Anna Iwarsson omvald som ordförande
Anna Iwarsson valdes av Riksidrottsmötet som ordförande i Riksidrottsstyrelsen och Förbundsstyrelsen. Maria Krafft-Helgesson, Martin Åkerman och Tina Acketoft valdes in som nya ledamöter.

– Tack, jag känner mig stolt och tacksam. Vi går in i en period med stora strategiska frågor för idrottsrörelsen där vi kan växla från utredningar till mer av utveckling av idrottsrörelsen. Jag ser fram emot arbetet tillsammans med den nya Riksidrottsstyrelsen, säger Anna Iwarsson i sitt avslutande tal vid Riksidrottsmötet efter omval som ordförande i Riksidrottsstyrelsen och Förbundsstyrelsen.
Riksidrottsstyrelsen och Förbundsstyrelsen är styrelserna för Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna.
Anna Iwarsson var valberedningens förslag och den enda nominerade till ordförandeposten. Anna Iwarsson valdes på två år. Dessutom valdes Maria Krafft-Helgesson, Martin Åkerman och Tina Acketoft in som nya ledamöter, de två förstnämnda på fyra år och sistnämna som fyllnadsval på två år. Marie Hedberg, Eriks Söderberg och Susanne Jidesten fick förnyat förtroende av stämman för ytterligare fyra år som ledamöter i Riksidrottsstyrelsen och Förbundsstyrelsen.
Riksidrottsnämnden är idrottens ”högsta domstol”. Till Riksidrottsnämnden, RIN, kan du överklaga beslut i bestraffningsärenden och andra beslut tagna i respektive specialidrottsförbund. Riksidrottsnämnden fungerar också som en andra instans i dopingärenden där Dopingnämnden är första dömande instans. Riksidrottsmötet valde Anders Hübinette som ny ordförande för Riksidrottsnämnden.
Samtliga val utföll enligt valberedningens förslag.
Nästa Riksidrottsmöte blir på Gotland 2027.
För mer information kontakta
Anna Setzman
Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
070-564 52 16
Kontakter
Anna SetzmanKommunikation- och presschef Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
Pressjour: 08-699 61 90
Om Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
Riksidrottsförbundet (RF) är paraplyorganisation för hela den svenska idrottsrörelsen. RF:s främsta uppgift är att stödja och företräda våra 72 medlemsförbund (specialidrottsförbund) och leda rörelsen i gemensamma frågor, såväl nationellt som internationellt.
SISU Idrottsutbildarna är idrottsrörelsens eget studieförbund som erbjuder folkbildning till idrottsföreningar för att ge kunskap och kraft åt människors tankar, idéer och vilja att utvecklas.
RF-SISU:s 19 regionala organisationer, RF-SISU distrikt ger idrottsföreningar stöd i idrottsfrågor och med folkbildning. Idrottsrörelsen består av cirka 19 000 idrottsföreningar och drygt tre miljoner medlemmar.
Följ Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Skövde och Skellefteå får SM-veckan vinter 2027 och 20288.7.2025 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksidrottsförbundet har tillsammans med SVT beslutat att erbjuda Skövde och Skellefteå SM-veckan vinter 2027 respektive 2028. Det blir andra gången för både Skövde och Skellefteå att arrangera SM-veckan vinter.
SM-veckan Norrköping: söndagens medaljer29.6.2025 23:05:44 CEST | Pressmeddelande
SM-veckan i Norrköping har gått i mål och de sista svenska mästarna har korats. Under SM-veckans sista dag har vi korat mästare i rodd, simning, danssport, streetbasket 3x3, beachvolleyboll och frisbee.
SM-veckan Norrköping: lördagens medaljer29.6.2025 10:36:02 CEST | Pressmeddelande
SM-veckan har gått in på upploppet. På SM-veckans femte dag korades mästare i skyttesport, kanotpolo, parkour, bangolf, rullskidor, simning, frisbee och tricking
SM-veckan Norrköping: fredagens medaljer27.6.2025 22:22:25 CEST | Pressmeddelande
SM-veckan i Norrköping är i full gång. Spårvägen tog föreningens 1000:e SM-guld och vi har korat mästare i parabordtennis, aquabike, rallysprint, frisbee allround, bangolf, boule och simning.
SM-veckan Norrköping: torsdagens medaljer26.6.2025 20:49:56 CEST | Pressmeddelande
På SM-veckans tredje dag sken solen i kapp med dagens nybilvna svenska mästare. Idag har vi korat mästare i funktionell fitness, bowling, paracykel, frisbee, cykel och simning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum