E.ON Sverige AB

E.ON och C4 Elnät förlänger samarbetet – fortsätter bygga framtidens elsystem i nordöstra Skåne

Dela

Efter ett framgångsrikt första år har E.ON och C4 Energi beslutat att fortsätta sitt samarbete kring en lokal flexibilitetsmarknad i Kristianstad och nordöstra Skåne. Det nya avtalet löper i minst tre år och syftar till att avlasta elnäten, möjliggöra snabbare kundanslutningar och ge lokala företag nya intäktsmöjligheter. 

En lokal flexibilitetsmarknad gör det möjligt för medborgare och företag att bidra till ett mer hållbart elsystem – genom att anpassa sin elanvändning vid behov och samtidigt få ersättning för sin flexibilitet.
En lokal flexibilitetsmarknad gör det möjligt för medborgare och företag att bidra till ett mer hållbart elsystem – genom att anpassa sin elanvändning vid behov och samtidigt få ersättning för sin flexibilitet. Foto: Christian Andersson, Apelöga

– Genom samarbetet kan vi nyttja elnätet smartare och samtidigt skapa nya affärsmöjligheter för lokala aktörer. Det är en viktig del i att säkra elförsörjningen och möjliggöra fortsatt tillväxt i regionen, säger Daniel Persson, elnätschef på C4 Elnät. 

På flexibilitetsmarknaden i Nordöstra Skåne, där Kristianstad ingår, får företag och andra större elanvändare betalt för att tillfälligt minska sin elanvändning eller öka sin elproduktion när nätet är som mest belastat. Under den gångna vintern deltog ett flertal lokala aktörer – och de som levererade flexibilitet fick i genomsnitt 2 353 kronor per megawattimme för aktiverad flexibilitet. 

– Vi är mycket nöjda med första årets resultat och ser fram emot att utveckla samarbetet ytterligare. Den här typen av lokala lösningar är helt avgörande för att möta det växande elbehovet samtidigt som vi arbetar mot ett mer effektivt nätutnyttjande, säger Peter Sigenstam, chef för Drift och Energisystem på E.ON Energidistribution. 

Räddningstjänsten i Kristianstad är en av aktörerna som medverkat under första året som flexibilitetsleverantör.  

– Vi har jättegoda erfarenheter, det har fungerat hur smidigt som helst. En sak som har varit väldigt bra med detta är att reservanläggningen verkligen har fått jobba, det har gett oss ett kvitto på att den fungerar säger Peter Svensson, automatlarmsansvarig på Räddningstjänsten i Kristianstad. 

Samarbetet är en del av E.ONs nationella satsning på flexibilitet och pågår parallellt med investeringar i elnätet i Kristianstad – där bolaget planerar att satsa över 160 miljoner kronor under 2024 och 2025. 

Läs mer om E.ONs lokala flexibilitetsmarknader på www.eon.se/flexibilitet.  

Kontakter

Bilder

"Samarbetet är en viktig del i att säkra elförsörjningen och möjliggöra fortsatt tillväxt i regionen," säger Daniel Persson, elnätschef på C4 Elnät.
"Samarbetet är en viktig del i att säkra elförsörjningen och möjliggöra fortsatt tillväxt i regionen," säger Daniel Persson, elnätschef på C4 Elnät.
Foto: C4 Energi
Ladda ned bild
"Den här typen av lokala lösningar är helt avgörande för att möta det växande elbehovet samtidigt som vi arbetar mot ett mer effektivt nätutnyttjande," säger Peter Sigenstam, chef för Drift och Energisystem på E.ON Energidistribution.
"Den här typen av lokala lösningar är helt avgörande för att möta det växande elbehovet samtidigt som vi arbetar mot ett mer effektivt nätutnyttjande," säger Peter Sigenstam, chef för Drift och Energisystem på E.ON Energidistribution.
Foto: Christian Andersson, Apelöga
Ladda ned bild

Om oss

Vi bygger det hållbara samhället

E.ON Sverige ingår i den internationella E.ON-koncernen, som är ett av världens största investerarägda energiföretag. E.ON har cirka 2 200 medarbetare i Sverige.

Följ E.ON Sverige AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye