Ny studie: Det kännetecknar innovativa lärare
För första gången har forskning tagit reda på vad som utmärker en innovativ lärare. Forskare från 16 länder har samarbetat för att identifiera egenskaper hos lärare som driver utvecklingen i skolorna framåt.
- Egenskaperna visade sig vara likartade oavsett vilket land som forskningen bedrevs i, vilket var överraskande, säger Annika Elm, lektor i didaktik.

Studien leddes av professor Kay Livingstone vid University of Glasgow, med deltagande från forskarnätverket Association for Teacher Education in Europé. Från Sverige deltog Annika Elm och Johan Liljestrand vid Högskolan i Gävle.
– Allt ifrån nya politiska reformer till ny teknologi och att anpassa undervisning och arbetssätt utifrån barns och ungdomars behov. Lägg därtill att hantera samhällsutmaningar som gängkriminalitet, klimatfrågor och samverkan med andra yrkesgrupper. Det kräver nytänkande och ställer stora krav på våra förskollärare och lärare, säger Annika Elm.
Globalt samarbete
Det internationella samarbetet bedrevs helt digitalt och kontakten mellan forskarna vartät. Med användning av en gemensam intervjuguide genomförde forskarna intervjuer med lärare, rektorer och lärarutbildare. Två datainsamlingsperioder gav ett omfattande material från olika skolformer och kontexter, från förskola till grundskola.
– Det mest slående var hur likartade egenskaperna hos innovativa lärare var, oavsett land eller skolform, säger Johan Liljestrand, docent i pedagogik.
Att ha en god analytisk förmåga, att vara kreativ i undervisningen, och samtidigt målinriktad och lösningsorienterad. Men också en positiv attityd till yrket och förändringar, och att kunna analysera sin verksamhet och se hela skolans behov av utveckling – inte bara sin egen situation, är också egenskaper som var gemensamma för innovativa lärare i alla de 16 länderna.
– Det behövs också ett mod och att man vågar ta lite risker när det gäller undervisningsmetoder och hitta alternativa arbetssätt när situationer man aldrig ställts inför plötsligt uppstår, säger Johan Liljestrand.
Ny bok och verktyg för lärarutbildningen
Resultaten av studien har sammanställts i boken Characteristics and Conditions of Innovative Teachers, som utgör både forskningsrapport och ett verktyg för lärarutbildningar i Europa. En viktig del är att göra egenskaperna för en innovativ lärare synliga, men också att de erkänns som kompetens och lyfts fram av ledare inom skolväsendet.
Studien visar också vilka hinder som bromsar innovation i skolan: brist på tid, otillräckligt stöd från skolledningen och avsaknad av strukturer för professionsutveckling är vanliga utmaningar. Samtidigt betonas betydelsen av kollegialt samarbete och stödjande skolmiljöer.
– Vi hoppas att vår forskning inte bara bidrar till ny kunskap, utan också till att lyfta lärares innovationskompetens som en central del av yrkesrollen, säger Annika Elm.
Nyckelord
Kontakter
Annika Elmlektor i didaktikHögskolan i Gävle
Tel:026-64 86 90annika.elm@hig.seJohan Liljestranddocent i pedagogikHögskolan i Gävle
Tel:026-64 84 51johan.liljestrand@hig.seAnders MunckPressansvarigHögskolan i Gävle
Tel:070-7946523anders.munck@hig.seLänkar
Utbildning och forskning i naturskönt campus
Högskolan i Gävle har cirka 19 000 studenter och erbjuder ett sextiotal utbildningsprogram och påbyggnadsutbildningar, 330 fristående kurser inom humaniora, samhälls- och naturvetenskap samt teknik.
Följ Högskolan i Gävle
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Högskolan i Gävle
Ny metod ger bättre sömn vid flexibelt arbete8.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Flexibla arbetstider kan vara både en möjlighet och en belastning. En doktorsavhandling vid Högskolan i Gävle visar att en tydlig insats på flera nivåer inom en organisation kan stärka de anställdas återhämtning – och leda till bättre sömn.
Digitala tvillingar ska minska föroreningar1.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Högskolan i Gävle deltar i ett nytt och omfattande europeiskt forskningsprojekt som ska hjälpa städer att minska luft- och bullerföroreningar och bättre förstå deras påverkan på människors hälsa. Projektet omfattar totalt 19 partners från åtta länder. Gävle är en av fem pilotstäder där tekniken ska testas i verkligheten.
Högskolan i satsning mot det tysta våldet24.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Psykiskt och ekonomiskt våld i nära relationer påverkar tusentals människors liv varje år. Det kan handla om hot, kontroll, isolering och ekonomisk utsatthet. Nu leder Högskolan i Gävle en kraftsamling för att lyfta frågan om det tysta våldet och öka kunskapen genom forskning.
Nytt projekt: Bilar blir batteribank åt elnätet18.11.2025 09:30:21 CET | Pressmeddelande
Kan parkerade elbilar vara reserv när elnätet är hårt belastat? Med 6,2 miljoner i projektmedel från Energimyndigheten ska Högskolan i Gävle nu leda en storskalig studie där lokala elbolag testar ny teknik där elbilars batterier används som stöd till det lokala elnätet.
Pressinbjudan: 1600 elever till Högskolans Teknikmässa13.11.2025 14:25:03 CET | Pressinbjudan
Under två intensiva dagar 18-19 november samlas 1 600 elever på Högskolan i Gävle för årets Teknikmässa, som bjuder på möten med forskare, företag och studenter - med humorprofilen DeBilalo som programledare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum