Brommagymnasterna och KFUM svenska mästare i truppgymnastik 2025
1.6.2025 00:53:13 CEST | Gymnastikförbundet | Pressmeddelande
SM i truppgymnastik i både dam-, herr- och mixedklassen har avgjorts under lördagen. Conventum Arena i Örebro var fullsatt och stämningen elektrisk när finalerna drog i gång.

Damernas SM började redan under fredagen med kval. Totalt 11 lag startade och de 6 bästa tog sig vidare till lördagens final. Det var Brommagymnasternas damer som efter tre fina grenar seglade upp i topp och därmed behöll förstaplatsen från kvalet. Guldet blir föreningens fjärde raka i damklassen, en minst sagt imponerande bedrift. Lola Woody från vinnarlaget, som tävlar sitt första SM på tre år efter skada, sa så här efter prisutdelningen:
– Vi är överlyckliga! Det har känts lugnt, bra och roligt hela vägen. Vi hade en plan för hur vi ville göra den här tävlingen och vi genomförde det från start till slut och nu är det bara jätteskönt och jätteroligt.
Medaljörerna i damtävlingen:
Guld: Brommagymnasterna (53.650)
Silver: GK Motus-Salto (52.450)
Brons: GF Örebro (51.000)
Innan damernas final avgjordes så gjorde herr- och mixedlagen entré på tävlingsgolvet i en direktfinal. I herrtävlingen ställde 6 lag upp och i mixedklassen tävlade 5 lag. Brommagymnasterna hade en bra dag även här och det unga mixedlaget samlade ihop högst poäng i samtliga grenar. Det blev en komfortabel seger och efteråt träffade vi två glada nyblivna mästare i Tilda Eriksson, som tävlade sitt första SM, och Erik Björnek, som tävlade sitt andra:
– Vi har haft en så himla rolig resa hela vägen fram, träningarna har varit så roliga och vi gick in på golvet idag och sa att vi skulle njuta och vi har verkligen gjort det. Jag är så himla stolt över hela vårt lag och så glad, sa Tilda.
Erik svarade så här på frågan om vilket redskap de är mest nöjda med idag:
– Jag måste ändå säga fristående. Det var vår första gren och det känns som att vi bara gick in där och satte ton för hur vi skulle tävla.
Medaljörerna i mixedtävlingen:
Guld: Brommagymnasterna (52.800)
Silver: EG Vikings (Enebybergsgymnasterna/GT Vikingarna)(49.550)
Brons: GF Örebro/GF Kennedy (49.450)
Herrtävlingen blev en riktig nagelbitare med flera lag som bjöd på riktigt svåra volter, men det blev även en del missar vilket öppnade upp tävlingen. Kampen om SM-titel skulle avgöras i den avslutande grenen fristående där KFUM från Stockholm fick en riktigt hög poäng och seglade upp i topp som nya svenska mästare.
– Det var inte självklart att vi skulle vinna efter första redskapet, det kan man vara ärlig med att säga. Men vi vände om och taggade till och det gav resultat och friståendet var över förväntan, det gav den utdelning som vi hoppades på, sa Lukas Wetterhag från vinnarlaget som särskilt lyfte fram att de klarade handståendet i friståendet vilket bidrog till segern.
Medaljörerna i herrtävlingen:
Guld: KFUM GA lag 1 (56.300)
Silver: Brommagymnasterna (55.350)
Brons: Teamgym Sydkust (Samarbete mellan GK Motus-Salto, GF Fram och Karlskrona GF) (51.250)
Kvalade lag till nordiska mästerskapen
Helgens SM-tävlingar var även kval till de nordiska mästerskapen som går i Finland i början av november. Dit har följande lag kvalificerat sig för att representera Sverige:
Damer: Brommagymnasterna och GK Motus Salto (Malmö)
Herrar: KFUM GA (Stockholm) och Brommagymnasterna
Mixed: Brommagymnasterna och EG Vikings (Enebybergsgymnasterna/GT Vikingarna Lidingö)
Nyckelord
Kontakter
Sara AttermalmKommunikatör
Tel:073- 868 23 95sara.attermalm@gymnastik.seBilder



Länkar
Svensk Gymnastik - Rörelse hela livet
Gymnastikförbundet är en av Sveriges största idrottsorganisationer med 237 000 aktiva medlemmar i 924 föreningar över hela landet. Gymnastikförbundets vision är Rörelse hela livet. Till vår hjälp har vi en verksamhetsidé som tydliggör vårt gemensamma uppdrag och uttrycker kärnan i verksamheten; Svensk Gymnastik möjliggör för alla att träna, tävla och uppleva rörelseglädje. Rörelse är vårt språk.
Följ Gymnastikförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gymnastikförbundet
Fin svensk lagprestation i VM-kvalet19.10.2026 23:04:32 CEST | Pressmeddelande
Efter de svenska herrarnas framgångar under helgen var det under måndagen damernas tur att kliva ut på tävlingsgolvet under VM i artistisk gymnastik i Rotterdam. De svenska damerna gjorde en fin lagtävling, men det blev inget avancemang till finaler den här gången.
David Rumbutis klar för historisk VM-final i barr!18.10.2026 14:34:51 CEST | Pressmeddelande
Idag avslutades herrarnas kvaltävlingar på VM i Rotterdam. Efter en lång och nervös väntan stod det klart att David Rumbutis skrivit svensk gymnastikhistoria. Han är den första gymnasten inom den manliga artistiska gymnastiken att ta sig till en VM-final i barr.
Nio svenska medaljer på NM i trampolin18.10.2026 00:59:20 CEST | Pressmeddelande
Under lördagen avgjordes seniorfinalerna på NM i trampolin i Uppsala. Det blev en framgångsrik dag för de svenska gymnasterna som tog totalt nio medaljer i individuell trampolin, synkron trampolin och DMT.
Sverige avslutar EM i truppgymnastik med två guld och ett silver17.10.2026 18:55:12 CEST | Pressmeddelande
EM i truppgymnastik avslutas med två guld och ett silver för svensk del när finalerna avgjordes i Esbo, Finland under lördagen.
David Rumbutis kör sitt livs serie på VM17.10.2026 15:40:27 CEST | Pressmeddelande
David Rumbutis fick äntligen ut allt på VM i artistisk gymnastik och lyckades med en strålande barrserie där han krossade sitt personbästa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum