Näringslivets försörjningsberedskap förutsättning för leverans av samhällsviktiga varor i kris
9.6.2025 13:14:53 CEST | Lantbrukarnas Riksförbund | Pressmeddelande
Idag presenterades utredningen om näringslivets försörjningsberedskap, med fokus på att identifiera varor och tjänster som är avgörande för samhällsviktig verksamhet i Sverige. "För att stärka beredskapen måste vi minska beroendet av import, både av livsmedel och viktiga resurser som bränsle och gödsel". Säger Mikaela Johnsson, vice ordförande på Lantbrukarnas Riksförbund.

Utredaren Per Malmberg presenterade idag hur ett nytt system med avtal kan trygga en långsiktig försörjning av samhällsviktiga produkter. Det går inte att bygga upp försörjningsförmågan utan näringslivet. Utredare Malmberg pekar på ett brådskande behov av att utveckla nya samverkansformer där det dag finns ett glapp mellan fredstida lag och det som gäller under höjd beredskap.
"Bra att utredningen nu är på plats och kan ta oss ett steg närmare tydligare beställningar på vad vi i näringslivet ska leverera i kris och krig. Avtal för att säkra samhällsviktiga leveranser måste utformas så att de i minsta möjliga mån påverkar marknaden i fredstid och snedvrider konkurrensen”. Säger Mikaela Johnsson, vice ordförande i Lantbrukarnas Riksförbund.
Utredningen utgår ifrån upphandlingslagstiftningen och föreslår att upphandlande myndigheter behöver beakta försörjningsberedskapen men föreslår också en ny avtalsform i så kallade F-avtal. Utredaren Malmberg påpekar under presskonferensen att företagen behöver få hjälp att bygga upp en förmåga så att man kan leverera på avtalen.
"Företag ska aldrig behöva bära kostnaden för beredskapsåtgärder som inte ger intäkter i vardagen men som är avgörande i en kris. Lantbrukarna är positiva till att utredaren förstår att det är en utmaning för företagen att bygga upp förmåga att leverera i en kris och att lantbruket kan behöva dela risken med staten.” Säger Mikaela Johnsson, vice ordförande i Lantbrukarnas Riksförbund.
Utredningen presenterar också hur en ny byggnads- och reparationsberedskap kan utvecklas för att öka Sveriges beredskap och förmåga att stärka och reparera civil infrastruktur.
De tidigare presenterade delbetänkandena har föreslagit en ny beredskapssektor inom industri, bygg och handel och snabbare hantering av miljötillstånd för samhällsviktig verksamhet. Slutbetänkandet innehåller även analys av hur man identifierar och säkerställer leveranser av samhällsviktiga varor och tjänster, analys av möjligheterna att utvinna kol olja och naturgas i Sverige eller att utöka inhemsk produktion av alternativa energikällor samt förslag på ett nytt uppdrag till RISE.
“Jord- och skogsbruket kan bidra med förnyelsebar och fossilfria energikällor samt skogens byggmaterial för att säkerställa leveranser av samhällsviktiga varor. Även när det gäller maskintjänster inom reparationsberedskapen”. Avslutar Mikaela Johnsson, vice ordförande i Lantbrukarnas Riksförbund.
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70
Bilder

Om oss
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med drygt 120 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen.
LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. http://www.lrf.se/
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
Köttbristen kvarstår nödvändig satsning uteblir27.2.2026 17:00:40 CET | Pressmeddelande
Jordbruksverket har utrett en djurvälfärdsersättning för 2027 men förordar att den inte införs utan att man istället satsar på en utökning av nötkreaturstödet 2028.
Naturrestaurering får inte ske på bekostnad av Sveriges försörjningsförmåga26.2.2026 18:05:53 CET | Pressmeddelande
LRF står bakom behovet av att värna miljön – det ligger i vårt uppdrag och i vår natur. Men Sverige ska inte ställas inför ett val mellan mat och miljö. Naturvårdsverkets förslag till restaureringsplan riskerar att skapa just en sådan motsättning och går dessutom längre än regeringens uppdrag.
Fyra år efter invasionen: Bönderna är redo – men Sverige måste prioritera mat, värme och tak över huvudet24.2.2026 14:14:30 CET | Pressmeddelande
Den 24 februari är det fyra år sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina. Under dessa år har världen fått en brutal påminnelse om hur modern krigsföring ser ut. Attackerna riktas inte bara mot militära mål – utan mot kraftstationer, spannmålssilos, jordbruksmark och civila bostäder. Syftet är tydligt: att bryta motståndskraften genom att slå mot vardagen.
Vattenkommissionen: Utan fungerande diken riskerar Sverige matbrist18.2.2026 10:15:00 CET | Pressmeddelande
När Vattenkommissionen nu presenterar sitt betänkande är slutsatsen tydlig: utan välfungerande diken och markavvattning hotas den svenska livsmedelsförsörjningen. I ett klimat med allt mer extrema regn är diken inte en detaljfråga – de är en avgörande del av Sveriges vatteninfrastruktur och beredskap.
Regeringens beslut om strategi för den gemensamma jordbrukspolitiken, CAP, med sikte på 2030 och därefter9.2.2026 09:10:23 CET | Pressmeddelande
LRF välkomnar att regeringen i strategin lyfter vikten av att säkerställa lantbrukarnas långsiktiga konkurrenskraft. Det är en nödvändig utgångspunkt för att kunna stärka livsmedelsförsörjningen och öka den svenska livsmedelsproduktionen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum