.
9 av 10 tåg i tid i september samtidigt som vi rustar upp järnvägen i snabbare takt22.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Punktligheten för persontågen i september landade på 88,5 procent, i linje med sommarens nivåer. Tillsammans körde tågen över elva miljoner kilometer samtidigt som vi fortsatte arbetet med att rusta upp och modernisera järnvägen runt om i landet.
Färjetrafiken i Strömsund startar den 22 oktober21.10.2026 15:59:36 CEST | Pressmeddelande
Trafikverket planerar att starta färjetrafiken i Strömsund torsdag den 22 oktober. Några av de prioriterade grupperna som kan åka med färjorna är blåljuspersonal, hemtjänst, färdtjänst och skolskjuts. Trafiken på E45 ska fortsatt välja omledningsvägarna.
Nu kommer svarthalkan – första halkan är här21.10.2026 11:11:00 CEST | Pressmeddelande
Nu är det dags att vara extra uppmärksam i trafiken. Svarthalka och ishalka kan snabbt göra vägarna förrädiskt hala och öka risken för olyckor. Som bilist har du ett stort ansvar att anpassa hastigheten och körsättet efter väglaget – för din egen säkerhet och för att skydda dina medtrafikanter.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum