Folkuniversitetet utbildar montessoripedagoger och montessorilärare
9.6.2025 07:07:00 CEST | Folkuniversitetet | Pressmeddelande
I höst har förskolepedagoger och barnskötare möjlighet att vidareutbilda sig till diplomerade montessoripedagoger eller montessorilärare. Utbildningen, som ges både i Stockholm och Båstad, är framtagen för att möta behovet av kvalificerade montessoripedagoger för barn i åldern 0–6 år. Den erbjuder en bred inlärning som kombinerar teori, observation och praktiska övningar.

Utbildningsledare är den erfarna montessoripedagogen Carina Björk Johansson, som har en lång och gedigen bakgrund inom pedagogik. Med erfarenheter som socialpedagog, lärare och rektor samt som grundare av en montessoriförskola och skola, har Carina en djup förståelse för Maria Montessoris filosofi. Hon beskriver sitt engagemang på följande sätt:
"Maria Montessoris tankar om barnets utveckling håller än idag. ‘Följ barnet’ och ‘Hjälp mig att hjälpa mig själv’ är viktiga utgångspunkter i montessoriutbildningen. Jag ser fram emot att dela med mig av dessa värdefulla verktyg och insikter till nya deltagare."
Möjlighet att kombinera studierna med arbete
Utbildningen är på kvartsfart och sträcker sig över fyra terminer, vilket gör det möjligt för deltagare att kombinera studier med arbete. Studierna inkluderar lärarledd undervisning, praktiska lektioner med naturvetenskapliga experiment och möjligheter till observation. Efter avslutad utbildning och godkänd examination kan deltagarna titulera sig som diplomerade montessorilärare eller montessoripedagoger beroende på tidigare utbildning.
Utbildningen startar i september 2025 och har ett pris på 39 000 kr, med möjlighet till delbetalning. Den är inte studiemedelsberättigad men erbjuder en investering i både personlig och professionell utveckling.
Nyckelord
Kontakter
Maria MånssonUtbildning & Livslångt lärandeFolkuniversitetet
Tel:042-385615maria.mansson@folkuniversitetet.seLänkar
Folkuniversitetet - kunskap förändrar
Folkuniversitetet är ett studieförbund som bedriver folkbildning och vuxenutbildning över hela landet. Det är bildat av de fem stiftelserna Kursverksamheten vid Stockholms, Uppsala, Göteborgs, Lunds respektive Umeå universitet. Folkuniversitetet är en idéburen organisation, fristående från partipolitiska, religiösa och kommersiella särintressen.
Följ Folkuniversitetet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Folkuniversitetet
Satsar på läsning av skönlitteratur10.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Nu satsar Göteborgs universitet på läsning av skönlitteratur för att stärka studenters läs- och skrivförmåga. Genom att integrera skönlitteratur i utbildningarna skapas förutsättningar för ett fördjupat kritiskt tänkande. I samverkan med Folkuniversitetet ges studenterna också stöd och handledning för att starta egna läsecirklar.
Ny yrkesutbildning i laboratorieteknik skapar direktvägar till arbetslivet27.2.2026 07:02:00 CET | Pressmeddelande
Folkuniversitetets nya nationella yrkesutbildning (NY) i laboratorieteknik har redan visat sig vara en framgång. Hälften av de studerande i den första avgångsklassen har fått arbete direkt efter examen i december 2025.
Ny forskning på hemmaplan - vill nå fler26.2.2026 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Nu får fler i norra Sverige en unik chans att ta del av den senaste forskningen och intressant kunskap hemma på sin egen ort. Folkuniversitetet och Umeå universitet har slagit sina kloka huvuden ihop och erbjuder nu en serie av populärvetenskapliga föreläsningar för bibliotek och lärcentra att boka in.
Ny yrkesutbildning i Helsingborg ska stärka kompetensen inom kriminalvård och säkerhet20.2.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Nu startar Södra Folkhögskolan Helsingborg, i samarbete med Folkuniversitetet och Kriminalvården, en ny yrkesförberedande utbildning inom kriminalvård och säkerhet. Satsningen möter det växande behovet av kompetent personal inom kriminalvården och andra säkerhetsrelaterade yrken.
Förnyat förtroende för sfi-utbildning i Varberg18.2.2026 09:16:12 CET | Pressmeddelande
Folkuniversitetet har fått förnyat förtroende att bedriva sfi-utbildning på uppdrag av Varbergs kommun. Det nya avtalet gäller från 1 augusti 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum