Amnesty: Svälten i Gaza är en del av Israels folkmord – Sverige måste agera omedelbart
26.5.2025 07:00:00 CEST | Amnesty International Sverige | Pressmeddelande
Amnesty International Sverige riktar skarp kritik mot Sveriges regering för att inte ha agerat på den omfattande dokumentation som visar att Israel begår folkmordshandlingar i Gaza. Den akuta svältkatastrofen i Gazas är en del av det pågående folkmordet.

Trots att Amnesty redan i december 2024 publicerade rapporten “‘You Feel Like You Are Subhuman’: Israel’s Genocide Against Palestinians in Gaza” med belägg för att Israels handlingar uppfyller kriterierna för folkmord – har regeringen valt att förbli passiv. Rapporten visar att Israels militära angrepp, tvångsförflyttningar och systematiska blockering av livräddande varor och humanitärt bistånd är en systematisk och avsiktlig strategi för att förinta palestinier i Gaza – något som utgör ett grovt brott mot folkrätten och mot konventionen om förebyggande och bestraffning av brottet folkmord.
– Situationen i Gaza är bottenlöst mörk. Barn svälter ihjäl, och det sker inte av misstag – det sker som ett led i ett pågående folkmord. Sverige har inte bara ett moraliskt ansvar, utan en juridisk skyldighet att agera för att förhindra folkmord, säger Anna Johansson, generalsekreterare för Amnesty International Sverige.
Ett halvår har passerat sedan Amnestys utredning konstaterade att Israel begår folkmord i Gaza. Israels totala och fullständiga blockad av Gaza de senaste två månaderna har resulterat i ytterligare FN-larm om att hela Gazas befolkning är i akut behov av mat, och att spädbarn dör av undernäring. Amnesty lyfter fram rapporten för att påminna regeringen om att den svältkatastrof som pågår är inte en oavsiktlig följd av krig – utan utgör en del av en utstuderad strategi av Israels pågående folkmord på palestinier i Gaza.
– Sverige har tidigare agerat kraftfullt när brott mot folkrätten begås – i Ukraina, i Syrien, i Myanmar. Regeringen har verktyg: diplomatiska, ekonomiska och politiska påtryckningar, och möjlighet att medverka i rättsliga processer. Den avgörande frågan är om viljan finns, eller om folkrätten bara gäller när den passar. Att stå upp för den i Gaza är inte kontroversiellt. Det är konsekvent, säger Anna Johansson.
Amnesty kräver att Sveriges regering omedelbart:
-
Erkänner att Israel begår folkrättsbrott, inklusive folkmord.
-
Verkar för ett globalt vapenembargo mot Israel.
-
Sätter tydlig politisk och diplomatisk press på Israel att häva den olagliga blockaden av Gaza.
-
Återupptar stödet till UNRWA.
Läs rapporten “‘You Feel Like You Are Subhuman’: Israel’s Genocide Against Palestinians in Gaza" här.
Kontakter
Amnesty International SverigePRESSJOUR
Tel:0704330916press@amnesty.seBilder

Om oss
Amnesty International är en oberoende internationell organisation som arbetar för att mänskliga rättigheter ska gälla alla, nu och i framtiden. Genom att avslöja kränkningar och skapa uppmärksamhet och opinion sätter vi press på regeringar och makthavare runt om i världen.
Läs mer om vårt globala arbete på www.amnesty.org,där hittar du också alla de nyheter, blixtaktioner och rapporter vi publicerar.
Följ Amnesty International Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Amnesty International Sverige
Amnesty: Sverige backar i grundläggande rättigheter21.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige beskrivs ofta som ett land där mänskliga rättigheter fortfarande står starka, men i Amnestys årsrapport, som publiceras idag, framträder en mer komplex bild av läget i Sverige. På flera områden sker förändringar som var för sig verkar begränsande, men som tillsammans riskerar att försvaga rättigheterna i praktiken.
Amnestys årsrapport: Stater måste agera för att stoppa en rättighetsfientlig världsordning från att få fäste21.4.2026 01:01:00 CEST | Pressmeddelande
Världen står på randen till en farlig ny era, driven av mäktiga staters, företags och rättighetsfientliga rörelsers angrepp på multilateralt samarbete, folkrätten och mänskliga rättigheter. Det konstaterar Amnesty International i dag i samband med publiceringen av sin årsrapport "The State of the World’s Human Rights". Rapporten är en genomgång av människorättssituationen i 144 länder och dokumenterar en global kollaps för rättigheter som riskerar att få förödande konsekvenser för global stabilitet och miljontals människors liv framöver.
FIFA och värdländerna måste se till att VM inte blir ett hot mot fans och samhällen30.3.2026 02:01:00 CEST | Pressmeddelande
Fotbollen beskrivs ofta som världens mest inkluderande sport. Den spelas överallt och av alla och bygger på idén om gemenskap bortom gränser. Men inför VM 2026 som arrangeras i USA, Kanade och Mexiko, växer en annan verklighet fram. En verklighet där tillgången till spelet i allt högre grad avgörs av politik, kontroll och säkerhetslogik. I en ny rapport varnar Amnesty International för att turneringen riskerar att bli en plats där mänskliga rättigheter sätts ur spel.
Kvinnor i Gaza drabbas särskilt hårt av Israels pågående folkmord.10.3.2026 01:01:00 CET | Pressmeddelande
Det pågående folkmordet i Gaza har fått förödande konsekvenser för kvinnor och flickor. Gravida kvinnor tvingas föda utan medicinsk vård, nyfödda delar kuvös och patienter med livshotande sjukdomar som cancer får inte tillräcklig behandling då utrustning och mediciner saknas.
Zeina Mourtada springer för kvinnors rättigheter23.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Inför internationella kvinnodagen den 8 mars engagerar sig Zeina Mourtada som ambassadör för Amnesty Sverige och i loppet Run for her rights. Den som anmäler sig till Run for her rights får en nummerlapp med en siffra som symboliserar kvinnors utsatthet i krig och konflikt. Loppet är öppet för alla, oavsett förutsättningar. Man kan springa, gå eller rulla, ensam eller tillsammans.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum