Åsksäsongen är här – så skyddar du dig och din el
Varje år registreras omkring 100 000 blixturladdningar i Sverige – strax går vi in i den period då de flesta inträffar.
– Åska är en av de vanligaste orsakerna till elavbrott. Mellan 5 och 15 procent av alla våra strömavbrott har koppling till åska, även om det varierar mycket mellan olika år, säger Peter Hjalmar, regionchef på E.ON.

De flesta avbrott orsakas inte av direkta blixtträffar, utan av nedslag i närheten av en ledning eller station.
– Hela 99 procent av de händelser som påverkar elnätet beror på närliggande nedslag. Endast en procent är direkta träffar på våra anläggningar, säger Peter Hjalmar.
E.ON arbetar kontinuerligt med att stärka elnätets motståndskraft mot väderrelaterade störningar – åska inkluderad. Det handlar bland annat om att gräva ned ledningar, isolera luftledningar och installera tekniska åskskydd.
– Målet är att minska risken för störningar, men också att snabbt kunna återställa elleveranserna om något inträffar, säger Peter Hjalmar.
Åska kan skada både elutrustning och byggnader, och i värsta fall orsaka personskador. Peter Hjalmar rekommenderar åskskydd för den som bor i ett område med hög åskfrekvens eller är ansluten till en luftledning.
– En blixt kan ha en spänning på upp till 30 miljoner volt – det är enorma energimängder. Vid åskväder bör man alltid hålla sig inomhus och dra ur kontakterna till exempelvis TV, dator och annan känslig elektronik, säger Peter Hjalmar.
Oftast leder åskan bara till kortare elavbrott där nätet återställs automatiskt, men ibland orsakar blixtnedslag skador som kräver mer omfattande insatser.
– Det är klokt att ha en enkel hemberedskap: ficklampor, extra batterier och gärna en vevradio. Tänk också på att vattenförsörjningen kan påverkas – fyll gärna upp några dunkar i förväg. Och kom ihåg: gå aldrig nära en nedfallen ledning, ett träd eller en stolpe. Anmäl i stället direkt till oss på E.ON, säger Peter Hjalmar.
Sedan stormen Gudrun 2005 har E.ON investerat 36 miljarder kronor i sina svenska lokalnät. Över 33 000 kilometer ledning har vädersäkrats – från Skåne till Västerbotten – vilket innebär att 97 procent av elnätet nu är nedgrävt eller isolerat.
– En isolerad luftledning fungerar även om träd skulle falla över den, vilket innebär färre avbrott och större trygghet för våra kunder. Vi har också breddat ledningsgator i skogsmark för att minska risken för stormskador, säger Peter Hjalmar.
Det omfattande arbetet förväntas vara slutfört i år – tjugo år efter Gudrun. Resultaten är tydliga: mellan 2010 och 2020 halverades andelen kunder som drabbas av fyra eller fler elavbrott per år.
– Vi står nu inför nya utmaningar. Klimatförändringarna innebär fler och kraftigare oväder, och ett förändrat omvärldsläge kräver höjd beredskap. Vi fortsätter därför att investera i digitalisering, hållbarhet och säkerhet – med översvämningssäkra transformatorer, bättre åskskydd och ökad robusthet i elnäten, säger Peter Hjalmar.
E.ONs elnät sträcker sig över 143 000 kilometer – motsvarande drygt tre varv runt jorden – och betjänar 1,1 miljoner kunder. Under den nuvarande investeringsperioden (2024–2027) planerar företaget att investera ytterligare 27 miljarder kronor i det svenska elnätet – den största satsningen hittills.
– Vi har jobbat hårt för att bygga ett elnät som är mer robust och står emot extremt väder betydligt bättre, och det arbetet fortsätter. Resultatet hittills är tydligt: antalet avbrottsminuter per kund har minskat, och våra investeringar har gett en tryggare elleverans för våra kunder, säger Peter Hjalmar.
Åska och elnätet – i korthet:
- Mellan 2,5 och 15 % av E.ON:s elavbrott har koppling till åska
- 99 % av dessa orsakas av nedslag i närheten av elinfrastruktur
- Direkta träffar orsakar kraftiga spänningsvariationer och strömrusningar
- Även närliggande nedslag kan orsaka överspänningar i ledningar
Fakta om blixten:
- En normal blixt: 30 miljoner volt och 20 000 ampere
- Extremt starka blixtar: upp till 100 miljoner volt och 150 000 ampere
- Blixtens hetta: cirka 30 000 grader – fem gånger hetare än solens yta
- Cirka 75 % av alla blixturladdningar sker i luften, 25 % slår ned i marken
Tips: Så skyddar du dig vid åskoväder
Inomhus:
- Dra ur elsladdar till känslig utrustning
- Undvik kontakt med kranar, duschar och andra vattenledningar
- Rör inte elektrisk utrustning vid pågående åska
- Håll fönster och dörrar stängda
- Stanna inomhus – helst i större byggnader
Utomhus:
- Sök skydd i en bil eller byggnad – plåt leder strömmen till marken
- Undvik höga platser, enstaka träd och öppna fält
- Håll dig borta från vatten, metallföremål och våta ytor
Nyckelord
Kontakter
Patric ElménPresschef
E.ON Sverige
Bilder

Om oss
I Sverige levererar E.ON el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
Två gigantiska transformatorer på plats i Nässe – ny stamnätsstation ska släppa fram 570 MW vindkraft9.7.2025 10:09:56 CEST | Pressmeddelande
Tidigt på onsdagsmorgonen rullade den andra av två massiva transformatorer in på plats i Nässe utanför Sollefteå. Där bygger E.ON just nu en ny stamnätsstation som i höst ska ansluta 570 megawatt ny vindkraft till det svenska elnätet – motsvarande el till tre Sundsvall.
Ny flexibilitetsmarknad i Älmhult–Osby – ny intäktsmöjlighet för lokala företag9.7.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
För att möta den ökande belastningen på elnätet och skapa utrymme för fler kunder lanserar E.ON Energidistribution en ny lokal flexibilitetsmarknad i Älmhult–Osby. Marknaden omfattar även Lönsboda, Liatorp, Eneryda och Virestad.
Säkrare elleveranser och ökad kapacitet mellan Näsåker och Edsele8.7.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON bygger en ny regionnätledning mellan Näsåker och Edsele, samt bygger ut transformatorstationen i Näsåker. Investeringen uppgår till cirka 60 miljoner kronor och ska öka driftsäkerheten och stärka kapaciteten i elnätet.
Ny flexibilitetsmarknad i Brömölla–Sölvesborg – ny intäktsmöjlighet för lokala företag7.7.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
För att möta den ökande belastningen på elnätet och skapa utrymme för fler kunder lanserar E.ON Energidistribution en ny lokal flexibilitetsmarknad i Bromölla-Sölvesborg. Marknaden omfattar även Nymölla, Fjälkinge, Österslöv.
530 E.ON-hushåll utan ström i Stockholms län efter kraftiga vindar4.7.2025 09:41:58 CEST | Pressmeddelande
Cirka 530 E.ON-kunder i Stockholms län är just nu utan ström efter gårdagens kraftiga vindar. De flesta finns i Stora Säby i Österåkers kommun, där omkring 230 hushåll är drabbade. Även i Upplands-Bro har ovädret orsakat störningar, med cirka 220 berörda kunder.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum