Kultur i Almedalen speglar vår samtid
17.6.2025 08:00:00 CEST | Sveriges Museer | Pressmeddelande
Om en vecka drar Kultur i Almedalen igång, en central arena för de största samhällspolitiska frågorna under Almedalsveckan. Under tre dagar, 24-26 juni, samlas politiker, experter och beslutsfattare från en rad sektorer för att diskutera kulturens roll i ett samhälle i snabb förändring.

Kulturens roll i samhällsutvecklingen är särskilt angelägen i dessa dagar och årets Kultur i Almedalen är en direkt spegling av den tid vi lever i. Plattformen, som arrangeras för 16:e året i rad, har etablerat sig som en av de mest relevanta arenorna under Almedalsveckan.
Genom att samla företrädare från flera samhällssektorer och lyfta frågor kopplade till utbildningsväsendet, försvaret, hälso- och sjukvården samt samhällsbyggnad bidrar mötesplatsen till att belysa kulturens roll i ett bredare samhällsperspektiv.
– Vi ser hur kulturens roll i samhället blir allt mer avgörande – för motståndskraft, sammanhållning och demokratisk förankring. Här står kultur inte vid sidan av samhällsdebatten – den är själva navet, säger Gunnar Ardelius, generalsekreterare Sveriges Museer.
Under Kultur i Almedalen lanseras flera rapporter som breddar och fördjupar samhällsdebatten:
-
Hur kan museerna bli mer angelägna för unga vuxna? – En ny rapport av Sveriges Museer lyfter frågor om representation, relevans och framtida publik
-
Demokratin på reträtt – vad måste vi göra? – Färsk Novus-undersökning om svenskarnas tillit till politiker och medier, och civilsamhällets roll i att stärka social sammanhållning.
-
Evenemang i siffror 2025 – Svensk Scenkonst, Svensk Live och Riksidrottsförbundet presenterar årets statistik över evenemangssektorns ekonomiska bidrag till samhällsekonomin.
-
Det svenska musikundret vid ett vägskäl – strategier för fortsatt global framgång – Stim presenterar ny analys/rapport om framtidens musikexport och om hur Sverige ska behålla sin globala topposition.
Bland de medverkande som deltar under veckan kan nämnas Petra Brylander, VD och konstnärlig ledare för Malmö Stadsteater, Gabriel Byström, stabschef och ställföreträdande VD Sveriges Radio, Sigge Eriksson, tillförordnad ordförande för LSU (Landsrådet för Sveriges Ungdomsorganisationer), Michelle Kadir, Sverigechef, YouTube, Lotta Lundmark, programansvarig krisberedskap och civilt försvar, Folk och Försvar, Victor Malm, Expressens kulturchef, Jens Mattsson, generaldirektör FOI Totalförsvarets forskningsinstitut, Paulina Modlitba, digital affärsutvecklare och Erik Öhrn, verksamhetsledare Gotlands besöksnäring.
– Att seminarier om totalförsvar, konstnärlig frihet, folkhälsa, stadsplanering, samhällsekonomi och ungas tillgång till kultur finns sida vid sida, visar på att konst och kultur kan spela en avgörande roll i arbetet med att forma framtiden. Jag känner framtidstro när jag ser hur olika aktörer vill mötas och på allvar diskutera kulturens möjligheter, säger Mikael Brännvall, vd Svensk Scenkonst.
Bakom Kultur i Almedalen står Svensk Scenkonst och Sveriges Museer, i nära samverkan med Länsteatern på Gotland och Gotlands Museum. Tillsammans med medverkande samarbetspartners representeras nästan alla de svenska kulturinstitutionerna och det fria kulturlivet. Samtliga program från länsteatern direktsänds och finns att se i efterhand på Kultur i Almedalens Youtube-kanal och i Almedalsveckan Play.
Kultur i Almedalen 2025 arrangeras 24-26 juni. Hela programmet finns här: www.kulturialmedalen.se/program-2025
Nyckelord
Kontakter
Gunnar ArdeliusGeneralsekreterare Sveriges Museer
Tel:0739 45 01 15gunnar.ardelius@sverigesmuseer.seBilder
Länkar
Om oss
Sveriges Museer bildades 2004. Vi tar tillvara och driver den svenska museisektorns gemensamma intressen. Med drygt 240 medlemmar representerar vi stora delar av Museisverige.
Följ Sveriges Museer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Museer
VRAK – Museum of Wrecks är Årets museum 202621.4.2026 13:32:21 CEST | Pressmeddelande
För 30:e gången delas utmärkelsen Årets museum ut – och 2026 års vinnare är VRAK – Museum of Wrecks i Stockholm. Det prestigefulla priset tilldelas ett museum som med mod, kreativitet och kvalitet visar vägen för framtidens museiverksamhet.
Politiken möter museerna: Ska kulturarvet vara en rättighet i skolan eller en klassfråga?19.3.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Tillgången till museer i skolan är i dag långt ifrån jämlik. Vissa elever möter kulturarvet återkommande under sin skoltid, andra aldrig. Den 24 mars samlas företrädare för regering, riksdagspartier, myndigheter, forskning, skola och museibranschen på Nordiska museet i Stockholm för att diskutera hur museer kan bli en självklar del av skolans bildningsuppdrag för alla elever. Bland de medverkande finns Lotta Edholm, Gymnasie-, högskole- och forskningsminister, Karin Svanborg-Sjövall, statssekreterare Kulturdepartementet, och representanter från Skolverket.
De kan bli Årets museum 202624.2.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm, Arbetets museum i Norrköping och Röhsska museet i Göteborg är nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
Enighet kring kulturens samhällsroll – men ekonomin urholkas4.2.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Politiker och verksamhetschefer är överens om att kulturen spelar en viktig roll för barn och unga, bildning och demokratisk delaktighet. Samtidigt vittnar verksamheterna om en fortsatt pressad ekonomi. Det visar rapporten Kulturriket Sverige från Svensk Scenkonst och Sveriges Museer.
Museerna tappar marginellt – men når rekordpublik digitalt16.1.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Drygt 19,6 miljoner fysiska besök gjordes på Sveriges museer under 2025. Det visar Sveriges Museers årliga sammanställning av 156 museiorganisationers rapportering från 230 museer och museifilialer runt om i landet. Det är en minskning med 1,8 procent jämfört med 2024, men bakom siffran döljer sig en mer nyanserad bild: fler museer ökade än minskade sina besök – 76 museer hade fler besökare, jämfört med 64 som tappade.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum





