Förfalskat Mounjaro med svensk text säljs olagligt
21.5.2025 08:00:00 CEST | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
Olagliga förfalskningar av det receptbelagda överviktsläkemedlet Mounjaro säljs nu på svarta marknaden med svensk text på kartongen. Förfalskade läkemedel kan vara farliga att använda. Läkemedelsverket vill påminna om att receptbelagda mediciner endast ska handlas på lagliga apotek med recept från en läkare.

En ökad efterfrågan på den här typen av läkemedel har lett till förfalskningar på den svarta marknaden. Förfalskningarna marknadsförs ofta på sociala medier och på webbplatser som utger sig för att sälja riktiga läkemedel. Fram till nu har svenska myndigheter inte upptäckt förfalskad Mounjaro med svensk text.
– Det är ovanligt att se en förfalskning med text på svenska, säger Martin Burman, utredare vid Läkemedelsverket. Tidigare förfalskningar vi sett i omlopp har haft text på andra språk, och verkat vara avsedda för andra marknader.
Köp aldrig receptbelagda läkemedel från andra än apotek
Förfalskade läkemedel kan vara farliga att använda. Du vet inte vad produkten egentligen innehåller och risken är stor att du blir lurad eller får i dig något som kan skada din hälsa. Dessutom stödjer du den illegala handeln som drivs av kriminella nätverk.
– Förfalskade läkemedel finns inte på lagliga apotek. En bra regel är: lita aldrig på en anonym websida och köp aldrig receptbelagda läkemedel från andra än apotek. Kriminella på nätet vill få sina websidor och produkter att se seriösa och förtroendegivande ut. Men samma aktörer som säljer överviktsläkemedel med ena handen, säljer narkotika på darknet med den andra, avslutar Martin Burman.
Nyckelord
Kontakter
Läkemedelsverkets presstjänst
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seBilder

Länkar
Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Kristian Seth ny ledamot i Läkemedelsverkets styrelse27.3.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Regeringen har utsett Kristian Seth till ny ledamot i Läkemedelsverkets styrelse. Kristian Seth är chef för analysavdelningen på Pensionsmyndigheten.
Miljön kan spela större roll än väntat i spridningen av antibiotikaresistens23.3.2026 12:32:53 CET | Pressmeddelande
Antibiotikaresistens är ett av de största globala hoten mot folkhälsan. En ny rapport från Läkemedelsverkets Kunskapscentrum för läkemedel i miljön visar att miljöns roll i utvecklingen och spridningen av resistens kan vara mer betydande än vad som ofta antas. Rapporten ska bidra till arbetet med Sveriges strategi mot antimikrobiell resistens (AMR) 2026–2035.
Läkemedelsverkets kampanj Fulmediciner kammar hem Guld-M19.3.2026 22:39:42 CET | Pressmeddelande
Läkemedelsverkets kampanj Fulmediciner har vunnit pris i kategorin Årets kampanj på Guld-M, Marknadsföreningen i Uppsalas årliga tävling för kommunikation och marknadsföring. Kampanjen nominerades dessutom i kategorin Årets rörliga. Priset delades ut vid galakvällen på Brasserie21 i Uppsala den 19 mars.
Uppdaterade EU-regelverk vässar läkemedelsmarknaden18.3.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
EU genomför just nu den största översynen av läkemedelslagstiftningen på över 20 år. På sikt ska det uppdaterade regelverket bland annat leda till effektivare regulatoriska processer, incitament för innovation och utveckling av nya läkemedel och en bättre hantering av läkemedelsbrist. I Sverige har Läkemedelsverket en nyckelroll i förberedelserna för att verkställa förändringarna.
PRAC uppdaterar produktinformationen för vaccinet Ixchiq17.3.2026 09:34:40 CET | Pressmeddelande
EMA:s säkerhetskommitté (PRAC) har utrett ny information om den kända biverkningen hjärnhinneinflammation (aseptisk meningit) för Ixchiq, ett levande försvagat vaccin mot chikungunyavirus, och rekommenderar en uppdatering av vaccinets produktinformation.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum