Varannan friskola riskerar nedläggning
12.6.2025 08:00:00 CEST | Almega Utbildning | Pressmeddelande
Under torsdagen överlämnas utredningen om nationell skolpengsnorm till regeringen. Utredningen föreslår att skolpengen till friskolor sänks.
– Det här riskerar att slå ut hälften av Sveriges friskolor, säger Andreas Mörck, förbundsdirektör på Almega Utbildning.

Under torsdagseftermiddagen tar regeringen emot Utredningen om nationell skolpengsnorm för ökad likvärdighet. Några av förslagen har redan presenterats på SvD Debatt.
Enligt ett av utredningens mest långtgående förslag ska kommuner dra av sex procent från skolpengen för alla elever som går i en friskola. Det riskerar leda till att varannan friskola tvingas stänga och att valfriheten avskaffas.
– Utredningen har inte ökat likvärdigheten, den har fokuserat på att rasera valfriheten för hundratusentals elever och vårdnadshavare. Den borde förpassas till papperskorgen, säger Andreas Mörck, förbundsdirektör på Almega Utbildning.
Regeringens ursprungliga syfte var att skapa rättvisa i skolans finansiering genom en nationell skolpengsnorm. I praktiken levererar utredningen bara en rekommendation, samtidigt som den föreslår ett schablonavdrag som skulle slå hårt mot friskolesektorn.
– Att föreslå ett generellt avdrag på sex procent när branschens genomsnittliga överskott bara är två till tre procent är att ignorera verkligheten. Elever i friskolor har redan i dag lägre ersättning än deras kompisar i kommunala skolor, säger Andreas Mörck.
Marie Pilfalk, ordförande i Almega Utbildning och grundare av fristående Broholmskolan i Lidköping, menar också hon att förslaget är orättvist mot hennes elever.
– Varför ska friskolornas elever straffas för att de gjort ett aktivt skolval?
Hon är också orolig för effekten på de många som jobbar i friskolor.
– Det jobbar 47 000 lärare, förskollärare, skolledare och annan skolpersonal på fristående skolor och förskolor. Det här är ett hårt slag också mot dem, säger Marie Pilfalk, ordförande i Almega Utbildning.
Friskolesektorns överskott uppskattas till 3,4 procent i genomsnitt. Att minska intäkterna med 6 procent får då dramatiska konsekvenser. Enligt Swecos enkät, framtagen på uppdrag av Almega Utbildning, skulle:
- 48 procent av friskolorna behöva lägga ner.
- 47 procent tvingas till kraftiga förändringar i organisation och/eller utbud.
- 5 procent skulle klara sig med oförändrad organisation och/eller utbud.
Motiveringen till avdraget är kommunernas utbudsansvar, som innebär att de kommunala skolorna behöver ha beredskap att ta emot alla i kommunen bosatta elever. Enligt en ny rapport från Svenskt Näringsliv, framtagen av skolforskaren Gabriel Heller Sahlgren, är merkostnaderna betydligt mindre än vad som antyds i utredningen.
– Skolforskningen visar att merkostnaden max uppgår till 1,7 procent. Att då införa ett schablonavdrag på 6 procent är varken sakligt grundat eller ansvarsfullt, säger Marie Pilfalk, ordförande i Almega Utbildning.
Utöver detta föreslår utredningen att kommuner ska kunna tillföra extra resurser till sina egna skolor utan krav på att ge samma stöd till elever i friskolor.
– Det är en dubbelbestraffning av alla som väljer en fristående skola. Först en lägre skolpeng, sedan uteblivna satsningar, bara för att eleverna inte valt kommunens skola, säger Andreas Mörck.
Skolinspektionen har upprepade gånger varnat för att många friskolor har för små ekonomiska buffertar för att hantera neddragningar.
– Det är ett allvarligt läge för svensk skola. Förslagen i utredningen saknar både ekonomisk realism och folkligt stöd. Vi behöver en rättvis skolpeng, inte en som bestraffar elever för vilket val deras föräldrar gjort, säger Marie Pilfalk.
Kontakter
Aaron IsraelsonStrategisk kommunikation
Tel:072 209 57 80aaron.israelson@almegautbildning.seBilder
Om oss
Almega Utbildning är bransch- och arbetsgivarorganisationen för fristående förskolor, grundskolor och gymnasieskolor. Våra medlemmar har sammanlagt drygt 45 000 medarbetare och driver fler än 2000 verksamheter i olika storlekar och med olika pedagogiska inriktningar och sätt att arbeta.
Följ Almega Utbildning
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega Utbildning
PISA-tapp kräver saklig analys och krafttag för elevernas lärande8.9.2026 09:56:16 CEST | Pressmeddelande
De nya PISA-resultaten bekräftar att kunskapsresultaten faller – i Sverige, i OECD som helhet och i flera av våra nordiska grannländer. Nedgången är särskilt tydlig i matematik och läsförståelse, medan resultaten i naturvetenskap är mer stabila. Särskilt oroande är att ungefär var tredje svensk 15-åring inte når upp till en grundläggande nivå i läsförståelse och matematik.
Reglera problemen – inte en hel sektor14.8.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksdagen har nu beslutat om skärpta villkor för friskolesektorn. Almega Utbildning välkomnar skarpa åtgärder mot huvudmän som inte lever upp till kvalitetskraven, men varnar för att de nya reglerna riskerar att slå brett mot välfungerande skolor, minska valfriheten och göra det svårare att starta nya verksamheter.
Almega Utbildning: Reglering av lärartid riskerar att slå mot elever30.6.2026 13:17:44 CEST | Pressmeddelande
Almega Utbildning är kritisk till regeringens beslut om att reglera lärares undervisningstid. Beslutet riskerar att förvärra lärarbristen, tränga undan viktiga resurser och leda till att fler elever undervisas av obehörig personal.
Rådet för fria förskolor: Kraftig kritik mot förslag om ökad detaljstyrning av förskolan16.6.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Utredningen om en likvärdig förskola av god kvalitet med obligatorisk språkförskola (U 2024:04) har nu presenterat sina förslag. Rådet för fria förskolor inom Almega Utbildning riktar skarp kritik mot flera av förslagen.
Skolans finansiering har blivit ett lotteri – skillnader på 70 000 kronor per elev25.5.2026 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
Almega Utbildning föreslår ett nytt nationellt ramverk för en mer rättvis och långsiktigt hållbar skolfinansiering.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
