Einar Mattssons utemiljöteam skapar ängsmark på Lilla Essingen
5.6.2025 05:51:00 CEST | Einar Mattsson | Nyheter
I strålande solsken i måndags mötte medarbetare från Einar Mattssons utemiljöteam upp inbjudna hyresgäster. Utemiljöteamet ville berätta vad som pågår i rabatterna och hur de tänker kring utemiljön. Biologisk mångfald och hållbar hantering av vatten står i fokus här på en av huvudstans mest centrala öar.

På kortsidan av fastigheten på Strålgatan som vetter mot Luxgatan finns en inhägnad med rep. Innanför repet ser det vid första intrycket ut som en bortglömd misskött gräsmatta som blivit äng. Det är exakt vad det är. Här har utemiljöteamet sparat en bit av marken för just ängsblommor.
Ängsmark är en viktig naturlig livsmiljö och bidrar med mat och pollinering. Einar Mattsson vill främja inhemska växter men också för att ängsmark är den naturtyp som minskat mest i Sverige idag. WWF Sverige säger att arealen av ängsmark minskat med 99 procent då traditionella slåtterängar förvunnit i takt med fler storskaliga jordbruk.
Vid rundvandringen fick de boende även träffa förvaltaren på plats, där nya önskemål om bland annat odlingslådor uppkom. Då kan outnyttjade ytor användas för mer samvaro mellan grannar och för en grönare ö.
Biologisk mångfald vid Einar Mattssons fastigheter
Caroline och Malin från utemiljöteamet berättar:
– Mellan två av fastigheterna har vi också byggt upp flera rishäckar av nedfallna grenar, pinnar efter röjning och andra större träd- och växtdelar. Här återvinns allt växtmaterial som finns på gårdarna. Även alla löv tas tillvara och fermenteras i säckar med EM, effektiva mikroorganismer. EM skapar mikrobiell balans och ger ny näringsrik kompost som återvinns på plats i rabatter och krukor.
Einar Mattssons utemiljöteams hållbara utemiljö sticker ut bland omgivande fastigheters millimeterklippta gräs och pedantiskt skötta rabatter. Men det är runt blommorna på Einar Mattssons äng som både fjärilar och bin syns.
Nyckelord
Kontakter
Ewelina HolmPress- och kommunikationschef (presskontakt)
Tel:0765-42 67 20ewelina.holm@einarmattsson.seOm Einar Mattsson AB
Einar Mattsson AB är moderbolag i en familjeägd bolagsgrupp som varit verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad sedan 1935. Idag är Einar Mattsson-sfären Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter. Koncernen är bland de mest aktiva projektutvecklarna av nya bostäder i regionen. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar drygt 14 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
”Det finns så många extremt bra kompetenser här” — fredagsporträttet med Alexander Ospino Munter15.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Pigg, glad och nyfiken är en beskrivning som passar in på systemförvaltaren Alexander Ospino Munter. Utöver allt optimerande på jobbet, hittar vi honom ofta sjungande, lagandes mat och med ett intresse utöver det vanliga för berg-och-dalbanor. Han är kreativ, positiv och en omtänksam kollega. Han blir inspirerad varje dag på jobbet och då särskilt av sin kompetenta chef. Lär känna Alexander i dagens fredagsporträtt:
Einar Mattssons arbetsmiljö- och säkerhetsveckor 2026: ”Bättre och olika tillsammans”13.5.2026 05:52:00 CEST | Nyheter
Under koncernens årliga Arbetsmiljö- och säkerhetsveckor, samlas alla 320 medarbetare för att stärka säkerhetskulturen och arbetsmiljön genom föreläsningar, gruppaktiviteter och vissa praktiska insatser. Årets tema är ”Bättre och olika tillsammans”, med fokus på bemötande, ansvar och hur vi tillsammans skapar en trygg arbetsvardag.
“Redovisning är ett värdeskapande verktyg för att förstå hur en verksamhet mår och kan utvecklas” — fredagsporträttet med Elin Frisendahl8.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
I dagens porträtt möter vi vår vetgiriga, pigga och strukturerade ekonom Elin. Med självklarhet löser hon utmaningar med glädje, då problemlösning är en paradgren. Hon stortrivs på familjeföretaget och ser fram emot att utvecklas i koncernen framöver. Elin kopplar bäst av i naturen, springer och njuter gärna av solvarma klippor. Lär känna vår härliga ekonom här:
Hyresrätter på tak med trästomme gjorde Einar Mattsson-hus till finalist i “Årets Stockholms-byggnad”8.5.2026 06:02:00 CEST | Nyheter
Einar Mattssons fastighet Råttan 13 från 1963 stod inför renovering. Fastighets-koncernen Einar Mattsson är också en aktiv projektutvecklare som vill bygga fler hyresrätter. Så inför arbetet med att renovera fastigheten möjliggjordes en påbyggnad på taket, Råttan 14 med 23 nya bostäder. Förutom att tillföra fler bostäder i attraktivt läge ville familjeföretaget samtidigt varsamt förändra detaljer, material och utförande i den befintliga fastigheten. Det är återbruk i stor skala.
Einar Mattsson digitaliserar och objektifierar sina ytor med hjälp av AI30.4.2026 06:04:00 CEST | Nyheter
På ett seminarium nyligen användes Einar Mattsson som ett bra kundcase för att visa hur koncernen överför gamla ritningar från olika sekel till modern teknik med hjälp av AI. Samtidigt har det satts principer för benämningar och ytor mäts dessutom om med laser för att ge exakta mått. I maj är alla gamla ritningar införda i systemet. Dessa kan sedan byggas på med ytterligare lager med ny funktionalitet som att kunna göra energiberäkningar och liknande.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum