Kommuninvest

Ingen förändring av upplåningsprognos

Dela

Efter en ny utvärdering och uppdaterad analys har Kommuninvest beslutat att upplåningsprognosen för 2025 ska hållas oförändrad.

Det innebär att det totala långfristiga upplåningsbehovet (löptider över ett år) alltjämt förväntas uppgå till 150–170 miljarder kronor.

Per den 13 juni hade Kommuninvest lånat upp SEK 94 miljarder.

Ytterligare upplåning kommer, beroende på marknadsförutsättningar, att göras i Kommuninvests strategiska upplåningsmarknader: SEK, USD och EUR.

För ytterligare information

Tobias Landström, Chef för Skuldförvaltning, tel: 070-586 78 51
e-post: tobias.landstrom@kommuninvest.se

Victoria Preger, kommunikationschef, tel: 070-266 87 26
e-post: victoria.preger@kommuninvest.se

Kontakter

Vi finansierar välfärd

Kommuninvest är ett medlemsägt kreditmarknadsbolag som erbjuder svenska kommun- och regionkoncerner konkurrenskraftig och hållbar lånefinansiering av bland annat bostäder, infrastruktur, skolor och sjukhus. Tillsammans får vi bättre lånevillkor än var och en för sig. Sedan starten 1986 har Kommuninvest sparat miljardbelopp åt medlemmarna i form av lägre räntor. För närvarande är 296 kommuner och regioner medlemmar i denna frivilliga samverkan. Med en balansomslutning på cirka 600 miljarder kronor är Kommuninvest kommun- och regionsektorns största kreditgivare. Huvudkontoret finns i Örebro.

Följ Kommuninvest

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Kommuninvest

Kvartalsrapporten om Kommunsektorns skuldförvaltning: Kapitalbindningstiderna minskar – stabilisering av räntenivåerna fortsätter4.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Kommuninvests kvartalsvisa rapport Kommunsektorns skuldförvaltning, som ger en bild av upplägg och villkor för kommunsektorns samlade låneskuld, är nu uppdaterad med ny data för det tredje kvartalet 2025. Rapporten visar att genomsnittsräntan i sektorn ligger kvar kring 2,5 procent, medan kapital- och räntebindningstiderna minskar något jämfört med föregående kvartal.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye