Sofia Palmquist fortsätter i Stockholms Handelskammares styrelse
23.5.2025 06:55:16 CEST | Aleris | Pressmeddelande
Flera hundra medlemsföretag var närvarande när Stockholms Handelskammare samlades för årsmöte den 22 maj. Vid mötet valdes en ny styrelse. Sofia Palmquist, vd och koncernchef för Aleris, fortsätter som styrelseledamot i Stockholms Handelskammare. Hon är även fortsatt ledamot i fullmäktige – organisationens högsta beslutande organ.

— Stockholm har möjligheten att vara den arena i Norden där ledande beslutsfattare, innovatörer och förändringsaktörer möts för att utbyta idéer, lösa gemensamma utmaningar och tillsammans forma framtiden, säger Sofia Palmquist, och fortsätter:
— Genom att föra samman olika perspektiv och erfarenheter skapar vi nya idéer tillsammans – och möjligheter att omsätta dem i konkret förändring.
I samband med årsmötet den 22 maj deltog även arbetsmarknads- och integrationsminister Mats Persson (L), som delade sina insikter om arbetsmarknadens utveckling och integrationens betydelse för långsiktig tillväxt.
Sofia har också nyligen utsetts till en av näringslivets 125 mäktigaste kvinnor 2025 av Dagens industri. Hon lyfts fram som en erfaren och nytänkande ledare inom svensk sjukvård. Som koncernchef för Aleris, en av Skandinaviens ledande vårdgivare, driver hon innovation, digitalisering och hög kvalitet i vårderbjudandet. Hon har tidigare haft ledande roller på Capio S:t Görans sjukhus, och har styrelseuppdrag i Vårdföretagarna och engagerar sig aktivt i näringslivsfrågor via Handelskammaren.
Gedigen erfarenhet
Sofia Palmquist är utbildad civilekonom vid Handelshögskolan i Stockholm och har en lång erfarenhet av styrelsearbete och samverkan mellan branscher samt mellan offentlig och privat sektor, vilket är en stor tillgång i styrelsearbetet. Hon har sedan 2021 suttit i fullmäktige som är Stockholms Handelskammares högsta beslutande organ. I handelskammarens fullmäktige sitter representanter från medlemsföretagen.
Idag är hon vd och koncernchef för Aleris, Skandinaviens ledande specialistvårdsföretag.
Om Stockholms Handelskammare
Stockholms Handelskammare är en oberoende näringslivsorganisation som drivs på uppdrag av sina medlemsföretag. I Stockholms Handelskammares styrelse sitter tolv representanter från näringslivet. Styrelsemedlemmarna utses av fullmäktige.
Stockholm Handelskammares styrelse 2025:
- Staffan Salén – Ordförande
- Johan Andersson – Vice ordförande och kassaförvaltare
- Cecilia Sjöstedt – Vice ordförande
- Sofia Palmquist
- Jan Dernestam
- Haval van Drumpt
- Michael Green
- Louise Lindh
- Stefan Sjöstrand
- Negin Tagavi
- Jakob Josefsson
- Sofia Schörling Högberg
Nyckelord
Kontakter
Kenan Harbaspress- och public affairschef
Tel:+46 (0)70 783 42 03Kenan.Harbas@aleris.seKontakt
Aleris presstjänst nås dygnet runt på +46 (0)730 – 38 38 20 (ej sms). Du kan även kontakta oss på press@aleris.se.
Om oss
Aleris - ledande inom specialistvård i Skandinavien
Aleris erbjuder specialistvård digitalt och på 80 kliniker i Sverige, Norge och Danmark. Höga medicinska resultat, tillgänglighet och nöjda patienter är grunden för vår verksamhet.
Varje år väljer mer än två miljoner patienter att komma till Aleris. Privat, via en sjukvårdsförsäkring eller inom den offentligt finansierade vården.
Vi arbetar alltid för att ge den bästa vården efter individens behov. Ansvarsfullt, enkelt och innovativt.
Följ Aleris
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Aleris
Med ögonen på Sverige13.10.2026 06:56:00 CEST | Pressmeddelande
Aleris har öppnat sex nya ögonkliniker i Västra Götalandsregionen och Region Stockholm. Under 2027 öppnar ytterligare en i Sundbyberg. På klinikerna får patienter hjälp med allt från undersökningar och behandlingar till återkommande kontroller av kroniska ögonsjukdomar.
Aleris börjar erbjuda vård i Danmark till svenska patienter i vårdkö22.9.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
Aleris öppnar nu för svenska patienter som står i vårdkö att få vård hos Aleris i Danmark. Först ut är knä- och höftprotesoperationer samt behandling av förmaksflimmer. Inom kort utökas möjligheten till fler diagnoser och behandlingar.
Vårdgarantiutredningen blev en tummetott17.6.2026 14:22:14 CEST | Pressmeddelande
Köerna är den svenska sjukvårdens eviga problem. I dag presenterades den statliga utredningen om hur väntetiderna ska kortas. Utredningen innehåller flera välkomna förslag, men går inte tillräckligt långt för att ge patienter de rättigheter som krävs för att få vård i tid.
Ny bok ska hjälpa vårdpersonal med svåra samtal27.5.2026 06:45:00 CEST | Pressmeddelande
Frågor om mening, hopp och livskris får allt större utrymme i samhällsdebatten och nu även i regeringens folkhälsoarbete. Samtidigt saknar många inom hälso- och sjukvård konkreta verktyg för att möta patienter i existentiella frågor. Nu lanseras en ny handbok som ska hjälpa vårdpersonal att ta de svåra samtalen i vardagen.
Hon blir ny vice ordförande i Stockholms Handelskammare21.5.2026 07:51:31 CEST | Pressmeddelande
Sofia Palmquist, vd och koncernchef för Aleris, har valts in som ny vice ordförande i Stockholms Handelskammare efter att ha varit ledamot i Handelskammarens styrelse under flera år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum