Teknikcollege snart i Järfälla och Stockholmsregionen
22.5.2025 13:00:08 CEST | Järfälla Kommun | Pressmeddelande
Teknikcollege är sedan länge efterfrågat av såväl industrin som skolor och kommuner i länet. Nu har ett avgörande steg tagits för att det ska bli verklighet. Järfälla, med Järfälla gymnasium, är en av fyra kommuner i länet som tillsammans med Region Stockholm nu bildar Teknikcollege Stockholmsregionen.

- Certifiering av gymnasieutbildningar.
- Samarbete mellan kommun, gymnasium och företag.
- Företagen påverkar innehåll och bidrar med t.ex. maskiner och annan utrustning.
- Höjd status och kvalitet.
Region Stockholm, Järfälla-, Huddinge-, Haninge- och Södertälje kommun har enats om att bilda Teknikcollege Stockholmsregionen. Processen för att certifiera utbildningar är igång och förhoppningen är att Industrirådet ger klartecken för certifieringen vid årsskiftet. I Järfälla är det utbildningar på Järfälla gymnasium som ska certifieras.
– Det är positivt att vi nu tar ytterligare ett steg för att stärka kompetensförsörjningen. Tillsammans med näringslivet kan vi nu genom Teknikcollege samverka och hitta utbildningsvägar och möjligheter som är väl anpassade till näringslivets regionala behov, säger Emma Feldman (M), 1:e vice ordförande i kommunstyrelsen.
Företagsnära utbildningar
Teknikcollege är en samverkansform mellan kommuner, utbildningsanordnare och företag för att certifiera utbildningar i syfte att förbättra utbildningskvaliteten och attrahera fler att söka tekniskt inriktade utbildningar. Konceptet startades av Industrirådet 2004 och syftet är att erbjuda kvalificerade utbildningar på gymnasial och eftergymnasial nivå som utvecklas i takt med industrin.
– Det här är ett viktigt steg för att stärka Järfällas roll som en kommun där unga får utbildning som leder till jobb. Genom Teknikcollege stärker vi samarbetet mellan skola och näringsliv och ser till att våra elever får en utbildning som är både modern och efterfrågad, säger Eva Ullberg (S), kommunstyrelsens ordförande i Järfälla.
Teknikcollege Stockholmsregionen kommer initialt att omfatta vissa gymnasieutbildningar på Järfälla gymnasium, Östra gymnasiet i Huddinge, Fredrika Bremergymnasiet i Haninge samt Torekällgymnasiet och Campus Telge (yrkeshögskola) i Södertälje.
– Satsningen är viktig för att möta de strukturella förändringarna som handlar om ökad digitalisering, automatisering, grön omställning och därmed behov av att utveckla en relevant och efterfrågad kompetens som stödjer företagens tillväxt i Stockholmsregionen. Teknikcollege är ett beprövat koncept som bidrar till utveckling och skapar attraktiva och innovativa utbildningar, säger Julika Lamberth Bagge, tillväxtchef Region Stockholm.
Region Stockholm processleder och håller ihop Teknikcollege Stockholmsregionen samt arbetar för att fler kommuner och utbildningssamordnare ska ansluta sig.
Om Teknikcollege
Teknikcollege finns i 24 certifierade regioner och 180 kommuner. Deltar gör också 160 utbildningsanordnare och över 3 000 företag från norr till söder.
Läs mer om Teknikcollege här: För svensk industris framtid | Teknikcollege.
Nyckelord
Kontakter
Emma Feldman (M)1:e vice kommunstyrelseordförande
Presskontakt: Ruben Trossmark, 073-841 07 85 eller ruben.trossmark@jarfalla.se.
Eva Ullberg (S)Kommunstyrelsens ordförande
Presskontakt: Jakob Amnér, 070-002 79 78 eller jakob.amner@jarfalla.se.
Carina KarlssonVerksamhetschef gymnasium och vuxenutbildning
Tel:070-002 31 02Fredrik PerssonNäringslivsutvecklare
Tel:08-580 285 99Länkar
Om Järfälla
Järfälla strax nordväst om Stockholm, med sina grönområden, sin Mälarkust och sitt fantastiska kollektivtrafikläge, är en attraktiv inflyttningskommun. Med ny tunnelbana, spår och vägar växer Barkarbystaden och Barkarby station fram till ett av regionens bästa kollektivtrafiknav. Järfälla växer, och samtidigt som det byggs nya attraktiva bostäder planerar vi för tusentals nya jobb i attraktiva kontorslägen, högre utbildning och fler besökare.
Följ Järfälla Kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Järfälla Kommun
Spaden i marken för 25 nya småhus i Järfälla25.8.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
På måndagen tog TB-Gruppen Bostad tillsammans med Järfälla kommun det första spadtaget för 25 nya småhus i Ormbacka – en villastad nära naturen och den nya knutpunkten för kollektivtrafik i Barkarby.
Karin Nilsson ny kulturchef i Järfälla17.8.2026 15:00:22 CEST | Pressmeddelande
Karin Nilsson är från och med den 17 augusti Järfälla kommuns nya kulturchef. Hon kommer närmast från ArkDes, Statens centrum för arkitektur och design, där hon varit verksamhetschef och tf överintendent.
Långsiktig plan för underhåll av Järfällas förskolor och skolor1.6.2026 16:02:35 CEST | Nyheter
Många av Järfällas förskolor och skolor byggdes på 1970-talet och är idag slitna. Kommunen har därför tagit fram en långsiktig plan för hur lokalerna ska underhållas och renoveras. När en byggnad närmar sig slutet av sin livslängd krävs ofta en omfattande renovering eller att den ersätts.
Svenska Akademiens svensklärarpris till Adem i Järfälla27.5.2026 11:32:02 CEST | Pressmeddelande
Adem Tirpan på Tallbohovskolan tilldelas Svenska Akademiens svensklärarpris 2026. Priset delas ut till lärare som ”genom sin gärning har stimulerat intresset hos unga människor för svenska språket och litteraturen”.
Klart för två nya kvarter vid tunnelbanan i Barkarbystaden12.5.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
Järfälla kommun och Åke Sundvall tecknar avtal om exploatering och överlåtelse av mark för två nya centrala stadskvarter med 537 nya hem, 10 500 kvm kommersiellt innehåll och med entré till Barkarbystadens tunnelbanestation.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum