Svenskarna vill veta mer om koldioxidavskiljning och lagring
20.5.2025 10:26:07 CEST | Energimyndigheten | Pressmeddelande
Koldioxidavskiljning och lagring, CCS, som en av lösningarna på klimatproblemen. Men hur funkar det egentligen? 54 procent av svenskarna vill veta mer. Det visar en ny, världsunik undersökning.
Energimyndighetens undersökning visar att nästan varannan svensk känner till CCS, men kunskapsnivån är fortfarande låg. Endast 14 procent vet vad tekniken faktiskt innebär. Säkerheten vid transport och lagring samt kostnaderna för CCS-tekniken är allmänhetens största farhågor.
– Sverige ligger långt framme inom ett nytt teknikområde, och har goda förutsättningar att visa hur CCS fungerar i praktiken, i full skala. Då är det viktigt att kunskapen hos svenskarna också följer med. CCS är en av pusselbitarna som behövs för vi ska nå våra klimatmål och som samtidigt kan öka den svenska konkurrenskraften, säger Carl Mikael Strauss, chef för enheten Näringsliv på Energimyndigheten.
Trots att kunskapen om CCS är låg bland allmänheten, visar undersökningen att det finns ett stort intresse för att lära sig mer. När fler CCS-projekt startas ökar behovet av att aktörerna informerar allmänheten. Ett aktivt arbete i hela värdekedjan för CCS underlättar för en framtid där medborgarna känner sig inkluderade och har förståelse för tekniken.
Novus-undersökningen, som gjordes under våren, är den första i sitt slag och genomfördes inom Energimyndighetens roll som Nationellt centrum för CCS. Resultaten från undersökningen kommer att presenteras i sin helhet den 22 maj.
– Undersökningen har väckt internationellt intresse, vi har fått frågor om hur vi arbetat med den. Resultatet är värdefullt och ger oss ett nolläge att utgå ifrån. Underlaget blir en grund för ett proaktivt arbete från aktörerna längs med hela värdekedjan för CCS, säger Sonia Ruyter, ansvarig handläggare för rapporten på Energimyndigheten.
Om undersökningen
- Kunskaps- och attitydundersökningen “Allmänheten om CCS” har genomförts av Novus på uppdrag av Energimyndigheten. Syftet med undersökningen är att se över allmänhetens kunskap, attityder och uppfattningar kring CCS (koldioxidavskiljning och lagring) i Sverige.
- Resultaten från undersökningen presenteras i Stockholm den 22 maj. Journalister är välkomna att delta från klockan 12.30. Undersökningen presenteras klockan 13.00. Föranmälan krävs och görs till press@energimyndigheten.se.
Om CCS
CCS är en förkortning för den engelska termen Carbon Capture and Storage. På svenska säger vi avskiljning och lagring av koldioxid. CCS är en kedja av tekniker med syfte att avskilja koldioxid från rökgasströmmar med hög koncentration av koldioxid från exempelvis kraftvärmeverk, energianläggningar eller andra processindustrier, transportera den avskilda koldioxiden till en lagringsplats och injektera den för permanent lagring i en geologisk formation. CCS syftar till att minska utsläppen av koldioxid till atmosfären.
Kontakter
Energimyndighetens pressfunktion
Tel:016-544 23 99press@energimyndigheten.seOla WestbergPresschef
Tel:016-544 20 36ola.westberg@energimyndigheten.seBilder

Länkar
Följ Energimyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Energimyndigheten
Ny utlysning ska underlätta energiomställningen3.2.2026 09:04:39 CET | Pressmeddelande
I omställningen till ett hållbart energisystem krävs mer än teknik. Nu öppnar Forskarskolan Energisystem för projekt som undersöker energifrågor utifrån ett tvärvetenskapligt perspektiv.
Industriklivet öppnar ny utlysning för negativa utsläpp30.1.2026 08:26:50 CET | Pressmeddelande
Energimyndigheten planerar att öppna en utlysning inom området negativa utsläpp. Utlysningen är på preliminärt 300 miljoner kronor och ska öppna i mars.
Sveriges laddnätverk för tunga fordon växer29.1.2026 09:26:29 CET | Pressmeddelande
Utbyggnaden av laddinfrastruktur för tunga fordon går snabbt. Energimyndigheten har nu beviljat stöd till ytterligare 60 publika laddstationer och 35 stationer för laddning vid lastning och lossning.
Så kan omställningen till eldrivna fordon snabbas på16.12.2025 15:09:08 CET | Pressmeddelande
En ny inriktning för utbyggnaden av laddinfrastruktur och fortsatt utveckling av Klimatpremien. Det är två av Energimyndighetens förslag som kan snabba på omställningen till eldrivna fordon.
Ny möjlighet att söka stöd för bio-CCS16.12.2025 13:05:31 CET | Pressmeddelande
I dag öppnar den andra utlysningen inom Energimyndighetens stödsystem för bio-CCS. Totalt kan 10 miljarder kronor fördelas.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum